Вимоги до установлення, монтажу, безпечної експлуатації атракціонів встановлюються «Правилами будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки», які затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 01.03.2006 р. № 110 (далі — Правила).
Відповідно до п. 10.4.1 Правил суб’єкт господарювання, який експлуатує атракціони, забезпечує їх утримання в справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації належного обслуговування, технічного огляду та ремонту. Суб’єкт господарювання призначає: працівника, відповідального за безпечну експлуатацію атракціонів; відповідального за утримання атракціонів у справному стані; обслуговуючий і ремонтний персонал, забезпечує в установлений термін і у випадках, зазначених у пунктах 10.3.1 і 10.3.3 Правил, проведення технічних оглядів.
Пункт 10.4.5 Правил передбачає, що Працівники, відповідальні за безпечну експлуатацію атракціонів і за утримання атракціонів у справному стані, обслуговуючий і ремонтний персонал перед призначенням повинні пройти навчання і перевірку знань з питань охорони праці та цивільного захисту у сфері техногенної безпеки, а також інструктаж і стажування відповідно до Положення про навчання.
Відповідно до п. 10.3.1, 10.3.2, 10.3.3, 10.3.4, 10.3.5, 10.3.6, 10.3.7, 10.3.8 Правил атракціони, що перебувають в експлуатації, повинні підлягати періодичному технічному огляду після міжсезонного зберігання, але не рідше одного разу на 12 місяців.
Технічний огляд атракціонів має на меті встановити, що:
Позачерговий технічний огляд атракціонів проводиться після:
Технічний огляд має включати:
Під час технічного огляду мають бути оглянуті та перевірені в роботі всі механізми та їх гальма, прилади та пристрої безпеки, гідропристрої та електрообладнання, сигналізація тощо.
Крім того, перевіряються:
Відповідно до п. 10 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 687 технічний огляд проводить спеціалізована організація. Така ж вимога зазначена в пункті 10.3.4 Правил. Згідно з пунктом 10.3.11 Правил результати технічного огляду оформляються актом і заносяться до паспорта атракціону.
Відповідно до пункту 1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 р. № 4 керівник підприємства зобов’язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів. Для цього він повинен:
Відповідно до пункту 14 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1107 суб’єкт господарювання, який отримав дозвіл і має намір виконувати роботи підвищеної небезпеки та/або експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки (у тому числі відокремленим підрозділом), повинен письмово повідомити про це територіальний орган Держпраці за місцем виконання таких робіт та/або експлуатації (застосування) таких машин, механізмів, устаткування не пізніше ніж за десять робочих днів до початку їх виконання та/або експлуатації (застосування) з наданням копії дозволу.
Враховуючи зазначене з метою запобігання аваріям, травмуванню громадян керуючись ст. 35, 39 Закону України «Про охорону праці» пропонуємо вжити заходів щодо недопущення розміщення та експлуатації у місті атракціонів з порушенням вимог чинного законодавства та Правил.
Джерело: Управління Держпраці