Охорона праці членів добровольчих формувань територіальних громад. Чи передбачена вона законодавством?


Охорона праці членів добровольчих формувань територіальних громад. Чи передбачена вона законодавством?

Військова агресія російської федерації спонукала тисячі громадян України вступати як до лав Збройних Сил України, так і до добровольчих формувань територіальних громад (далі — ДФТГ).

Термінологія

Добровольче формування територіальної громади — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.

 

І якщо питання охорони праці щодо проведення інструктажів чи навчань для військовослужбовців чи працівників різних установ, підприємств та організацій нормативно врегульовані, то для членів ДФТГ може виникати проблема: як підтримувати безпеку та охорону праці добровольця при виконанні ним тих чи тих завдань?

Так, наприклад, організацію роботи з охорони праці в усіх військових частинах, військових навчальних закладах, установах, організаціях та у військових частинах Міністерства оборони України визначається відповідним Положенням, котре затверджено наказом Міністра оборони України від 28.01.1998 р. № 20, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.03.1998 р. за № 145/2585. Аналогічні норми прийнято і в інших центральних органах виконавчої влади, але чи згадуються десь добровольчі формування територіальних громад, зважаючи на те, що члени цих формувань (далі — добровольці) виконують величезний обсяг роботи?

Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»

Зокрема, в межах завдань територіальної оборони, визначених Законом України від 16 липня 2021 року № 1702-IX «Про основи національного спротиву» (далі — Закон № 1702), відповідно до «Положення про добровольчі формування територіальних громад», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 р. № 1449 (далі — Постанова № 1449), добровольчі формування можуть провадити таку діяльність:

  1. Своєчасно реагувати та вживати необхідних заходів для оборони території та захисту населення на визначеній місцевості до моменту розгортання в межах такої території угруповання військ (сил) або угруповання об’єднаних сил, призначених для ведення воєнних (бойових) дій з відсічі збройної агресії проти України.
  2. Брати участь упосиленні охорони та захисті державного кордону в порядку, визначеному Законом України від 22.06.2000 р. № 1835-III «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».
  3. Брати участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій,ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій.
  4. Брати участь у підготовці громадян України до національного спротиву.
  5. Брати участь у забезпеченні умов для безпечного функціонуванняорганів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління.
  6. Брати участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, інших критично важливих об’єктів інфраструктури, визначених Кабінетом Міністрів України, та об’єктів підвищеної небезпеки, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення.

Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

  1. Брати участь у забезпеченні умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування.
  2. Брати участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон/районів надзвичайних ситуацій та/або ведення воєнних (бойових) дій разом із Національною поліцією.
  3. Брати участь у забезпеченні заходів громадської безпеки і порядку в населених пунктах разом із Національною поліцією.
  4. Брати участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях.
  5. Брати участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями.
  6. Брати участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора (противника).
  7. Співпрацювати з органами місцевого самоврядування та військовими частинами Сил територіальної оборони Збройних Сил, збирати та аналізувати інформацію про загрози безпеці територіальної громади та сценарії їх стримування.
  8. У співпраці з органами місцевого самоврядування обліковувати, облаштовувати та охороняти місця укриття населення.
  9. Здійснювати добування, збір та узагальнення інформації, яка впливає на виконання завдань територіальної оборони в межах території територіальної громади.
  10. Сприяти у здійсненні заходів із протидії інформаційним операціям агресора (противника) в межах території територіальної громади.
  11. Організовувати навчання членів добровольчих формувань із метою ефективного виконання своїх завдань.

Тобто праця добровольця також має бути захищена в правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних обсягах як заходах та засобах, спрямованих на збереження життя та здоров’я працюючого. Фактично доброволець є працюючою цивільною особою і виконує обов’язки або функції згідно з контрактом, зазвичай у межах території територіальної громади. При цьому слід зазначити, що ДФТГ не є юридичною особою, якою являється орган місцевого самоврядування.

 

Тож вступний інструктаж із питань охорони праці доброволець, уже як член ДФТГ, мав би проходити в цьому ж органі місцевого самоврядування (територіальній громаді) після медичного відбору (огляду) ще кандидата в члени добровольчого формування. Медичний відбір (огляд) має проводитися лікарсько-консультативними комісіями комунальних закладів охорони здоров’я територіальних громад за направленням посадової особи органу місцевого самоврядування, відповідальної за оборонну чи мобілізаційну роботу. Можливо, всі інші види інструктажів із питань охорони праці (первинний, повторний, позаплановий і цільовий) мали б проводити безпосередній керівник, тобто командир ДФТГ, якщо нормативно не визначено інше?

Розроблення документів з цивільного захисту
Індивідуальний підхід • Стислі терміни виконання • Доступна ціна
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Щодо проходження членами добровольчих формувань територіальної громади інструктажів із питань охорони праці

Стосовно необхідності проходження членами добровольчих формувань територіальної громади інструктажів із питань охорони праці Державна служба України з питань праці Листом від 11.05.2023 р. № 1670/2/2.5-23а пояснює таке: 

«Єдиний порядок організації охорони праці в Україні встановлює Закон України «Про охорону праці» (далі — Закон). Відповідно до частини першої статті 2 Закону, дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які, відповідно до законодавства, використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Згідно зі статтею 18 Закону та Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 р. № 15, працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії. Статтею 1 Закону № 1702 визначено, що доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України — громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п’яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
Сили територіальної оборони Збройних Сил України — окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони. Згідно з пунктом 21 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженим Постановою № 1449, контракт добровольця територіальної оборони укладається між командиром добровольчого формування та особою, яка подала заяву щодо членства в добровольчому формуванні. Такі особи укладають контракт добровольця територіальної оборони строком на три роки. Форма контракту добровольця територіальної оборони затверджується Міноборони.
Враховуючи зазначене, добровольці не є працівниками, з ними не укладається трудовий договір і на них не поширюється дія Закону».

Можна стверджувати, що нормативна частина діяльності ДФТГ в питаннях охорони праці добровольців потребує удосконалення. І над цим мають працювати як керівники підрозділів територіальної оборони та керівники територіальних громад, так і законодавці.

 

Однак слід зазначити, що органи місцевого самоврядування повинні мати у своїй структурі добровільні формування цивільного захисту населення, обов’язки яких, по суті, також спрямовані за на захист населення, територій, навколишнього природного середовища, майна, матеріальних і культурних цінностей від надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій, запобігання виникненню таких ситуацій та подій, ліквідацію їх наслідків, надання допомоги постраждалим. Так, наприклад, абзацом 6 п. 1 Ст. 22 глави 5 Кодексу цивільного захисту України визначено, що добровільні формування цивільного захисту належать до сил цивільного захисту.

Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Пунктом 2 ст. 26 визначено, що формування цивільного захисту утворюються для проведення великих обсягів робіт із ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, воєнних (бойових) дій чи терористичних актів, а також для проведення відновлювальних робіт, які потребують залучення великої кількості населення та техніки.

 

Статтею 27 Кодексу цивільного захисту України визначено:

  • п. 1: добровільні формування цивільного захисту утворюютьсяпід час загрози або виникнення надзвичайних ситуацій для проведення допоміжних робіт із запобігання або ліквідації наслідків таких ситуацій, наслідків збройного конфлікту чи терористичних актів, а також для проведення відновлювальних робіт за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, центрального органу виконавчої влади, місцевої державної адміністрації, органу місцевого самоврядування;

 

  • п. 2: добровільні формування цивільного захисту мають право:
    а) на отримання від місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання та аварійно-рятувальних служб, що працюють у зоні надзвичайної ситуації, інформації, необхідної для проведення заходів і робіт із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
    б) на безперешкодний доступ на об’єкти суб’єктів господарювання та їхню територію для виконання аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, робіт із ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
    в) вимагати додержання заходів безпеки від усіх осіб, які перебувають у зоні надзвичайної ситуації;

 

  • п. 3: до добровільних формувань цивільного захисту включаються громадяни на добровільних засадах;

 

  • п. 4: громадяни, які виконують завдання із запобігання або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у складі добровільного формування цивільного захисту, мають право на:
    а) отримання інформації про надзвичайну ситуацію та про заходи необхідної безпеки;
    б) забезпечення та використання під час виконання завдань із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації засобів індивідуального захисту;
    в) відшкодування шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров’ю під час виконання завдань із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
    г) медичну допомогу та медико-психологічну реабілітацію у разі отримання фізичних та психологічних травм під час виконання завдань із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;

 

  • п. 5: громадяни, які виконують завдання із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у складі добровільного формування цивільного захисту, зобов’язані:
    а) виконувати завдання та обсяг робіт, визначені залежно від характеру надзвичайної ситуації;
    б) дотримуватися заходів безпеки під час виконання завдань із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, правил поведінки в зоні надзвичайної ситуації;
    в) вивчати способи захисту від надзвичайних ситуацій, надання домедичної допомоги, правила користування засобами захисту;

 

  • п. 6: положення про добровільні формуванняцивільного захисту затверджується Кабінетом Міністрів України.

Зверніть увагу!
Постановою КМУ від 21.08.2013 р. № 616 затверджене Положення про добровільні формування цивільного захисту, яким визначено організаційні засади утворення та залучення добровільних формувань цивільного захисту до виконання допоміжних робіт із запобігання виникненню або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, а саме: вимоги до членів таких формувань, їх структура, права та обов’язки.

 

Пунктом 2 цього Положення визначено, що добровільне формування цивільного захисту є тимчасовим добровільним об’єднанням громадян, що утворюється під час загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій для виконання допоміжних робіт.

Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Права та обов’язки громадян, які входять до складу добровільних формувань та виконують завдання у їх складі, визначаються відповідно до Кодексу цивільного захисту України. Страхування здоров’я та життя членів (учасників) добровільних формувань цивільного захисту на період виконання ними допоміжних робіт здійснюється відповідно до чинного законодавства.

 

Таким чином, при утворенні в територіальній громаді таких формувань відповідальність за проведення навчання, інструктажі та здійснення допуску до рятувальних та інших робіт, а також їх фінансування і матеріально-технічне забезпечення має покладатися на місцевий орган управління. Отже, якщо відсутнє належне нормативне обґрунтування, все залежить від рішення органів територіальної громади щодо утворення добровільних формувань цивільного захисту чи погодження утворення добровольчих формувань територіальних громад?!

Підготовано редакцією за інформацією В. Ященка

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Посібник «Організація охорони праці від А до Я Покроковий алгоритм дій, підводні камені, рекомендації експерта»

Матеріали до теми