Якими нормативними актами користуватися при видачі засобів індивідуального захисту працівникам житлово-комунального господарства?


Якими нормативними актами користуватися при видачі засобів індивідуального захисту працівникам житлово-комунального господарства?

Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.

Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 10.12.2012 р. № 1389 затверджені Норми безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам житлово-комунального господарства, що поширюються на суб’єкти господарювання незалежно від форм власності й організаційно-правової форми, які здійснюють діяльність з надання послуг у житлово-комунальному господарстві.

Працівники сфери житлово-комунального господарства, які виконують роботи, не зазначені у розділі II цих Норм, забезпечуються ЗІЗ згідно з вимогами норм безоплатної видачі ЗІЗ працівникам відповідних видів економічної діяльності.

Важливо пам’ятати, що в спеціальному одязі допускається застосування бавовняних та змішаних тканин, які мають висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи відповідно до сфери застосування. Спеціальний одяг для захисту від кислот має бути виготовленим із прогумованих тканин або з вовняних тканин з поліхлорвініловим покриттям, для захисту від вологи — із брезентових або прогумованих тканин, а також із тканин, оброблених водовідштовхувальними засобами.

Щодо працівників, які виконують газонебезпечні роботи, вони забезпечуються спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими ЗІЗ в антистатичному виконанні.

Працівникам можуть видаватися засоби індивідуального захисту понад передбачені норми з врахуванням вимог технологічних процесів і нормативних актів про охорону праці, за погодженням із представниками профспілкових органів, за рішенням трудового колективу підприємства.

Якщо є факт передчасного зношення цих засобів не з вини працівника, то роботодавець зобов’язаний замінити їх за свій рахунок. У разі придбання працівником спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів за свої кошти роботодавець зобов’язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором.

Згідно з колективним договором роботодавець може додатково, понад встановлені норми, видавати працівникові певні засоби індивідуального захисту, якщо фактичні умови праці цього працівника вимагають їх застосування.

Джерело: Управління Держпраці

Матеріали до теми


Про перевірку засобів індивідуального захисту: відповідність вимогам технічного регламенту
Перевірка характеристик продукції засобів індивідуального захисту (далі — ЗІЗ) здійснюється з урахуванням вимог Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою ...
Щодо правильної експлуатації електрозахисних засобів
Засіб електрозахисний основний — це електроізолювальний засіб, ізоляція якого довгий час витримує робочу напругу електроустановки і який дозволяє працювати на ...
Засоби безпеки, що використовуються під час роботи з електроустановками
Сьогодні, коли технології продовжують розвиватися, а електроенергія стала невіддільною частиною нашого життя, питання електробезпеки є актуальним, як ніколи. Одним із ...
Основні фактори ризику під час зварювальних робіт
Зварювальні роботи належать до підвищеної небезпеки через вплив високих температур, електричного струму, випромінювання та токсичних речовин. Розгляньмо основні фактори ризику, ...