З погляду конструктивного виконання реле контролю фаз (РКФ) не можна віднести до надто складних виробів. Вони є доволі тривіальним електромагнітним реле, оснащеним керуючим мікроконтролером. Електроніка постійно моніторить характеристики струму – його напругу по кожній з трьох фаз та частоту. Як тільки виявляється один із факторів небезпеки (зникнення фази, асиметрія параметрів струму), живлення відразу відключається. Надалі, коли аварійна ситуація буде усунута, РКФ заново просканує стан мережі та знову підключить навантаження.
Якщо порушена послідовність фаз, реле не дасть заново комутувати силове обладнання. Даний функціонал є найбільш корисним при експлуатації агрегатів, які часто доводиться переміщувати цехом, заново підключати та налаштовувати. У подібних обставинах ще складніше повністю виключити людський фактор, а тому РКФ виявляється дуже доречним.
Щоб мати можливість легко розмикати та замикати пари ланцюга, реле контролю фаз зазвичай має дві групи абсолютно незалежних один від одного клем з нормально замкненими та нормально розімкненими контактами. Чимало моделей РКФ піддаються регулюванню мінімального та максимального порога спрацьовування за вхідною напругою, а також мають функціонал затримки спрацьовування, що дозволяє компенсувати нестабільність вольтажу у мережі, якщо це короткочасне явище.
Розроблення документів з пожежної безпеки
Індивідуальний підхід • Стислі строки виконання • Доступна ціна
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua
Категорії моделей РКФ
Реле контролю фаз випускаються у різному конструктивному виконанні, що дозволяє закріплювати їх і як окремі пристрої, і як елементи модульного наповнення розподільного щита. Тип кріплення дозволяє встановлювати на монтажні панелі або дин-рейку поряд з багатьма іншими компонентами захисної автоматики. Усі необхідні користувачам органи управління та індикатори виведені на лицьову панель, тож при раптовому відключенні людина легко зможе отримати інформацію, у чому проблема.
Залежно від цього, для яких електричних систем РКФ призначається, та навіть за супутньої обставинам величині вольтажу, зазвичай розрізняють три категорії моделей:
- для захисту генераторів, пристроїв автоматичного введення резервного живлення, джерел безперебійного живлення та акумуляторів;
- для моніторингу напруги реверсивних приводів (до 75 кВт);
- для захисту електродвигунів та їх блоків живлення (при вольтажі до 100 кВт).
Найбільш просунуті РКФ мають декілька діодів-сигналізаторів та до чотирьох-п’яти потенціометрів, які дозволяють регулювати окремі характеристики мережі чи навантаження. Індикатори показують наявність живлення у системі, а також наявність підключених приладів. Потенціометри допомагають налаштувати режим роботи, збалансувати асиметрію трифазної мережі, відкалібрувати чутливість до просідання вольтажу, встановити значення за замовчуванням для часу спрацювання автоматики. На превеликий жаль, вироби із загального споживчого сегменту зазвичай пропонують не більше двох-трьох способів регулювання налаштувань роботи, втім для пересічних користувачів у приватних домогосподарствах та котеджах цього цілком достатньо.
Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
Найголовніші операції РКФ
З погляду реалізованих функцій реле контролю фаз пропонує чотири найголовніші операції:
- контроль за рівнем електричної напруги (переважно спрямований на відстеження виходу за допустимі верхні межі);
- врахування принципу чергування фаз – РКФ має бути здатен у автоматичному режимі проводити комутацію при раптовому виникненні явища злипання фаз, а також перепідключення (якщо це можливо) при їх неправильному розташуванні щодо штатних контактів силового обладнання;
- контроль відсутності фази – реле відключає споживачів від лінії при розриві лінії живлення та відсутності напруги;
- виключення перекосу фаз – РКФ вміє здійснювати комутацію при зміні фазного або лінійного вольтажу по відношенню до номінального значення.
Джерело: 5 WATT