Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Атестація робочих місць за умовами праці трактористів-машиністів

Основними завданнями атестації є (п. 1.4 Методичних рекомендацій, затверджених постановою Мінпраці від 01.09.1992 р. № 41):

 • виявлення на робочому місці шкідливих і небезпечних виробничих чинників і причин їх виникнення;
 • дослідження санітарно-гігієнічних чинників виробничого середовища, тяжкості та напруженості трудового процесу на робочому місці;
 • комплексна оцінка чинників виробничого середовища і характеру праці на предмет їх відповідності вимогам стандартів, санітарних норм і правил;
 • обґрунтування віднесення робочого місця до відповідної категорії зі шкідливими умовами праці;
 • підтвердження (установлення) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, скорочений робочий день, інші пільги та компенсації залежно від умов праці;
 • перевірка правильності застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгову пенсію;
 • вирішення спорів, які можуть виникнути між юрособами і громадянами (працівниками) щодо умов праці, пільг і компенсацій;
 • розробка комплексу заходів щодо оптимізації рівня гігієни та безпеки, характеру праці й оздоровлення трудящих;
 • вивчення відповідності умов праці рівню розвитку техніки і технології, удосконалення порядку й умов установлення та призначення пільг і компенсацій.

Багато пільг і компенсації найманим працівникам надаються за умови проведення атестації та наявності її результатів, такі як:

 • Додаткова оплачувана відпустка за шкідливі та важкі умови праці (ст. 76 КЗпП; ст. 7, 8 Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504).
 • Пільгова пенсія (ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII, далі — Закон № 1788).
 • Спецодяг та інші засоби індивідуального захисту (ст. 163, 164 КЗпП).
 • Безплатне забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою (ст. 166, 167 КЗпП).
 • Оплата праці в підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації за важку роботу, роботу зі шкідливими і небезпечними умовами праці, роботу з особливими природними умовами й умовами підвищеного ризику для здоров’я (ст. 100 КЗпП).
 • Оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу (ст. 51 КЗпП).

Для виходу на пенсію за віком на пільгових умовах праці трактористів-машиністів атестація не потрібна. Проте таким працівникам належить щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими й важкими умовами праці. Її тривалість визначається тільки за результатами атестації. Це означає, що роботодавець зобов’язаний атестувати рорбочі місця трактористів-машиністів.

Результати атестації використовуються для розробки заходів щодо поліпшення умов праці й оздоровлення працівників (п. 6 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 01.09.1992 р. № 442). У випадках, коли забезпечити допустимі умови праці на робочих місцях неможливо, законодавством надаються певні пільги і компенсації за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

На працівників за професією «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва» впливають такі чинники виробничого середовища і трудового процесу, як хімічні речовини, шум, вібрація, мікроклімат, тяжкість і напруженість праці. Щоб з’ясувати фактичний стан умов праці, роботодавець має провести лабораторні дослідження на робочих місцях працівників. За їх результатами і на підставі Гігієнічної класифікації праці встановлюються умови праці — допустимі або шкідливі.

Професія тракториста-машиніста належить до категорії робочих місць із важкими і шкідливими умовами праці. Так, трактористам-машиністам сільськогосподарського виробництва надано право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці (ст. 7 Закону № 504). Максимальна тривалість такої відпустки становить 4 календарних дні (п. 204 розд. 33 Списку виробництв, цехів, професій і посад, наведеного в додатку 1 до постанови КМУ від 17.11.1997 р. № 1290).

Конкретна тривалість додаткової відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці встановлюється колективним або трудовим договором залежно від результатів атестації та часу зайнятості працівника в цих умовах.

Джерело: Управління ДержпраціРозсилка новин