Заборона використання праці жінок


Заборона використання праці жінок

Якщо подивитися на статистику стосовно зайнятості жінок і чоловіків в українському суспільстві, то зайнятими є приблизно 63 % жінок і 68 % чоловіків. Отже, жінки на рівні з чоловіками як здобувають вищу освіту, так і залучені до ринку праці. Утім, є винятки.

  1. Згідно зі ст. 174 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню). Забороняється також залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
  2. Відповідно до ст. 175 КЗпП, залучення жінок до робіт в нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід.
  3. Статтею 176 КЗпП не допускається залучення до робіт у нічний час

Журнал реєстрації перевірок
Для довідок: 0 (800) 21 99 77

Чим шкідлива праця в нічний час для жіночого організму

Праця в нічний час може мати негативний вплив на жіночий організм через порушення природних біоритмів і гормонального балансу. Основні ризики:

1. Гормональні збої
У жінок нічна робота порушує вироблення мелатоніну — гормону, який регулює сон і захищає організм від стресу. Це може спричинити збій у циклі статевих гормонів, що веде до нерегулярних менструацій, погіршення фертильності та підвищеного ризику гінекологічних захворювань.

2. Ризики для психіки та сну
Хронічне недосипання, розлади сну, підвищена дратівливість, тривожність і депресивні стани частіше спостерігаються в жінок, які працюють у нічні зміни.

3. Репродуктивне здоров’я
Нічна праця пов’язана з вищим ризиком ускладнень під час вагітності — передчасні пологи, може розвинутися гіпертонія, гестаційний діабет. Також є дослідження, що вказують на підвищений ризик розвитку раку молочної залози через тривале порушення циркадного ритму.

Письмова консультація — замовте послугу від експертів журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Для довідок: 0 (800) 21 99 77

4. Імунітет і загальне виснаження
Постійна робота вночі послаблює імунну систему, збільшуючи ризик інфекцій, хронічної втоми, серцево-судинних та обмінних захворювань (наприклад, ожиріння або діабету 2 типу).

Якщо нічна робота є неминучою, важливо дотримуватися гігієни сну, слідкувати за харчуванням і проходити профілактичні огляди.

Розроблення документів з охорони праці
Для довідок: 0 (800) 21 99 77 

Джерело: Управління Держпраці, пресслужба проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»

Охорона праці і пожежна безпека. Друкований журнал. Передплата – 2025

Матеріали до теми


Чи має право роботодавець відмовити через додаткові витрати на облаштування робочого місця для особи з інвалідністю
Така відмова може розглядатися як дискримінація, якщо вона не ґрунтується на об’єктивних критеріях – кваліфікації, досвіді, стані здоров’я згідно з ...
Про можливі наслідки вчинення мобінгу для роботодавця
Вчинення керівником підприємства, установи, організації мобінгу (цькування) незалежно від форм прояву та/або невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням, ...
Спрощено працевлаштування ВПО та осіб з інвалідністю: що варто знати роботодавцю
Щоб погодити з нормами Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання ...