Видобуток нафти пов’язаний зі здійсненням двох основних процесів: буріння та експлуатації свердловин.
Пожежна небезпека буріння пов’язана з нестійкістю рівноваги між пластовим тиском та тиском, який утворюється нагнітанням до свердловини глиняного розчину.
Рівновага може бути порушена в результаті:
Період промислової експлуатації свердловин у разі нормального функціонування установки характеризується стаціонарним режимом роботи технологічного обладнання. Однак у процесі освоєння свердловини можуть траплятися пошкодження або зривання арматури з викидом нафти і газу, а також відкритим фонтануванням нафти.
Викид та відкрите фонтанування спричиняють:
Відкрите фонтанування призводить до викиду великої кількості нафти і газу та утворення горючої парогазоповітряної хмари гігантських розмірів, що може розповсюджуватися на відстань 1–2 км та більше від свердловини.
Найбільш імовірні джерела запалювання при бурінні пов’язані з тепловим проявом механічної, хімічної та електричної енергії.
Характерними шляхами розповсюдження пожежі на буровій установці є:
Протипожежні заходи під час видобутку нафти та нафтопродуктів регламентує НПАОП 11.1-1.01-08 «Правила безпеки в нафтогазодобувній промисловості», затверджений наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 6 травня 2008 р. № 95.
У процесі буріння працівники повинні суворо дотримуватись встановленого режиму, виключаючи можливість пошкодження технологічного обладнання і викиду глиняного розчину зі свердловини. Для цього до забою свердловини подають таку кількість розчину або води, яка:
Працівники уважно слідкують за тиском насосів та щільністю глиняного розчину.
Якщо за прогнозами геологів під час буріння можливі викиди, на гирлі свердловини встановлюють превентори1, які перекривають кільцевий простір між бурильними трубами та колоною обсадних труб. З цієї ж метою в бурильних трубах встановлюють зворотні клапани. При бурінні розвідних свердловин встановлення превенторів обов’язкове.
Якщо при викиді та фонтануванні превентор не вдається закрити:
Під час експлуатації свердловин контролюють:
Попередження розливу нафти зі свердловини досягається шляхом встановлення зворотного клапану на викидній лінії, яка з’єднує арматуру свердловини з газосепаратором.
____________
1 Превентор — пристрій, що встановлюється на гирлі бурової свердловини для герметизації і попередження викиду з неї рідини або газу (фонтанування).
Повну версію статті ви можете знайти на сторінках № 10, 2019 журналу «Охорона праці і пожежна безпека».
Сергій Cемичаєвський,
науковий співробітник відділу вогнезахисту і пожежогасіння Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!