Щоб уникнути можливих негативних впливів небезпечних речовин на людину і навколишнє середовище, необхідно суворо дотримуватися вимог Закону України від 2 березня 1995 року № 86/95-ВР «Про пестициди і агрохімікати» та «Правил охорони праці в сільськогосподарському виробництві», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29.08.2018 № 1240.
Відповідальність за охорону праці покладено на керівників підприємства та безпосередніх організаторів робіт із захисту рослин, які добирають працівників із осіб, що мають досвід роботи і спеціальну підготовку.
Особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів, повинні отримати допуск (посвідчення) на право виконання цих робіт. Допуск видається Держпродспоживслужбою, терміном дії його один рік.
Читайте також: Токсичні речовини: що робити в разі отруєння невідомою речовиною
Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами, що проводиться щорічно за спеціальною програмою, та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність протипоказань за станом здоров’я.
Керівник роботами зобов’язаний ознайомити осіб, що залучаються до роботи з пестицидами, з їхньою характеристикою, особливостями дії на організм людини, засобами застереження, виробничої і особистої гігієни. Провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці, ознайомити із заходами надання першої долікарської допомоги при отруєнні пестицидами. Забезпечити працівників засобами індивідуального захисту (респіраторами, захисними окулярами, спецодягом (комбінезон, халат, рукавиці).
Під час всіх видів робіт з пестицидами керівник повинний стежити за станом і самопочуттям працівників. При першій скарзі працівника він зобов’язаний звільнити його від подальшої роботи і надати першу допомогу та викликати лікаря.
Під час обробки поля пестицидами необхідно уважно стежити за роботою машин, якістю обробки. Не допускати помилок, подвійних обробок, перевитрат препаратів тощо.
Читайте також: Безпека під час роботи з хімічними речовинами: пам’ятка від Держпраці
У машинах, які застосовуються для роботи з пестицидами, усі з’єднання магістралей переміщення пестицидів (фланці, затички, штуцери, ніпелі, люки тощо) повинні мати ущільнювальні прокладки. Не дозволяється використовувати машини з недостатнім ущільненням з’єднань.
Під час проведення роботи спрямованої на застереженні виникнення небезпечних факторів при застосуванні агрохімікатів, посадовцем було встановлено, що керівником підприємства вжиті вчасно та в повному обсязі заходи з небезпеки які вимагає діюче законодавство.
Джерело: Управління Держпраці