Хімічні речовини спричинюють від 2 до 11% всіх опіків і, як мінімум, 30% опікових смертей. Хімічні опіки можуть спричинити більш ніж 25 000 речовин, більшість з яких є потужними лугами (55%) або кислотами (26%).
Крім опіків, які одразу відчутні, велику небезпеку становлять токсичні отруєння всього організму. Багато хімічних речовин навіть при невисокій концентрації, проникаючи через шкіру рук, повільно і впевнено завдають непоправної шкоди людині. Для захисту рук людини, при роботі з небезпечними хімікатами, існує ряд хімічно стійких рукавичок виготовлених з різних матеріалів, зокрема з латексу, нітрилу, неопрену, полівінілхлориду тощо.
Питання, про які ми хочемо розповісти в циклі статей — як вигідно, і головне як правильно, підібрати рукавички для захисту людини в будь-яких умовах виробництва, під час роботи з хімічними речовинами.
Правильно:
- по-перше — рукавички повинні мати правильне маркування і всі дозвільні документи: сертифікати, гігієнічні висновки тощо;
- по-друге — рукавички повинні бути призначені для захисту від того класу хімікатів з якими ви працюєте;
- по-третє — рукавички повинні бути надійні, мати повноцінний захист на певний термін.
Надійні — надійний, відомий виробник, надійний постачальник, з достатнім запасом продукції на складах. Бажано провести промислові випробування саме на вашому виробництві, при роботі саме з вашими хімікатами, з урахуванням їх концентрацій і поєднань.
Під вигодою, що стосується підбору (або вибору) захисних хімічно стійких рукавичок, ми розглядаємо:
- Надійний захист працівника — це незмінно, як і наявність дозвільних документів.
- Максимальний термін служби в даних умовах.
- Прийнятна ціна, відповідна якості (занадто низька ціна → ризик низької якості або взагалі невідповідність вимогам).
- Завжди в наявності на складі — якщо цей фактор не дотримується, ви повинні бути готові до того, що іноді вам потрібно буде витрачати час та нерви в пошуку нового постачальника.
- Рукавички мають бути достатнього терміну зберігання.
- Термін служби рукавички, з урахуванням їхньої ціни, має принести суттєву вигоду в середньостроковій перспективі (6–12 місяців) — це мета вигідного вибору рукавичок.
Тож, розберімося. Рукавичок різних виробників на ринку, дуже багато. З різних матеріалів, з маркуванням EN, різної ціни та якості.
Розглянемо, на прикладі латексної рукавички, на що потрібно звертати увагу, що б вигідно та надійно захистити працівника.
По-перше: правильна й повна назва хімічно стійкої рукавички — «Захисна. Хімічно стійка рукавичка». При будь-якій роботі рукавичка відчуває на собі певні механічні навантаження — на тертя, розрив, поріз, прокол. Стійкість рукавички до стирання — основний параметр її життєстійкості, тобто терміну служби. Важливими є й інші параметри. Всі захисні рукавички, зокрема й хімічно стійкі, повинні мати відповідне маркування, що відповідає EN 388 (піктограма 1). Знизу під піктограмою зазначені цифри — чим більші, тим краще, але в цьому випадку і ціна вища.
EN 388 2003 — Рукавички для захисту від механічних пошкоджень.
Відповідно до EN 388 2003:
- А — опір тертю (від 0 до 4);
- В — опір різальним предметам (від 0 до 5);
- З — опір на розрив (від 0 до 4);
- D — опір до проколу (від 0 до 4).
По-друге: маркування хімічної стійкості відповідно до стандарту EN 374.
Якщо, крім перевірки на герметичність, захисні рукавички пройшли випробування на проникність хімічних речовин, то вони маркуються відповідно до піктограми 2. Випробування за стандартом EN 374 означають, що захисні рукавички мають другий і більше клас стійкості до трьох і більше речовин.
Час проникнення | Клас стійкості захисних рукавичок |
Більше ніж 10 хв | 1 клас |
Більше ніж 30 хв | 2 клас |
Більше ніж 60 хв | 3 клас |
Більше ніж 120 хв | 4 клас |
Більше ніж 240 хв | 5 клас |
Більше ніж 480 хв | 6 клас |
Піктограма наноситься на зовнішньому боці захисних рукавичок. У її верхній частині пишуть номер стандарту (EN 374). У нижній частині піктограми пишуть літерні коди хімічних речовин, за якими рукавички пройшли випробування з класу стійкості не нижче другого.
Все дуже просто. Але, на перший погляд. А якщо рукавички різних виробників мають однакове маркування, але ціна при цьому різна? Яка з рукавичок буде більш вигідна? Яка, при всіх рівних вихідних: надійний, відомий виробник, ідентичні піктограми, прослужить довше не втрачаючи своїх захисних властивостей? Вся справа в нюансах!
Розгляньмо ці нюанси на прикладі рукавичок захисних «Бар’єр Екстра» ТМ OZON.
Зрозуміло, що якісні виробники, відрізняються своїм високотехнологічним виробництвом, яке передбачає — якісний латекс, однорідну структуру рукавички, однакову товщину по всій поверхні, не має ні мікрозаглиблень, ні пухирців. Тобто латекс (виробляється із соку Гевеї бразильської) однаковий у всьому світі, а ось можливість виготовити реально якісний продукт, у всіх різна. Якщо по піктограмі EN 388 більш-менш все зрозуміло, то з EN 374 потрібно розбиратися.
Пам’ятаємо, що буквене позначення наноситься в разі проходження випробувань не менше 3 хімікатів і не менше 30 хвилин витримки кожного з них. Насправді рукавичка «Бар’єр Екстра» ТМ OZON, наприклад, витримує луги 6 класу захисту, більше ніж 480 хв, а сірчану кислоту 96% при нормі 80%. Якщо ще простіше — латекс сам по собі витримує кислоти й луги високої концентрації, тому за рівних умов захисні властивості латексних рукавичок на пряму залежать від товщини рукавички.
До інших чинників вигідного вибору рукавичок належить можливість використовувати цю рукавичку тривалий час, без шкоди для користувача. Якщо, припустимо, у вашому випадку, звичайна рукавичка буде працювати 2 тижні, рукавичка «Бар’єр Екстра» 4 тижні, то чи зможе користувач так довго їх носити, адже піт і патогенні мікроорганізми, всередині рукавички, можуть викликати різноманітні дерматити.
Підбиваючи підсумок, можна констатувати — навіть з покупки, здавалося б банальних кислото-лугостійких, латексних рукавичок, підприємство може мати вигоду, якщо буде вдумливо, аналізуючи ринок, підходити до забезпечення працівників. Всі переваги, тієї чи іншої рукавички, можна продемонструвати на прикладі таблиці.
Переваги рукавичок Бар’єр Екстра» ТМ OZON
Рукавичка | Захисна, ТМ OZON «Бар’єр Екстра» арт. 6-008 |
Дозвільні документи | Є сертифікати, гігієнічні висновки, декларації |
Маркування | Нанесено відповідне маркування — трилисник, EN 388 стійкість до механічних руйнувань 1111, EN 374 стійкість до бактерій мікробів, EN 374 Хімостійкість AKLNO (луги 6 кл. 480 хв, кислоти 96%), знак виробника OZON — надійний виробник, більше ніж 25 років на ринку України |
Матеріал | 100% латекс, товщиною 0.7 мм — служить у 2 рази довше, ніж аналогічні рукавички менших товщин — що в середньостроковій перспективі дає економію коштів 40% |
Комфорт експлуатації | Правильна анатомічна форма рукавички — не призводить до стомлення рук, має рифлену долоню для поліпшення сухого і вологого захоплення, напилення з бавовни та антибактеріальна обробка для захисту від дерматитів і комфорту під час одягання та носіння, висока чутливість пальців, кожна пара рукавичок в індивідуальному пакуванні. І важливий фактор — постійна наявність на складі всіх розмірів. |
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!