Навчання електротехнічних працівників: які документи потрібно мати?


Навчання електротехнічних працівників: які документи потрібно мати?

У СТАТТІ:

  • Законодавчі суперечності щодо навчання електротехнічних працівників та способи їх вирішення.
  • Коментарі щодо деяких пунктів НПА на основі роз’яснень Державної служби України з питань праці.

 

Метою цієї статті є визначення, які документи про освіту та навчання повинні мати електротехнічні працівники для допуску до роботи згідно з чинним законодавством. Для цього слід розглянути вимоги відповідних нормативно-правових актів.

В Правилах безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21-98, стосовно питань навчання електротехнічних працівників можна виділити наступні норми:
Пункт 1.2. Працівники електротехнічні — працівники, посада або професія яких пов’язана з обслуговуванням електроустановок, що склали іспит з Правил безпеки під час експлуатації електроустановок споживачів та мають групу з електробезпеки.
Пункт 2.1.1. Порядок навчання і перевірки знань працівників має бути відповідним до Типового положення про порядок проведення навчання й перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), а також до вимог електротехнічної обслуги, які містяться в ПТЕ. Згідно з цим пунктом вимоги до навчання електротехнічного персоналу містяться, окрім НПАОП 40.1-1.21-98, ще в НПАОП 0.00-4.12-05, а також чинних ПТЕ, затверджених наказом Міненерго 25.07.2006 № 258.

 

Розгляд нормативних актів

! Розглянемо по черзі кожен з цих нормативних актів щодо вимог до навчання та перевірки знань, які в них містяться.

Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98).

В цих правилах привертають увагу пункти:

2.1.3. 5) для одержання груп IV-V додатково необхідно знати компонування електроустановок і уміти організувати безпечне проведення робіт, уміти навчити працівників інших груп Правилам безпеки і наданню першої допомоги потерпілим від електричного струму.
2.1.4. Результати перевірки знань фіксуються в журналі, порядок ведення та форма якого приведені в додатку 3.
Перевірка знань з технології робіт (правила експлуатації, виробничі інструкції) може провадитися Держенергоспоживнаглядом окремо від перевірки знань з безпечної експлуатації електроустановок, в цьому разі робиться окремий запис в журналі.
Додаток 1 до пункту 2.1.3
1. Електротехнічні працівники (2.3 без спеціальної освіти) мінімальний стаж роботи з попередньою групою для одержання V гр. з електробезпеки.

 

! З аналізу цих пунктів випливає висновок, що членами комісії з перевірки знань нормативного акту НПАОП 40.1-1.21-98 можуть бути особи з групами електробезпеки IV-V, при цьому конкретні групи, обов’язкові для всіх членів комісії, не встановлені.
Також цими правилами допускається відсутність в електротехнічних працівників спеціальної освіти електротехнічного профілю та отриманням такими працівниками груп з електробезпеки до V включно без наявності такої освіти. Перевірка знань з технології робіт може провадитися окремо від перевірки знань з безпечної експлуатації.

Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05)

3.10. Усі члени комісії у порядку, встановленому Типовим положенням, повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
3.13. Результат перевірки знань з питань охорони праці оформлюється протоколом засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці (додаток 1).
4.1. Посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, проходять спеціальне навчання й перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Перелік робіт з підвищеною небезпекою.
3. Роботи на кабельних лініях і діючих електроустановках.
104. Монтаж, наладка, технічне обслуговування, експлуатація, ремонт і демонтаж… електроустановок та ліній електропередач.

 

Розроблення документів з охорони праці
Для довідок: 0 (800) 219-977

З аналізу норм НПАОП 0.00-4.12-05, можна зробити такі висновки:

✅ Навчання нормативних актів, знання яких перевіряються, повинні пройти усі члени комісії з перевірки знань.
✅ Форма протоколу перевірки знань, встановленого НПАОП 0.00-4.12-05, відрізняється від форми протоколу, встановленого НПАОП 40.1-1.21-98, тому виходить, що має бути два окремих протоколи, щоб забезпечити дотримання обох нормативних актів. Можливість їх об’єднання в єдиний протокол не передбачена.

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ) затв. нак. Міненерго 25.07.2006 р. № 258

1.1 розд. ІІІ:

– електрична мережа — сукупність електроустановок для передачі та розподілу електричної енергії;
– об’єкт електроенергетики — електрична станція (окрім ядерної частини атомної електричної станції), електрична підстанція, електрична мережа, підключені до об’єднаної енергетичної системи України, а також котельня, підключена до магістральної теплової мережі, магістральна теплова мережа.

 

Навчання електротехнічних працівників: які документи потрібно мати? - Фото 1

Позаяк, можна вважати, що до об’єктів електроенергетики не належать промислові, будівельні, сільськогосподарські та інші підприємства-споживачі, що експлуатують електроустановки, для яких електрична енергія використовується на підставі договору.

2.2. Обслуговування електроустановок споживачів, у тому числі виконання ремонтних, монтажних, налагоджувальних робіт і оперативних перемикань в електроустановках, повинні здійснювати спеціально підготовлені електротехнічні працівники, а саме: адміністративно-технічні, оперативні, виробничі та оперативно-виробничі працівники споживача або працівники спеціалізованої організації (за договором).

2.13. До складу центральної комісії споживача з перевірки знань входить особа, відповідальна за електрогосподарство, спеціалісти підрозділу відповідного підприємства з охорони праці, представники юридичних, виробничих, технічних служб, представник профспілки або уповноважена працівниками особа з питань охорони праці.
Перевірка знань електротехнічних та електротехнологічних працівників щодо вимог цих Правил може проводитись разом з перевіркою знань з питань охорони праці та пожежної безпеки. У разі створення єдиної комісії для перевірки знань з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів, охорони праці та знань з пожежної безпеки склад цієї комісії та оформлення результатів перевірки знань повинні відповідати вимогам ГНД 34.12.102-2004, НПАОП 0.00-4.12-05, НАПБ Б.02.005-2003.

Журнал обліку професійних захворювань (отруєнь) — завантажуйте в Живому журналі «Охорона праці і пожежна безпека»

2.17. Періодична перевірка знань з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів проводиться:

  • для працівників, які безпосередньо організовують та проводять роботи з оперативного обслуговування діючих електроустановок чи виконують у них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні, профілактичні випробування або експлуатують електроустановки у вибухонебезпечних, пожежонебезпечних зонах, — один раз на рік.
  • для адміністративно-технічних працівників, які не належать до попередньої групи, а також для членів комісій з перевірки знань — один раз на три роки.

2.18. Особа, відповідальна за електрогосподарство, члени центральної комісії споживача з перевірки знань та посадові особи оперативних працівників проходять не рідше одного разу на три роки періодичне навчання в СНЗ з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів та пожежної безпеки. Члени комісій з перевірки знань в окремих структурних підрозділах підприємства інших рівнів та інші електротехнічні та електротехнологічні працівники проходять періодичне навчання в СНЗ один раз на п’ять років.

2.20. Перевірку знань з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів проводять:

  • у особи, відповідальної за електрогосподарство споживача, особи, яка буде її заміщати у разі відсутності, та інших працівників — центральна комісія споживача з перевірки знань за участю в комісіях представника Держенергонагляду;
  • у осіб, відповідальних за електрогосподарство відповідного структурного підрозділу споживача, центральна комісія споживача з перевірки знань або комісія з перевірки знань в окремому структурному підрозділі споживача за участю в зазначених комісіях особи, відповідальної за електрогосподарство споживача (головний енергетик, його заступник).

Проведення перевірки знань в осіб, відповідальних за електрогосподарство споживачів, допускається в комісії іншого підприємства з аналогічними виробничими процесами або юридичної особи, яка є засновником споживача.

2.21. Споживачі, чисельність яких не дає змоги створити комісію для перевірки знань з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів, перевірку знань проходять у комісії СНЗ.
У роботі такої комісії бере участь керівник споживача (або його заступник з технічних питань), працівники якого проходять перевірку знань.
У цьому випадку комісія з перевірки знань призначається наказом (розпорядженням) керівника СНЗ. Члени комісії повинні проходити перевірку знань з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів в територіальному органі Держенергонагляду один раз на три роки.

! Під час системного аналізу вищенаведених правових норм ПТЕ можна помітити певні неточності та суперечності в окремих пунктах, щодо яких пропонуються такі тлумачення та коментарі.

Коментар до пункту 2.2

У пункті наводиться термін «спеціально підготовлені працівники». Вимоги цього пункту поширюються загалом на всіх електротехнічних працівників, тоді як «Положення про спеціальну підготовку і навчання з питань технічної експлуатації об’єктів електроенергетики» ГНД 34.12.102-2004 згідно з пунктом 1.3 цього Положення, поширюється тільки на об’єкти електроенергетики, такі як: електричні станції, електричні підстанції, електричні мережі (що являють собою сукупність електроустановок для передачі та розподілу електричної енергії) та котельні.
При цьому в пункті 1.8. ГНД 34.12.102-2004 вказано: «Працівники електроенергетики, функціональні обов’язки яких пов’язані з технічною експлуатацією об’єктів електроенергетики, повинні мати спеціальну освіту енергетичного профілю (повну вищу, базову вищу, професійно-технічну)».

Коментар до пунктів 2.17 та 2.18

Періодична перевірка знань для працівників, які безпосередньо організовують та проводять роботи з оперативного обслуговування діючих електроустановок проводиться 1 раз на рік, а для особи, відповідальної за електрогосподарство — один раз на 3 роки. Але згідно з пунктом 1.4. розд. ІV ПТЕ, особа, відповідальна за електрогосподарство, безпосередньо виконує функції щодо організації експлуатації електроустановок, тому відповідно до п. 2.17. вона повинна проходити перевірку знань 1 раз на рік.
У зв’язку з тим, що ці дві норми входять в суперечність та допускають неоднозначну трактовку, рішення щодо того, чи проводити періодичну перевірку знань в особи, відповідальної за електрогосподарство 1 раз на рік чи один раз на 3 роки, приймає суб’єкт господарювання на свій розсуд, керуючись частиною 7 Статті 4 ЗУ «Про державний нагляд (контроль).

Коментар до пунктів 2.13 та 2.20

В цих пунктах вказано, що перевірку знань в особи, відповідальної за електрогосподарство споживача, особи, яка буде її заміщати у разі відсутності, та інших працівників — проводить центральна комісія споживача з перевірки знань за участю в комісіях представника Держенергонагляду.

?

Незрозумілим є термін «інші працівники». Чи маються на увазі всі електротехнічні працівники підприємства, чи термін «інші працівники» застосовується до працівників, які можуть заміщати особу, відповідальну за електрогосподарство?

Зважуючи на те, що в абзаці третьому цього пункту перевірка знань осіб, відповідальних за електрогосподарство, (які також є електротехнічними працівниками), вимагається за участі не представника Держенергонагляду (як вказано в абз. 2), а особи, відповідальної за електрогосподарство споживача, можна зробити висновок, що норма в абзаці другому пункту 2.20 стосується не загалом усіх працівників, а тільки особи, відповідальної за електрогосподарство підприємства, та осіб, які її заміщають.

?

Другою незрозумілою вимогою в пункті 2.20 є те, що перевірку знань в особи, відповідальної за електрогосподарство підприємства-споживача, яка згідно з пунктом 2.13 має входити до складу центральної комісії споживача, перевіряє та сама центральна комісія споживача, в складі якої перебуває особа, відповідальна за електрогосподарство, тобто виходить, що члени однієї комісії мають перевіряти знання один в одного. Така норма потребує додаткового офіційного роз’яснення від Міненерго.

В будь-якому випадку, при навчанні та перевірці знань з технічної експлуатації електроустановок членів центральної комісії споживача доцільно керуватися пунктом 2.21 розд. ІV ПТЕ та проводити навчання й перевірку знань в СНЗ.

 

Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці
Замовити 0 (800) 219-977

Роз’яснення Держпраці

Навчання електротехнічних працівників: які документи потрібно мати? - Фото 2

В листі Держпраці, наданому у відповідь на цей запит, містяться наступні роз’яснення (нижче подання експерта, з повним текстом листа можна ознайомитися у додатку 2):

  1. Членам комісії з перевірки знань з безпечної експлуатації електроустановок необхідно мати таку групу з електробезпеки, яка буде відповідати об’єктивному оцінюванню знань. З урахуванням підпункту 5 пункту 2.1.3. 5 НПАОП 40.1-1.21-98, це можна трактувати як таке, що усі члени комісії повинні мати не нижче IV групи при перевірці знань працівників на групу до ІІІ включно, та V групу при перевірці знань працівників до V групи включно.
  2. Для допуску до обслуговування електроустановок працівники, окрім проходження первинного та періодичного навчання й перевірки знань з технічної експлуатації та безпечної експлуатації електроустановок, повинні відповідати кваліфікаційним вимогам відповідної посади або професії згідно з Довідником кваліфікаційних професій працівників. В листі Держпраці вказується Випуск 62. Але до нього також можна додати й інші випуски, де містяться професії електротехнічного профілю, наприклад, Випуск 1: «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності».

Навчання електротехнічних працівників: які документи потрібно мати? - Фото 4

Висновок

Електротехнічні працівники, які допускаються до обслуговування та виконання робіт в електроустановках, повинні мати такі базові документи про освіту та навчання:

  • Диплом про освітуабо свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації електротехнічного або електромеханічного профілю.
  • Посвідчення про присвоєння кваліфікаційної групиз електробезпеки.
  • Посвідчення про проходження перевірки знань нормативно-правових актівз безпечної експлуатації електроустановок після спеціального навчання в навчальному центрі або на підприємстві.

 

Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»

В період між навчанням в СНЗ щорічно такі посвідчення можуть оформлюватися комісією підприємства за умови, що склад комісії, кваліфікація та навчання її членів відповідають вимогам законодавства, висвітленим в цій статті.

Навчання електротехнічних працівників: які документи потрібно мати? - Фото 3

133_Лист Держпраці_додаток_2

134_Лист до Держпраці_додаток_1

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Передплата. Акція 12 за ціною 9

Станіслав Верба
Станіслав Верба
Експерт проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»

Матеріали до теми


Як діяти під час виявлення кібератаки або кіберінциденту: пам’ятка від журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
У разі виявлення кібератаки або кіберінциденту дуже важливо діяти оперативно та злагоджено, щоб зменшити шкоду, не допустити поширення загрози та ...
Зразок інструкції про заходи пожежної безпеки для працівників охорони від журналу Охорона праці і пожежна безпека
ЗАПИТАННЯ Чи потрібно розробляти окрему інструкцію з пожежної безпеки для сторожів, які є штатними працівниками дитячого садка?   ВІДПОВІДЬ Згідно ...
Інструкція щодо заповнення Журналу обліку такелажних засобів, механізмів та пристроїв
Ведення Журналу обліку такелажних засобів, механізмів та пристроїв є обов’язковим елементом безпечної організації робіт з підіймання, переміщення та монтажу вантажів. ...