Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Захворювання внаслідок дії COVID-19 на виробництві

Чи підлягає захворювання внаслідок дії COVID-19 на виробництві розслідуванню як нещасний випадок? Який НПАОП визначає, коли має проводитись позаплановий інструктаж з питань охорони праці? Чи є профілактика захворювання на COVID-19 питанням охорони праці?

Термін «нещасний випадок» зазначений у п. 3 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (далі — Порядок № 337).

Термінологія

Нещасний випадок — це обмежена у часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю, зокрема, від… контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на робочий день чи більше, або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на робочий день, зникнення тощо.

Тобто захворювання внаслідок дії COVID-19 на виробництві підлягає розслідуванню як нещасний випадок.

Важливо!

Роботодавець має створити безпечні умови праці для працівників, зокрема ознайомити їх або звернути їх увагу на ознайомлення з загальнодоступними профілактичними заходами щодо недопущення захворювання на COVID-19. Ці заходи можуть буди доведені до працівників і розпорядчим документом.

Випадки проведення позапланового інструктажу з питань охорони праці визначені п. 6.6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 р. № 15 (зі змінами).

Але профілактика захворювання на COVID-19 не є питанням охорони праці (крім випадків, що стосуються медичних працівників та працівників бактеріологічних лабораторій) — це питання особистої гігієни, воно стосується виконання роботодавцем загальнодержавних профілактичних заходів для запобігання захворюванням на COVID-19.

Нещасні випадки (як гостре професійне захворювання) з медичними працівниками або працівниками бактеріологічних лабораторій, діяльність яких пов’язана з можливим контактом з вірусами, зокрема й COVID-19, відповідно до ч. 7 п. 52 Порядку № 337 можуть бути визнані пов’язаними з виробництвом у разі, якщо раптове погіршення стану здоров’я працівника сталося під час виконання ним трудових (посадових) обов’язків внаслідок впливу шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, що підтверджено медичним висновком.

Важливо!

Тобто медичний висновок, який вказує на зв’язок гострого захворювання (зокрема, й на COVID-19) потерпілого з умовами праці (підтверджено контакт працівника з хворим протягом робочого часу), є підставою пов’язувати нещасний випадок з виробництвом.

Термінологія

Гостре професійне захворювання — захворювання (або смерть), що виникло після одноразового (протягом не більш як однієї робочої зміни) впливу на працівника шкідливих факторів фізичного, біологічного та хімічного характеру (у тому числі інфекційні, паразитарні, алергійні захворювання) (п. 3 Порядку № 337).

Володимир Шапінський, експерт з охорони праці

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!



Розсилка новин