Як правильно розуміти маркування на вогнегасниках


Як правильно розуміти маркування на вогнегасниках

Пожежі — це непередбачуваний та небезпечний елемент, який завжди створює загрозу для нашої безпеки та майна. Проте чи знаєте ви, як правильно вибрати та використовувати цей важливий інструмент? У цій статті докладно розглянемо класифікацію вогнегасників та розшифруємо їх маркування, щоб забезпечити максимальну ефективність у боротьбі з вогнем.

 

Поділ вогнегасників на типи

Кожен тип вогнегасників має свої переваги та обмеження, тому важливо вибрати правильний тип з урахуванням конкретних умов та потреб. Перед вибором вогнегасника варто провести аналіз ризиків та консультацію з фахівцями з пожежної безпеки.

Порошкові вогнегасники: використовують порошок або сухий хімічний компонент для придушення пожежі. Вони ефективні для боротьби з пожежами класів A, B та C. Порошкові вогнегасники зазвичай мають універсальне застосування та можуть бути використані у різних ситуаціях.

Читайте також: Вогнегасники та пожежна безпека на складах: ефективні стратегії запобігання пожежам

Вуглекислотні (CO2) вогнегасники: використовують вуглекислий газ для витіснення кисню та придушення пожежі. Вони особливо ефективні для пожеж класу B та C, але не придатні для пожеж у твердих речовинах (клас A), оскільки не відбувається охолодження горючого матеріалу.

Вогнегасники-самоспрацьовувачі: активуються автоматично за досягнення певного рівня температури або виявленні пожежі. Вони забезпечують автоматичне придушення пожежі без необхідності втручання людини.

Вогнегасники для автомобіля: спеціально розроблені для використання в автомобілях. Вони зазвичай компактні та легкі, щоб легко поміститися в автомобільному багажнику. Зазвичай вони є порошковими або CO2 вогнегасниками.

Аерозольні вогнегасники: використовують аерозольну технологію для розпилення пожежогасного середовища. Вони можуть бути ефективними для гасіння пожеж у невеликих приміщеннях чи замкнених просторах.

Гасіння пожеж на складах лісоматеріалів — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»

Водяні вогнегасники: використовують воду під тиском для охолодження пожежі або витіснення кисню. Водяні вогнегасники часто застосовуються у промислових або комерційних приміщеннях для гасіння пожеж класу A.

Класифікація вогнегасників за типами пожеж

Класифікація вогнегасників за типами пожеж є важливою складовою пожежної безпеки, що дозволяє ефективно боротися з різними видами вогнів. Розрізняють кілька основних класів пожеж, кожен з яких вимагає особливого підходу та вогнегасника з певними характеристиками. Розуміння цієї класифікації допомагає вибрати належний вогнегасник для конкретної ситуації та максимально ефективно подолати загрозу пожежі.

Клас A: цей клас вогнегасників призначений для гасіння пожеж, що виникають у твердих речовинах, таких як дерево, папір, текстиль тощо.

Вогнегасники класу A зазвичай мають водяне або порошкове пожежогасне середовище, яке ефективно витісняє кисень та охолоджує горючий матеріал.

Клас B: ці вогнегасники призначені для боротьби з пожежами, що виникають у рідинних речовинах або рідких горючих матеріалах, таких як бензин, мастило, розчинники тощо.

Популярними вогнегасниками класу B є порошкові вогнегасники, які придушують пожежу за рахунок засипання горючого матеріалу та пригнічення палаючих парів.

Клас C: ці вогнегасники призначені для гасіння пожеж, що виникають у газоподібних горючих матеріалах, таких як природний газ, пропан, бутан тощо.

Вогнегасники класу C зазвичай мають газове або порошкове пожежогасне середовище, яке придушує пожежу, знижуючи концентрацію кисню.

Дії персоналу складу в разі виявлення загоряння лакофарбувальних матеріалів — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»

Клас D: ці вогнегасники призначені для боротьби з пожежами, що виникають у металах, таких як натрій, калій, магній тощо.

Порошкові вогнегасники з металевими пожежогасними речовинами (наприклад, хлорид натрію) часто використовуються для гасіння пожеж класу D, оскільки ці матеріали можуть придушити пожежу та перешкоджати реакції з киснем.

Клас K: цей клас вогнегасників призначений для гасіння пожеж, що виникають у кухонних жирах та оливних продуктах, які часто зустрічаються у комерційних кухнях.

Вогнегасники класу K зазвичай мають спеціальні пожежогасні речовини, які ефективно придушують пожежу в жирі.

 

Маркування вогнегасників та його значення

Розуміння маркування дає змогу ідентифікувати тип пожежі, для якого призначений конкретний вогнегасник, а також оцінювати його характеристики та можливості. Уважне стеження за маркуванням допомагає забезпечити належний вибір обладнання та правильну реакцію у випадку пожежної загрози.

Клас пожежі. На більшості вогнегасників зазвичай вказано їх клас пожежі, для якого вони придатні. Це може бути позначено літерами A, B, C, D або K. Наприклад, вогнегасник з маркуванням “ABC” придатний для гасіння пожеж класів A, B та C.

Об’єм або маса пожежогасного середовища. Деякі вогнегасники можуть мати вказано об’єм або масу пожежогасного середовища (наприклад, кількість кілограм порошку або літрів води), що вони містять. Це може бути корисною інформацією для оцінки того, як довго вогнегасник зможе працювати.

ПАМ’ЯТКА. Облаштування адміністративно-офісних приміщень вогнегасникамизавантажити у Живому журналі «Охорона праці і пожежна безпека»

Діапазон дії. Деякі вогнегасники можуть мати вказаний діапазон дії, який вказує на відстань, з якої вони можуть ефективно використовуватися для гасіння пожежі. Це важливо враховувати при розміщенні вогнегасників у приміщеннях.

Інструкції з використання. Більшість вогнегасників мають на собі інструкції з використання, які детально пояснюють, як правильно використовувати вогнегасник у випадку пожежі. Це важлива інформація для навчання персоналу та користувачів.

Термін придатності та інспекційні марки. Деякі вогнегасники можуть мати вказаний термін придатності або інспекційні марки, що вказують на необхідність періодичної перевірки та обслуговування. Це важливо для забезпечення того, що вогнегасник буде готовий до використання в екстрених ситуаціях.

 

Висновки

Пожежна безпека є невіддільною складовою безпеки будь-якого приміщення. Оснащення приміщень вогнегасниками є важливим запобіжним заходом, що може врятувати життя та майно у разі пожежі. Але вибір вогнегасника та його правильне використання потребує ретельного розуміння маркування та характеристик обладнання.

Правильна і своєчасна підготовка персоналу та освіта користувачів щодо використання вогнегасників можуть значно знизити ризики пожежі та мінімізувати її наслідки. Тому закликаємо всіх відповідально підходити до вибору, обслуговування та використання вогнегасників, ретельно ознайомлюватися з їх маркуванням та характеристиками, і регулярно проводити перевірки обладнання. Дійте розумно та запобігайте пожежам!

Документи спеціаліста з пожежної безпеки — зручне електронне видання
Замовити: 0 (800) 219-977

Джерело: ЄВРОСЕРВІС


АУДИТ ОХОРОНИ ПРАЦІ — незалежна комплексна перевірка підприємства на відповідність законодавству України

Процедура аудиту необхідна насамперед керівникові компанії, щоб:

✔ знати реальний стан справ на підприємстві щодо питань з ОП;

✔ виявити слабкі сторони системи охорони праці;

✔ підготуватися до перевірки контролюючих органів;

✔ запобігти ризикам та зберегти життя і здоров’я працівників.

0 (800) 219-977
podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


Види отруєнь та їхня специфіка. Надаємо домедичну допомогу правильно
Якими є види отруєнь, їхні причини та симптоми Ключові особливості надання домедичної допомоги постраждалим при отруєннях різного характеру Як уберегтися ...
Що робити під час зупинки ліфтової кабіни?
Через аварійні та стабілізаційні відключення електропостачання у Києві збільшилась кількість викликів на деблокування дверей ліфтової кабіни. Департамент муніципальної безпеки нагадує ...