Ідентифікація ОПН – це порядок визначення об’єктів підвищеної небезпеки серед потенційно небезпечних. Такими згідно Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки» вважаються об’єкти, на яких можуть використовуватися або виготовлятися, перероблятися, зберігатися чи транспортуватися небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об’єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварій.
Порядок ідентифікації та обліку ОПН визначено і затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956.
Суб’єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один потенційно небезпечний об’єкт чи який має намір розпочати будівництво такого об’єкта, організовує його ідентифікацію.
Підприємствам необхідно скласти повідомлення про результати ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 і надіслати його у двотижневий термін відповідним територіальним органам Держпраці, ДСНС, Держекоінспекції, державної санітарно-епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради.
Також звертаємо увагу на те, що у разі зміни умов виробництва, номенклатури небезпечних речовин або їх кількості, внесення змін до законодавства у сфері діяльності, пов’язаної з ОПН необхідно проводити повторну ідентифікацію. Це є обов’язковим й у випадку будівництва в прилеглих районах нових об’єктів, що вносить зміни у відомості, наведені в повідомленні про результати ідентифікації ОПН.
Включення об’єкта підвищеної небезпеки до Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки здійснюється протягом 30 робочих днів після подання суб’єктом господарювання до територіального органу Держпраці повідомлення про результати ідентифікації.
Протягом 10 робочих днів після реєстрації територіальний орган Держпраці видає суб’єкту господарювання свідоцтво про державну реєстрацію об’єкта підвищеної небезпеки.
Виключення ОПН з Державного реєстру здійснюється за рішенням територіального органу Держпраці на підставі звернення та усіх відповідних документів, які мають подаватися суб’єктом господарювання. Така необхідність виникає у випадку змін, що призвели до зменшення на ОПН сумарної маси небезпечних речовин порівняно з найменшим нормативом порогової маси, або ліквідації, виведенні з експлуатації (списання з балансу) об’єкта підвищеної небезпеки.
Електронна версія відомостей про об’єкти підвищеної небезпеки розміщено на офіційному веб-сайті Держпраці у розділі «Діяльність» або за посиланням: тут
Джерело: редакція журналу «Охорона праці і пожежна безпека» за матеріалами Управління Держпраці у Житомирській області.