Захисні каски: поєднувати чи не поєднувати?


Захисні каски: поєднувати чи не поєднувати?

Сьогодні вже гостро стоїть питання про сумісність захисних щитків (екранів), окулярів, навушників, респіраторів та інших засобів індивідуального захисту (далі — ЗІЗ) з захисними касками. Часом, саме через неможливість їх поєднати, користувач відмовляється від використання ЗІЗ взагалі, що може спричинити негативні наслідки.

Практичні приклади недвозначно свідчать про те, що іноді ЗІЗ використовують неналежним чином або модифікують — як постачальники, так і користувачі, для можливості суміщення, що може, як мінімум, не забезпечити належного захисту користувачеві, а про максимум і говорити не хочеться…

Наш досвід показує, що різні засоби індивідуального захисту часто об’єднують без перевірки їх впливу один на одного, а також без перевірки захисних характеристик такої комбінації. В результаті ЗІЗ можуть втратити захисні властивості, а користувач може про це навіть не здогадуються.

Окуляри і щитки

Засоби захисту органів зору на багатьох робочих місцях необхідно застосовувати постійно. Якщо користувач зніме ЗІЗ органів зору, що не поєднуються з навушниками, підборідним ременем або респіраторної маскою, він ризикує отримати травму очей або навіть втратити зір!

Носіння звичних окулярів зі стандартними дужками в поєднанні з навушниками може призвести до нещільного прилягання навушників і меншому зниженню рівня шуму. Щоб уникнути таких проблем користувачеві потрібно знайти окуляри з ремінцем або дуже тонкими і щільно прилягаючими дужками.

На інших робочих місцях потрібний додатковий захист обличчя. І тут лицьовій щиток у всіх випадках повинен бути єдиним цілим з відповідним кріпленням щитка з каскою. Комбінацію з деталей, які не відповідають один одному, використовувати не можна, навіть якщо деталі можна з’єднати між собою. Комплекти з лицьових щитків і кріплень часто приєднують до каски іншого виробника. Законодавством це не заборонено, але в такому випадку не можна гарантувати точне збереження захисних властивостей лицьового щитка. Щиток може легко зміститися або може не відповідати стандарту безпеки. Якщо щиток складно експлуатувати або встановлювати на каску, зростає ризик, що його не будуть носити взагалі!

Тому вкрай важливо, щоб щиток, кріплення і каску проектували і сертифікували разом, один виробник, а також щоб їх можна було легко зібрати або розібрати при необхідності.

Навушники

85 дБ — робочий рівень шуму, який вважається в Європі безпечним. На багатьох робочих місцях цей рівень часто перевищено, тому необхідно застосовувати засоби захисту органів слуху. Відомо про нещасні випадки, коли навушники кріпили на наголів’я, через що не надягали каски. Зрозуміло, так робити не рекомендується, оскільки ризик падіння предметів все одно існує!

Рекомендується використовувати навушники монтовані на каску одного виробника і сертифіковані разом з конкретною моделлю каски. Тільки таким чином можна гарантовано знизити рівень шуму за допомогою навушників до значення, зазначеного в сертифікаті!

Інакше прикріплення навушників до каски в комбінації різних виробників може призвести до зміни тиску через розмір і форми корпусу.

При виборі каски потрібно:

  • обов’язково звернути увагу на рекомендації виробників;
  • додатково можна перевіряти, чи існує сертифікована комбінація засобів захисту слуху, підходяща для конкретного виду застосування;
  • слід упевнитися, що для тієї чи іншої каски використовуються відповідні перехідники для кріплення.

ЗІЗОД і каска

Фільтруючі засоби індивідуального захисту органів дихання необхідні на деяких особливих робочих місцях і в деяких галузях.

При носінні респіратора/маски разом з окулярами важливо переконатися, що скроневі і носові підкладки прилягають щільно і не призводять до витоку.

При використанні маски спільно зі щитком слід враховувати необхідність у регулюванні відстані між лицьовим щитком і маскою, щоб маску можна було встановити за щитком.

При носінні повнолицьової маски і каски слід також мати на увазі, що регулювання висоти каски має критичне значення для установки оголів’я маски під каскою, а також для надійного прилягання маски і каски до голови.

Підшоломники і шапки під каску

Зрозуміло, що взимку холодно і доводиться носити шапку. А оскільки каску надягати обов’язково — робочі іноді надягають під каску в’язану шапку, а влітку кепку.

На жаль, користувачі зазвичай не знають, що такі головні убори зміщують каску і погіршують її прилягання до голови, що знижує захисні властивості і збільшує ризик падіння каски.

Найбезпечніше вибрати каску з зимової підкладкою — така комбінація була протестована на відповідність стандартам для засобів захисту.

Наклейки і стікери на каски

Досить подивитися на більшість будівельних майданчиків або великих промислових підприємств — робочі носять каски зі стікерами та перманентними маркерами.

Зрозуміло, що багато робітників пишуть на касці своє ім’я нестираним маркером для ідентифікації та з міркувань гігієни, оскільки бажають кожен день надягати одну і ту ж каску. Інші робочі наклеюють на каски стікери з зображеннями улюбленої футбольної команди. Ще у робочих іноді залишаються стікери після проходження курсів надання домедичної допомоги і не тільки — такі стікери теж можна бачити на касках.

Все це ставить під загрозу захисні властивості каски. Відповідно до стандарту ДСТУ EN 397 виробник каски повинен визначити, які стікери можна використовувати, оскільки клей для стікера або розчинник від маркера можуть поступово зруйнувати каску з будь-якого матеріалу (поліетилен, полікарбонат, АБС тощо).

З стікерами і маркерами, які не пройшли випробування і не підтверджені виробниками касок, потрібно звертатися обережно!

Оскільки використання альтернативних стікерів/маркерів може привести до відкликання сертифікату на використання каски, рекомендується при виборі каски дізнатися, чи дозволяє її виробник наклеювати на каску стікери або наносити написи.

Кріплення для ліхтарів

У рідкісних випадках необхідні кріплення для ліхтарів часто слід замовляти разом з каскою, тому що вони зазвичай кріпляться до корпусів під час виробництва або інтегровані в каску, і можна перевірити і сертифікувати комбінований виріб.

Забороняється!
Використовувати каску, в якій користувач просвердлив отвір в корпусі, щоб приєднати кронштейн для ліхтаря.

І в підсумку

Підбиваючи підсумки, можна сказати, що в багатьох випадках захисні властивості ЗІЗ на практиці можуть погіршитися. Коли необхідно одночасно захистити голову, очі, обличчя, органи дихання і/або органи слуху, слід враховувати сумісність засобів захисту.

В ідеалі можливість поєднання засобів захисту може бути підтверджена випробуваннями ЗІЗ в зборі або дозволом на використання комбінації. А зазвичай можна використовувати (комплектувати) ЗІЗ одного виробника. Це все гарантує, що захисні властивості ЗІЗ при їх спільному використанні не погіршаться.

ТОВ «Восток-Сервіс» є офіційним представником компаній — світових лідерів в галузі виробництва ЗІЗ, таких як, 3М, UVEX, Portwest і завжди готовий запропонувати будь-яке комплексне рішення в області безпеки життєдіяльності.

Працюйте безпечно і з комфортом!

За інформацією ТОВ «Восток-Сервіс»

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!

Матеріали до теми


Деякі вимоги безпеки електродугового зварювання: використовуйте ЗІЗ
Електродугове зварювання використовується в багатьох галузях промисловості, адже воно дозволяє ефективно з’єднувати деталі. Проте під час зварювання металів за допомогою ...
Про забезпечення засобами індивідуального захисту працівників машинобудівного підприємства
На машинобудівному підприємстві ПрАТ «Слов’янський машинобудівний завод» проведено онлайнову нараду. Інспектором відділу нагляду з питань безпеки праці надано поради щодо ...
Безпека під час використаня електрозахисних засобів: консультація від Держпраці з працівниками закладів освіти
Вибір необхідних електрозахисних засобів, засобів захисту від дії електричного поля (ЕП), а також ЗIЗ регламентується Правилами експлуатації електрозахисних засобів, які ...