Газове або електродугове зварювання — це технологічний процес формування з’єднання двох або більше елементів через встановлення зв’язків на міжатомному рівні при загальному або локальному нагріванні, пластичному деформуванні або комплексній дії обох ефектів. Проведення будь-яких типів зварювальних робіт або плазмового різання є потенційно небезпечним процесом так як можуть раптово формуватися вогнища загоряння або задимлення. Саме тому відповідальні особи повинні забезпечити весь комплекс заходів з пожежної безпеки при зварювальних роботах.
Можливі причини пожежі
Найпоширенішими причинами виникнення пожежі на об’єкті під час проведення зварювальних робіт є:
- краплі гарячого шлаку або металу, що потрапили на суху траву, деревину, папір, ганчір’я та інші горючі і легкозаймисті матеріали;
- неправильне поводження зі зварювальним апаратом або газовим пальником, порушення правил їх експлуатації;
- знаходження горючих речовин в безпосередній близькості від робочого місця зварника.
Можливість виникнення загоряння набагато вище при проведенні робіт на будівельних об’єктах, в закритих кімнатах, не пристосованих для такого типу технологічних операцій. У підвальних приміщеннях або приміщеннях закритого типу слід залишати вікна, двері або люки у відкритому стані, включати вентиляцію або монтувати тимчасову систему воздухоудаления. Крім того, необхідно очистити територію навколо місця зварювання радіусом не менше ніж 5 метрів.
Для запобігання виникнення пожежі необхідно дотримуватися таких правил безпеки:
- зварювальні кабелі повинні знаходитися не менше ніж в 50 сантиметрах від трубопроводів і газових балонів;
- місця здійснення зварювальних робіт повинні бути обладнаними первинними засобами пожежогасіння;
- для захисту від бризок розплавленого металу слід використовувати спеціальні екрани;
- зварювальник повинен мати спеціальний захисний одяг з вогнестійким покриттям, який здатен витримувати нетривалий за часом вплив електричної дуги;
- категорично забороняється використання кисневого рукава замість ацетиленового;
- застосування зріджених газів для зварювальних робіт в колодязях і цокольних поверхах заборонено;
- використання відкритого полум’я для відігріву обладнання заборонено.
Помітний осередок загоряння може сформуватися не відразу, а тільки через деякий проміжок часу — необхідно уважно оглянути місце проведення робіт і упевнитися у відсутності характерного запаху гару і диму.
Первинні засоби пожежогасіння при загорянні
Особа, яка призначена відповідальною за протипожежну безпеку на об’єкті проведення зварювальних робіт, повинна до їх початку перевірити наявність первинних засобів гасіння. До таких засобів відносяться:
- ящик з піском і дві лопати;
- відра з водою;
- вогнегасник.
Вогнегасники є найбільш ефективним засобом, за допомогою якого можна придушити вогнище загоряння на ранньому етапі його формування. За типом гасячого складу вони діляться на вуглекислотні і порошкові.
Порошковий вогнегасник використовує мінеральну порошкоподібну суміш, яка витісняється з балона газовим зарядом під тиском. Вони є найбільш поширеними моделями на ринку завдяки відносно невисокій ціні, а також універсальністю застосування — з їх допомогою можна боротися із загоряннями класів A, B, C і E, а також використовувати для електрообладнання під напругою до 1000 В. Гасячий ефект досягається за рахунок запобігання надходження кисню з місця загоряння.
Вуглекислотний вогнегасник використовує зріджений діоксид вуглецю, який, вириваючись з сопла, переходить в газоподібну форму і розширюється в об’ємі, що призводить до різкого зниження його температури. Вуглекислий газ швидко і ефективно охолоджує палаючу поверхню, а також витісняє кисень з вогнища пожежі. На відміну від порошкових моделей вуглекислотні не забруднюють внутрішнього простору при використанні — приміщення досить провітрити для видалення надлишків газу.
Джерело: Євросервіс