Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Про шкідливі виробничі фактори у деревообробній промисловості

До деревообробної промисловості  належать  різні виробництва: лісопильні, меблеві, фанерні, деревинних пластиків, деревинностружкових та деревинноволокнистих плит, олівцеве, лижне тощо.

Загальним для всіх типів деревообробних виробництв є високий рівень механізації, широке застосування різноманітного типу верстатів з ріжучими інструментами, конвеєрна система праці.

До шкідливих виробничих факторів, які притаманні підприємствам деревообробної промисловості відносяться шум та вібрація від роботи обладнання, забруднення повітря виробничих приміщень пилом деревини, а також хімічними речовинами в результаті застосування лаків, смол, фарб, клеїв, в ряді випадків несприятливі мікрокліматичні умови.

Так, значну небезпеку для здоров’я працюючих представляють клеєві матеріали, які отримують на основі сечовиноформальдегідних смол, які, окрім несприятливої дії на шкіру, виділяють у повітря виробничих приміщень токсичні продукти — формальдегід, фенол, аміак, а широко використовувані лаки та емалі для оброблення меблів виділяють толуол, уайт-спірит, ацетон тощо. Особливо несприятливі мікрокліматичні умови спостерігаються при виробництві фанери та деревинних пластиків у відділенні теплової обробки сировини (висока температура та вологість повітря) — в пропарювальних камерах, сушарок та пресів, а також в сушильному відділенні меблевого виробництва.

В столярних цехах основною небезпекою є механічні травми при роботі на деревообробних верстатах, в особливості  на циркулярних пилах. У працюючих в деревообробній промисловості часто  спостерігаються гострі респіраторні захворювання органів дихання, професійні ураження шкіри – дерматити, кропивниця та екзема, захворювання периферійної нервової системи, поранення, переломи, вивихи. Серед деяких працюючих, які працюють з пиломатеріалами, фанерою, спостерігається захворювання рук від перенапруження і, як наслідок, підвищення тонусу дрібних артеріальних судин в дистальних відділах верхніх кінцівок, порушення капілярного кровообігу, зниження сили та статичної витривалості кисті.

Одними  з протипоказань при прийомі на роботу є алергічні захворювання органів дихання, а також хронічні, часто рецидивні  захворювання шкіри (екзема, кропивниця, псоріаз, нейродерміт, себорея, червоний плоский лишай). Для попередження шкірних захворювань рекомендовано застосовувати перед початком роботи профілактичні пасти та креми. Для усунення причин виробничого травматизму суттєве значення має удосконалення запобіжних пристроїв ріжучих інструментів.

Профілактичними заходами щодо попередження виникнення несприятливого впливу шкідливих  факторів виробничого середовища  на працюючих в деревообробній промисловості є герметизація джерел шкідливого впливу на середовище, а також впровадження механічних і автоматичних ліній з мінімальним використанням людської праці, має пріоритетне значення для поліпшення гігієнічних умов праці людей на таких виробництвах. Основними профілактичними заходами щодо попередження виникнення негативного впливу шкідливих факторів виробничого середовища на працюючих людей в деревообробної промисловості вважаються правильно обладнані вентиляційні системи, теплоізоляція обладнання, забезпечення робочих спецодягом та засобами індивідуального захисту.

Необхідною умовою попередження виникнення професійних захворювань, зумовлених впливом шкідливих факторів виробничого середовища є проведення попередніх і періодичних медичних оглядів у відповідності до вимог наказу МОЗ України від 21.05.2007р. №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій.

Джерело: прес-центр Управління Держпраці уТернопільській областіРозсилка новин