В Україні існує норма для промислових, фармакологічних, сільськогосподарських підприємств, громадських організацій, медичних закладів, торгово-розважальних центрів (далі — ТРЦ), готелів, баз відпочинку, дитячих оздоровчих центрів (далі — ДОЦ) тощо щодо наявності засобів захисту органів дихання від отруйних газів і аерозолів, що виникають у випадку техногенних катастроф, — цивільних протигазів. На ринку сьогодні представлена велика кількість протигазів вітчизняного та іноземного виробництва. Як же правильно вибрати протигази для підприємства чи установи?
Підбір цивільного протигаза (далі — ЦП) починається з визначення ризиків та небезпек, які можуть виникнути на підприємстві за надзвичайних ситуацій.
1) чи є на підприємстві:
- отруйні речовини (хімічні, біологічні, радіоактивні тощо);
- споруди чи приміщення з масовим скупченням людей (особливо двоповерхові та вище)1;
2) чи розташовані поряд з підприємством потенційно небезпечні об’єкти.
Міжнародна статистика обліку надзвичайних ситуацій (далі — НС), статистика країн СНД та України демонструє, що найчастіше масова загибель людей трапляється на пожежах. За кількістю загиблих та постраждалих пожежі можна порівняти лише з цунамі чи землетрусом, які, на щастя, вкрай рідкісні для нашого регіону. А пожежі нерідко спалахують, зокрема, під час аварій на транспорті.
Розглянемо ризики і небезпеки, що ви- никають під час пожежі:
- полум’я;
- висока температура;
- обвали будівель і конструкцій;
- падіння з висоти;
- отруєння речовинами, що виділяються під час горіння;
- загибель від отруєння чадним газом (СО) тощо.
Найбільше людей на пожежах гине від отруєння СО — 85–90%.
Якщо від загибелі людей в автомобільних катастрофах чи від природних катаклізмів перестрахуватися досить складно, то від смерті на пожежах допомагають захиститися певні прописані норми.
Цивільний протигаз — загальне поняття, яке включає, в залежності від виробника, комплект із:
- захисної повнолицьової маски;
- змінного фільтра.
Назви ЦП-5, ЦП-7, ЦП-9 вказують, у першу чергу, на окуляр чи оглядову лінзу маски — більше чи менше поле огляду. Зрозуміло, що чим більше поле огляду, тим краще, але це впливає на ціну протигаза.
Принципово важливий для збереження життя і здоров’я людей, що перебувають на підприємстві, вибір, тобто підбір правильного фільтра для протигаза.
Розглянемо кілька варіантів комплектації ЦП.
Варіант 1
Якщо поряд з установою (наприклад, інститутом чи дитячим табором) розташоване підприємство, що виробляє хлор або працює з ним, можна обрати маску, виходячи з фінансових можливостей, і укомплектувати її фільтром марки В, що призначений для захисту від газів неорганічного походження. Такі ЦП застосовуються проти впливу аміаку, ртуті, кислот та інших хімічних чи біологічно небезпечних речовин, якщо вони не вибухо- або пожежонебезпечні.
Варіант 2
Якщо на підприємстві працює велика кількість людей і є ймовірність виникнення пожежі з викидами отруйних речовин, оптимальний варіант — комплектувати повнолицьову маску комбінованим фільтром марок АВЕК СО Р32 або більш повною версією АВЕК Hg NO CO P33. Як мінімум, у цьому фільтрі має бути захист від СО!
Усі існуючі марки фільтрів майже не фільтрують СО. Поглинати цей небезпечний газ здатний лише спеціальний сорбент. Якщо у маркуванні протигаза посилання на СО немає, швидше за все, у якості цивільного протигаза він не підійде.
Компанія ТОВ «Укртекстиль» пропонує протигази —
ВАЖЛИВО
СО виникає в результаті горіння і належить до 4-ї категорії небезпеки. Чим більше вогню, тим більше концентрація СО в повітрі.
За вмісту СО у вдихуваному повітрі 0,08% людина відчуває головний біль і задуху.
За підвищення концентрації СО до 0,32% виникає параліч і втрата свідомості, смерть людини настає через 30 хвилин.
За концентрації СО вище 1,2% свідомість втрачається після 2–3 подихів, людина вмирає менш ніж через 3 хвилини.
Тема вибору протигазів дуже глибока і потребує написання кількох статей з роз’ясненнями (читайте в наступних номерах ОППБ). Якщо у вас виникли запитання або необхідно внести ясність, які протигази потрібні саме у вашій компанії, телефонуйте, і ми більш докладно зможемо розібратися у цьому питанні.
_______________
1 Стосується навчальних закладів, готелів, ДОЦ, лікарень, оздоровниць, органів державного і муніципального управління, ТРЦ, кінотеатрів тощо.
2 АВЕК — комплексний захист від усіх промислових газів, а також від газів, що виникають в результаті пожежі, від горіння дерева, пластику, проводки, нафтопродуктів та інших матеріалів; СО — надійний захист від чадного газу, окислу вуглецю; Р3 — захист від аерозолів будь-якої дисперсії і концентрації.
3 Hg — захист від ртуті; NO — захист від окислу азоту.
Пам’ятайте! ВИ НЕСЕТЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР ПРОТИГАЗА —
ЗА ЖИТТЯ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДЕЙ.
КОМПАНІЯ ТОВ «УКРТЕКСТИЛЬ» ГОТОВА ДОПОМОГТИ ВАМ У ЦЬОМУ!!!
Телефон для довідок: (067) 238-16-40 (Андрій Федорченко)
E-mail: fedorchenko@ozon.com.ua
Адреса: ТОВ «Укртекстиль»,
вул. Волинська, 53,
м. Київ, 03151
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека» № 2, 2020
Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!