За що пожежники та Держпраці стали штрафувати ОСББ?


За що пожежники та Держпраці стали штрафувати ОСББ?

Держслужба з надзвичайних ситуацій і Держпраці засипають штрафами українські ОСББ (об’єднання мешканців багатоквартирних будинків) та ЖБК (житлово-будівельні кооперативи). Як правило, управління не має грошей на оплату санкцій, тому залишається два варіанти: або стягувати їх із самих мешканців, або йти в суди.

Згідно з планом перевірок Держпраці, ОСББ і ЖБК віднесені до високого ступеня ризику. Тому перевіряють їх суворо. На цей рік заплановані перевірки понад півсотні об’єднань.

Проводити планові перевірки багатоквартирних об’єднань і кооперативів почали навесні з Києва та області. Уже є перші штрафи і досить чималі. Одному з об’єднань мешканців, а конкретно голові ОСББ, виписали цілу купу порушень і наказали виплатити 100 тис. грн. штрафу. Згідно з актом перевірки, який опинився у розпорядженні UBR.ua, інспектори виявили більше десятка порушень: починаючи від порушення правил «промислової безпеки» і закінчуючи правилами охорони праці.

ОСББ і ЖБК закидають штрафами, які доведеться платити мешканцям - фото

Що перевіряють і за що штрафують ОСББ?

На ділі це означає, що голів житлових об’єднань штрафують за:

  • Не проведений вчасно техогляд ліфтів;
  • Не отримані дозволи на введення нових ліфтів в експлуатацію;
  • За помилки під час ремонтних роботи (наприклад, виявлено, що з редуктора приводу ліфтової лебідки підтікає масло, або не перевірено, чи заземлені вихідні електроприлади);
  • Працівники ОСББ не пройшли медогляд;
  • Не проводяться інструктажі з охорони праці (для цього вимагають окреме приміщення);
  • Неправильно оформлені працівники: замість цивільно-правових договорів вимагають укладати трудові договори, якщо майстри, консьєржі, прибиральники та ін. працюють в ОСББ на постійній основі і т.д.

«Ситуація з перевірками ОСББ не нова. Досі в більшості випадків їм вдавалося відбиватися, коли самим, коли за допомогою органів місцевого самоврядування. У цій ситуації виходить відразу кілька порушень з боку перевіряючих органів. Насамперед це те, що перевірці підлягають суб’єкти господарювання, якими ОСББ не є. По-друге, які можна перевіряти у них умови праці, якщо у 90% немає найманих працівників і всі працюють за договорами. Які окремі кімнати для інструкцій можуть бути в житловому будинку?», – зазначив UBR.ua голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони навколишнього середовища Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Нові податки для ОСББ

Найчастіше інспекторів Держпраці бентежить укладення цивільно-правової угоди замість трудового договору. Іншими словами, замість того, щоб найняти працівника, ОСББ співпрацює з ним як з підрядником. Обидва способи законні, але мають ряд відмінностей («цивільно-правовий договір має ознаки трудового» – так трактує це Держпраці).

При трудовому договорі співробітника оформляють у штат, із записом до трудової книжки, робочим розкладом тощо. При цивільно-правовій угоді прописується конкретне завдання, обсяги робіт і час їх виконання. Від голів вимагають усіх оформляти за трудовим договором, брати в штат, гарантувати права працівникові, оплачувати відпускні, лікарняні, гарантувати соцзабезпечення та ін.

«Проблема в тому, що ОСББ – це і є об’єднання жителів, а не прибуткове промислове підприємство. Немає можливості у людей ще й вишукувати власні кошти на податки, які потім незрозуміло куди йдуть. І поки економічно складається так, що різниця між доходами і необхідними витратами колосальна! Якщо всіх оформляти за трудовим договором, тоді середній внесок в ОСББ повинен бути не 5 грн., А 14 грн. і вище », – зауважив у розмові з UBR.ua керівник Асоціації ОСББ« Розвиток самоврядування» Станіслав Драганов.

Перевіряють, як підприємства

На жаль, кажуть юристи, чинне законодавство не передбачає глобальної різниці в підходах до перевірки ОСББ та суб’єктів господарської діяльності. Для квартирних об’єднань не передбачено ніяких поблажок і можливостей не оформляти будь-яку кадрову документацію.

«Держпраці всіх перевіряє фактично за одним списком питань і з одним підходом. Є невідповідність або відсутність документа – буде акт. Слід зазначити, що в незалежності від розміру нарахованих штрафів їх практично завжди оскаржують в судовому порядку, як мінімум для того, щоб відстрочити виплату штрафів», – пояснив UBR.ua ситуацію адвокат, керуючий партнер ЮК« Альянс Правових Сил »Віталій Собкович.

Виходить, доки законодавчо не розмежують інспектування прибуткових комерційних підприємств і неприбуткових ОСББ, у останніх буде залишатися ризик натрапити на перевірку. Але, як показує практика, поки суди все ж стають на бік ОСББ. Хоча на цьому їхні проблеми не закінчуються.

«Їх перевіряють на загальних підставах. Штрафи платити нічим, у ОСББ на штрафи гроші не передбачені. Схоже на лобізм керуючих компаній – у них все є і офіси, і штат оформлений, і умови праці, а у ОСББ всього цього може і не бути. Глава ОСББ може здійснювати діяльність прямо зі своєї квартири в будинку. Відповідно у нього нічого немає і його заганяють в кут перевірками та штрафами. Потрібно писати скарги в Кабмін, можливо мітингувати, і вимагати припинити це свавілля або якось це врегулювати створенням нормативної бази», – підкреслив UBR.ua провідний експерт« Громадського аудиту» Тарас Галайда.

Сигналізація за особистий рахунок

До цих негараздів квартирних об’єднань з Держпраці додалася ще й пожежна інспекція, перевірка якої також загрожує штрафами. Наприклад, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області почало подавати позови на ОСББ та житлові кооперативи. Від голів вимагають негайно встановити протипожежні системи безпеки в багатоквартирному будинку. Зробити це можна, знову ж таки, за рахунок самих мешканців.

«Це проблема поки не має рішення. Наприклад, 90% київських будинків, переданих до ОСББ, не мають пожежної сигналізації, або вона не працює. Та ж ситуація і з керуючими компаніями. Для відновлення пожежної сигналізації в житлових будинках Києва необхідно як мінімум 400 млн. грн., Якщо брати в масштабах України – це кілька мільярдів. Те, що вимагають ДСНС – це нездійсненний припис», – розвів руками Олег Попенко.

Джерело: Ubr.ua

Матеріали до теми


Технічний регламент безпеки машин: вимоги, стандарти та рекомендації
Ринковий нагляд – це комплекс заходів, спрямованих на забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам безпеки. В Україні органами ринкового нагляду є ...
Проєкт плану здійснення комплексних заходів державного нагляду на 2025 рік
Інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю) сформовано проєкт плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на ...
Пропонують посилити контроль за додержанням законодавства про працю
СПО профспілок оприлюднено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та внесення зміни ...