Робота перед екраном монітора і малорухливий спосіб життя здатні завдати істотної шкоди здоров’ю людини . Знижується гострота зору, сповільнюється метаболізм, страждають серце та легені. Але найбільшої шкоди сидячий образ життя завдає хребту. Остеохондроз та сколіоз – вірні супутники постійної роботи за комп’ютером.
Будь який користувач комп’ютеру в процесі своєї роботи змушений довгий час проводити в сидячому положенні, яке, на жаль, ніяк не можна назвати оптимальним. Варто розуміти, що знаходження в одній позі довгий час в будь-якому випадку призводить до постійного навантаження на одні групи м’язів, і відсутності його на інші. Та якщо постійне перенапруження м’язів може визвати появу больових відчуттів, то відсутність навантаження представляється ще більш згубним. Річ в тому, що відсутність навантаження викликає слабкість м’язів, внаслідок чого з’являється викривлення хребта (сколіоз), а також руйнування міжхребцевих дисків, що власне і називається остеохондрозом. Крім того, навантаження на міжхребцеві диски, яке виникає в сидячому положенні, є набагато більшим, ніж в положенні стоячи або лежачи. Всі перераховані вище негативні фактори можуть призвести до появи грижі міжхребцевого диску, головного болю, а також до болю в кінцівках та внутрішніх органах.
Читайте також: Додаткові відпустки працівникам за роботу на персональних комп’ютерах
Виділяють остеохондроз шийного, грудного та поперекового відділів хребта. Проте захворювання може уразити два або три відділи хребта.
У людей, які часто працюють за комп’ютером та не змінюють положення свого тіла, остеохондроз вражає шийний відділ хребта. Основними клінічними симптомами при остеохондрозі шийного відділу є:
- сильний головний біль;
- зниження гостроти зору та слуху;
- легке оніміння язика;
- поява кольорових плям перед очима;
- виникнення болю в шиї, плечах, руках;
- головокружіння при різких поворотах шиєю;
Найкращою профілактикою остеохондрозу та викривлень хребта є рухливий спосіб життя, який повинен супроводжуватися правильним харчуванням, постійним стеженням за власною поставою і тим положенням тіла, в якому людина вимушена проводити більшу частину свого часу. При роботі за комп’ютером необхідно як можна частіше підніматися із-за столу для того, щоб здійснити простий комплекс фізичних вправ, або хоча б просто прогулятися.
Читайте також: Про небезпеку роботи за монітором комп’ютера роботодавець має інформувати працівника
Основні правила харчування при остеохондрозі:
- вживання більше овочів та фруктів;
- виключення смажених продуктів і фастфуду;
- надання переваги білому м’ясу та рибі; виключення ковбас, копченостей, красного м’яса;
- вживання чистої води більше двох літрів за добу;
- внесення в раціон желе та холодцю. Ці страви будуть допомагати у відновленні хрящової тканини;
- не переїдати. Зайва вага шкодить хребту і дає надмірне навантаження.
Основні методи лікування остеохондрозу та викривлень хребта полягають у виконанні спеціальних лікувальних гімнастичних вправ, а також проходження сеансів мануальної терапії та масажу. Призначають медикаментозне лікування (протизапальні та знеболюючі препарати, спазмолітики та препарати для покращення циркуляції крові).
Джерело: редакція журналу «Охорона праці і пожежна безпека» за матеріалами Управління Держпраці у Миколаївській області