Як Нотр-Дам де Парі рятували від вогню


Як Нотр-Дам де Парі рятували від вогню

Близько 400 пожежників боролися за те, щоб вберегти головні дзвіниці церкви, та ризикували життям заради порятунку релігійних реліквій та безцінних витворів мистецтва. Полум’я вмить поширилось дахом. Усе через дерев’яні балки, датовані XII століттям. Проте є і хороші новини: основні елементи структури собору врятовані. 

“Ми відбудуємо собор Паризької Богоматері разом”, – запевнив французів президент країни Еммануель Макрон увечері понеділка, 15 квітня, після того, як очільник паризької пожежної охорони Жан-Клод Галле оголосив, що пам’ятка буде врятована від вогню. Президент Франції пообіцяв залучити до відбудови постраждалого собору найвидатніших фахівців і митців, яких тільки можна знайти.

Вогонь спалахнув у соборі 15 квітня о 18:50 за місцевим часом. О 22:00 ситуація сягнула найвищої напруги, повідомив Галле, зазначивши, що наступні 90 хвилин стануть ключовими. Ще за годину вогнеборці змогли встановити контроль над поширенням вогню.

Обвалення 96-метрового шпилю собору, збудованого під час реконструкції 1844 року

Втрати, завдані стихією

Вже з’явилися перші оцінки збитків, завданих пожежею. Середньовічна кроква – дубова конструкція даху ХІІІ сторіччя – втрачена у вогні. Разом з нею обвалився 96-метровий шпиль собору, який з’явився після реконструкції пам’ятки у 1844 році. Також обвалилася частина склепіння собору.

Висока температура під час пожежі, дим, а також вода, якою пожежники приборкували полум’я, спричинили серйозні ушкодження у кам’яній кладці споруди.

Вівтар собору під час пожежі, 15 квітня

Врятовані фасад та реліквії

Пожежу в Нотр-Дам де Парі понад вісім годин гасили близько 400 пожежників. Боротьба з вогнем ускладнювалася тим, що воду не можна було скидати з гелікоптерів. Тонни води могли спричинити обвалення склепіння і стін старовинного собору і призвести до цілковитого руйнування пам’ятки.

Унаслідок пожежі обвалилася частина склепіння собору (фото 15 квітня)

 

Дякуючи згуртованій роботі пожежників, від обвалення вдалося врятувати основну тримальну конструкцію, вежі головного фасаду, а також дзвони. Навколо обваленого на дві третини даху розташовувалися скульптурні групи з 12 апостолів і чотирьох крилатих тетраморфів – символів євангелістів. За щасливим збігом обставин вони були відправлені на реставрацію ще до пожежі і не постраждали.

Серед головних реліквій і мистецьких витворів, які зберігалися у Нотр-Дам і були одразу ж врятовані, – терновий вінець Ісуса Христа, вівтарний хрест, золота туніка Святого Людовика, живопис.

Врятований терновий вінець Ісуса Христа - найбільша реліквія собору Паризької Богоматері
Врятований терновий вінець Ісуса Христа – найбільша реліквія собору Паризької Богоматері

Собор Паризької Богоматері вважається одним із шедеврів світової готичної архітектури.

Будівництво монументальної споруди почалося у ХІІ столітті і тривало майже 200 років. 1831 року відомий французький письменник Віктор Гюго увічнив цей собор однойменним романом. Нотр-Дам де Парі щороку відвідують близько 13 мільйонів туристів.

Джерело: www.dw.com

Причини, чому у Соборі спалахнула пожежа?

За попередніми даними, як передає 24tv.uaпричиною займання стали реставраційні роботи, які розпочалися на початку квітня. Зокрема, могли загорітися дерев’яні риштування висотою близько 100 метрів, що встановили під час реставрації. Однак, точної інформації про причину пожежі поки немає.

Прокуратура Парижа вже розпочала розслідування інциденту, попередньо кваліфікувавши його як “ненавмисне знищення вогнем”. Слідчі допитують будівельників, які виконували реставраційні роботи у соборі.

Матеріали до теми


Основні дії в разі виникнення пожежі, пов’язаної з кисневим обладнанням
Якщо виникає пожежа, пов’язана з кисневим обладнанням, необхідно діяти негайно, щоб мінімізувати ризики. Ось кілька основних рекомендацій: Перекрити подачу кисню. ...
Зменшення ймовірності виникнення пожежі при короткому замиканні: які способи доцільно застосувати
Мінімальний переріз провідника напругою до 1 кВ за умовою забезпечення термічної стійкості та за умовою незагоряння при короткому замиканні (КЗ) визначається за виразом ...