Про охорону праці та цивільний захист на малих підприємствах – з перших рук


Про охорону праці та цивільний захист на малих підприємствах – з перших рук

Ірина Свириденко,
інженер з охорони праці, відповідальна за пожежну безпеку та цивільний захист

За роки своєї трудової діяльності я працювала на підприємствах різної форми власності: від державних, зокрема як держслужбовець, до приватних — як промислових, так і офісних. І скрізь мені «щастило», бо керівництво призначало мене за суміщенням посад інженером з охорони праці або відповідальною за пожежну безпеку та цивільний захист.

І скрізь я мала створити з нуля повний пакет документів, організувати роботу з персоналом і продовжувати її. Маю зауважити: зарубіжна паперова промисловість завжди буде завантажена. Хто з вас бачив перелік обов’язкових внутрішніх нормативних документів підприємства з цих питань, той мене зрозуміє.

Тож за кілька років я чітко побачила, що з цього переліку треба викреслити 80 % і зробити решту 20. Просто менеджмент

Документи та папірці

Давайте проаналізуємо: що необхідно мати для організації роботи з ОП та ЦЗ малому підприємству, персонал якого в кількості до 10 (20) осіб сидить цілий день перед монітором і «на телефоні», спілкуючись з клієнтами і виставляючи рахунки:

— накази про організацію ОП та ЦЗ (окремо);
— накази про відповідальних з ОП та ЦЗ (окремо) з їх обов’язками;
— наказ про протипожежний режим на підприємстві;
— наказ про відповідального за ПБ в приміщеннях офіса;
— положення про охорону праці на цьому підприємстві;
— посадові інструкції відповідальних за ОП та ЦЗ (окремо);
— інструкції з вступного інструктажу з ОП та ЦЗ (окремо);
— інструкції з ОП та ЦЗ для працівників офісу (окремо), за якими буде проводитись інструктаж на робочому місці;
— інструкцію з ОП при роботі на ПЕОМ;
— інструкцію з електробезпеки;
— інструкцію з ОП при роботі з офісною технікою;
— інструкцію про порядок евакуації працівників під час пожежі;
— схему оповіщення персоналу на випадок нештатних ситуацій;
— журнали інструктажів з ОП (окремо вступного та на робочому місці);
— журнали інструктажів з ПБ (окремо вступного та на робочому місці);
— журнал вступного інструктажу з ЦЗ, в якому відділіть 2/3 обсягу та записуйте там повторні інструктажі щороку.

Крім перших чотирьох наказів, все інше затверджується одним, хоча тексти інструкцій і схему, зрозуміло, треба буде написати. Проте всі типові інструкції є у вільному доступі; якщо з них видалити те, що не стосується вашого підприємства, враховуючи його офісний профіль, то й обсяг буде невеликий. І відверто скажу, що краще запросити людину, яка це все зробить за помірні кошти і навчить вашого секретаря, як далі вести журнали й коли вносити зміни до наказів та інструкцій.

Боку однієї шафи вам вистачить, щоб розмістити табличку про відповідального за пожежну безпеку та номер телефону для виклику ДСНС, інструкцію про порядок евакуації на випадок пожежі та інструкцію з ОП при роботі з офісною технікою. Вважайте, що це ваш «Куточок з охорони праці».

Спочатку всі мої працівники інструктувалися окремо, оскільки наймалися на роботу в різні терміни, але поступово я їх об’єднала в дві групи, тож так тепер і інструктую.

Між іншим, де б я не працювала, скрізь колеги просили хоча б раз показати, як працює вогнегасник. Рекомендую: організуйте виїзд на шашлики, назвіть це Днем охорони праці і насамкінець загасіть залишки багаття вогнегасником. Беріть вуглекислотний, більше вражень, тільки не бавтеся й не тримайте розтруб незахищеною рукою — пам’ятайте, що вуглекислота в ньому має дуже низьку температуру, можете обморозити руку.

От на що дійсно треба звертати увагу, то це — побутовий травматизм. Особливими періодами є зимовий і дачно-відпускний, тому рекомендую видавати накази про охорону праці в побуті окремо взимку, окремо влітку. Ну, ви ж розумієте, один раз придумав, а далі — дублюйте щороку.

Якщо офіс ваш, то роботи з пожежної безпеки прибуде. Якщо ж орендований, то, найімовірніше, і вогнегасники, і системи пожежної сигналізації будуть від орендодавця, тоді це взагалі не ваш клопіт. Проте я раджу придбати пару-трійку вогнегасників типу ВППА-400 для себе, оскільки вам необхідно, згідно з чинним законодавством, витрачати кошти на охорону праці. Подумаєш, буде у вас ще й журнал обліку вогнегасників!

Що треба зробити обов’язково посадовим особам підприємства, то це — пройти навчання з питань охорони праці та пожежно-технічний мінімум. Знаю, у директора немає на це часу, але оскільки за все відповідає він, зокрема й несе кримінальну відповідальність, то краще отримати посвідчення. Один раз на 3 роки — це не так вже й часто, а на навчанні можна зустріти однодумців у бізнесі, або навіть свою другу половину… Та ще й проконсультують з усіх питань. Ціни помірні. Тих, хто відповідатиме за ОП та ЦЗ, на навчання треба відправляти обов’язково.

Вам здалося, що я легковажно ставлюся до всього цього? Аж ніяк, просто автори нашого законодавства думають про теорію, а ми з вами — практики. Головне, щоб наші працівники були здорові та неушкоджені, а офіси — чисті й цілі. Саме цього я вам бажаю.

Роздуми з приводу перевірок ДСНС

Читаючи журнал «Охорона праці і пожежна безпека», звернула увагу на кількість дописувачів, які намагаються після або під час перевірок інспекторами ДСНС віднайти правду, або хоча б «золоту середину». Спілкуватися з цими гостями важко, навіть коли ваше підприємство досить пристойно обладнане з точки зору цивільного захисту.

Які проблеми можуть виникнути у підприємства в наш час, вже після прийняття Кодексу цивільного захисту? Поділюся своїм досвідом.
Наше підприємство невелике, офісного типу, розташоване у власній будівлі. Колись це була державна установа, державі потрібні були гроші, от її й продали.

Відразу зауважу, що наше керівництво від самого початку бажало й бажає працювати в сучасному правовому полі й береже свою власність. Тож повністю оновили всі внутрішні комунікації енергопостачання, реконструювали теплопункт, встановили нову пожежну сигналізацію, відремонтували будівлю, яку не ремонтували, мабуть, за весь період її «державного» існування. Як ви розумієте, кошти чималі. Але складається враження, що представники ДСНС (і тодішні, і теперішні) не розуміють, що все й відразу не буває.

Чого варті лише терміни у приписах. Наприклад, на встановлення системи оповіщення — один місяць. Цікаво, а проектні роботи хто й коли робитиме? А чому цієї системи не було в будівлі від самого початку? Державна ж комісія її свого часу прийняла в експлуатацію. Хіба в будівлі з масовим перебуванням людей не вимагалося мати цю систему? По секрету розказали в обслуговуючій організації, що в одній із сусідніх будівель, які всі разом колись замислювалися як комплекс, встановили цю саму систему й при прийманні зажадали перевірити. Після мікроінфаркту одного з членів комісії під час спрацювання системи в інші будівлі її вже не встановлювали. Смішно? Не дуже.

Законодавство змінюється, і відтепер підприємства повинні подавати Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з пожежної безпеки. Наче не дуже складна справа. Але це для тих, кому не потрібний експертний висновок — оцінка протипожежного стану. Для нашого підприємства він потрібний хоча б тому, що будівля змінила власника. Ось так. Беріть стару, занедбану, в якій ніщо не відповідає і нічого не влаштовано, але є акт прийому держкомісією, тому ніяких декларацій. Відремонтуйте її, зробіть всілякі штуки з охорони праці та пожежної безпеки і оформлюйте декларацію — ви ж бо інший власник. Та справа не в цьому.

Хто має право проводити цю експертизу? Наприклад, органи ДСНС, у них є така платна послуга, вартість якої залежить від кількості годин, витрачених на експертизу.

Але зверніть увагу: інспектори ДСНС пропонують контакти осіб, які мають ліценцію на цей від діяльності. Телефонуємо. Перше ж запитання: яка площа об’єкта? І далі цифра ціни за проведення експертизи — для знавців математики — величина четвертого порядку, тобто десятки тисяч гривень! При цьому вас відразу ж запевняють, що ви платите за пакет послуг, тобто нічого робити і нікуди йти вже не треба, все включено. Відкритим текстом. Кажете, в нашій країні борються з корупцією?..

Я пам’ятаю часи, коли журнал «Огонек» можна було передплатити тільки в комплекті з якоюсь «Правдою» або ще чимось. Так і тепер, щоб пройшла перевірка ДСНС, необхідно передплатити журнал «Пожежна та техногенна безпека» й квитанцію показати інспектору. От тільки в цьому журналі нуль корисної інформації для підприємства. За які кошти видається журнал? За наші з вами?

Нещодавно з’явилася вимога облаштування електричних щитів у будівлі системами автономного пожежогасіння. Можливо, я така невдаха, але знайшла тільки російські піростікери, які принципово не купуватиму, і одні вітчизняні FIRESTOP. До того ж, самостійно встановити цю штуку ви не можете. Виявляється, щоб посадити її клейким шаром на стіну, треба мати ліцензію і спеціально навчений персонал, інакше її не можна прийняти в експлуатацію!

Можливо, спочатку треба мати хоча б пару-трійку виробників цих систем, а потім приймати нормативний акт? Чи закон прийняли під одного виробника? Якщо я помиляюсь, то перепрошую і з радістю прийму інформацію, де придбати цей товар.

Зрозуміло, ми ведемо необхідну документацію, проходимо навчання з пожежно-технічного мінімуму. От тільки здається, що працівники ДСНС ще не зовсім зрозуміли, що тепер немає окремо пожежної безпеки, що є комплекс цивільного захисту і техногенної безпеки. Інакше чим пояснити їх прохання змінити вже видані накази, обов’язково дописавши після «цивільного захисту» ще й «пожежної безпеки»?

Звичайно, є й корисне в перевірках — як то кажуть, «почистили пір’ячко». Провели випробування пожежних гідрантів під тиском, кран-комплектів внутрішнього пожежного водогону. Насміялися: машина ДСНС, яка приїхала виконувати завдання, перелякала всі сусідні будівлі, з чого ми зробили висновок, що більше ніхто на вулиці ніяких випробувань не проводить взагалі. А ще нарешті знайшли наші пожежні гідранти. Шукали за допомогою найближчої пожежної частини. І сміх і гріх…

І головне. В країні все одно розвиватиметься бізнес, швидше чи повільніше — то інша справа. Я впевнена, всі власники справді хочуть цивільного захисту та техногенної безпеки, завдання ж держави — не знищити в них це бажання.

Ремарка щодо охорони праці

Раніше я працювала на підприємстві з чисельністю персоналу 11 осіб. І нас на планову перевірку викликав інспектор з праці Фонду соціального страхування. Я не помилилася. Я вже не кажу про необхідність їхати за 120 км у райцентр за місцем реєстрації підприємства.
Інспектор був щиро здивований наявністю документації з ОП, але написав у акті, що нам вкрай необхідно розробити і впровадити СУОП. Таку вимогу для підприємства в 11 душ могла висунути тільки людина, яка не те, що не розробляла, але ніколи не бачила тієї СУОП. Це я стверджую як сертифікований спеціаліст в галузі систем менеджменту якості.

Взагалі в нашому законодавстві щодо ОП та цивільного захисту багато речей, які необхідно було б розділити для підприємств залежно від кількості працівників. Чого варта лише вимога визначити в наказі осіб, відповідальних за охорону праці та за цивільну безпеку, якщо це мають бути різні люди, а на підприємстві їх всього троє разом з директором.

Окрема проблема — медичні огляди працівників.

Якщо просто зважити на наявність напруження зору в усіх, хто працює за комп’ютером, то всіх треба відправляти на періодичні медичні огляди. От тільки ніхто нікого не оглядає.

Система така: СЕС видає припис, і є кілька медичних установ, які мають право проводити ці огляди. Ви приганяєте туди своїх працівників і починається: принесіть ваші амбулаторні картки, бажано — результати досліджень, які у вас діагнози… Все це записується як їх дослідження.
Будете впиратися — ми вам призначимо додаткові обстеження за рахунок роботодавця, ну там МРТ або ще щось.

І апофеоз — медичний висновок: працівнику «протягом 1 місяця зробити операцію», роботодавцю «якщо не зробить — звільнити». Щоб було зрозуміло, йдеться про жінку-бухгалтера, яка, так би мовити, «пасе» свою болячку в спеціалізованій установі.

Все це фікція. Такі огляди тільки дискредитують саму систему. Більше я нікого й ніколи не поведу.

Хочу зауважити, що посадові особи нашого підприємства вже скоро 10 років, як проходять навчання та перевірку знань з охорони праці в Головному навчально-методичному центрі НДІ промислової безпеки та охорони праці. Приємно, що в центрі намагаються оживити цю справу. Останнього разу були дуже цікаві лекції з фізіології праці, та й інспектора ДСНС запросили молодого й такого, що ще не втратив знань з академії. Розповів і показав багато цікавого з новинок пожежного захисту.

Стаття надана журналом “Охорона праці і пожежна безпека” (№4, 2016)

Детально зміст №4, 2016 журналу


width: 450px; height: 50px; line-height: 28px; -moz-border-radius: 3px; -webkit-border-radius: 3px; -khtml-border-radius: 3px; border-radius: 3px; text-align: center; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 17px; } .btn-vidannya:hover { background:#FFA07A; color:#fff !important; text-decoration: none !important; } .btn-vidannya-1 { color:#2F4F4F; !important; display: block; text-decoration: none !important; background: #f37465; background: -moz-linear-gradient(#FFFFFF, #A9A9A9); background: -webkit-gradient(linear, 0 0, 0 100%, from(#FFFFFF), to(#A9A9A9)); filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient(startColorstr='#FFFFFF', endColorstr='#A9A9A9');

width: 450px; height: 50px; line-height: 28px; -moz-border-radius: 3px; -webkit-border-radius: 3px; -khtml-border-radius: 3px; border-radius: 3px; text-align: center; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 17px; } .btn-vidannya-1:hover { background:#FFA07A; color:#fff !important; text-decoration: none !important; }

 

Придбати журнал

Придбати електронний журнал

Зміст свіжого номера

Усі видання з охорони праці та пожежної безпеки

Найближчі заходи