Вогнегасники були і залишаються одним з найбільш затребуваних і надійних засобів боротьби з пожежею. Вони обов’язково повинні перебувати в кожному офісі, громадській установі або на виробничому підприємстві. У деяких випадках за допомогою вогнегасників можна ліквідувати вогнище загоряння власними силами ще на перших незначних його проявах. Ефективність залежить від того, чи правильно обраний тип вогнегасника для тієї чи іншої категорії причини загоряння.
За принципом дії вуглекислотні вогнегасники відноситься до першої групи, адже вони є деоксідантом. СО2 при його використанні створює в місці горіння і навколо області хмара високої концентрації газу, яке практично виключає можливість доступу кисню і призводить до згасання вогнища загоряння. Вогнегасники вуглекислотні вельми ефективні при гасінні газоподібних і рідких речовин на пожежах класів «С» і «В», а також електроустановок, що знаходяться під напругою менше 1000 В.
Використання зрідженого вуглекислого газу в якості гасячого речовини несе в собі додаткові ризики — виходячи з розтруба, газовий склад охолоджує його поверхню –65 °С, що вимагає від користувача обережного поводження і використання захисних рукавиць або рукавичок. Довжина викиду струменя вуглекислотного вогнегасника становить три і більше метра. Застосовуючи вогнегасник, необхідно дотримуватися запобіжних заходів, торкаючись розтруба, щоб уникнути обмороження шкірних поверхонь користувача. Під час використання забороняється направляти струмінь на людей і наближати розтруб ближче, ніж на один метр до електроустановок та електроприладів під високою напругою понад 1000 В.
Переваги вуглекислотних вогнегасників:
- універсальність застосування;
- висока надійність і відмовостійкість;
- застосування не призводить до забруднення об’єкта, на якому проводиться гасіння пожежі;
- широкий діапазоні температур використання від –40 до +50 градусів.
Недоліки вуглекислотних вогнегасників:
- заборонено використання при загорянні лужноземельних і лужних металів;
- накопичення на корпусі вогнегасника статичної електрики при його використанні за прямим призначенням;
- токсичний вплив на людину, при гасінні загоряння в замкнутому просторі;
- необхідність обов’язкового провітрювання об’єкта після використання в замкнутому просторі;
- незначне зниження ефективності використання ОУ при низьких температурах;
- при попаданні на відкриті ділянки шкіри викликає сильне обмороження;
- концентрація СО2 в навколишньому людини просторі, викликає параліч дихальних шляхів.
При виборі вогнегасника необхідно враховувати кілька різних факторів:
- Площа, планування приміщення (наявність перегородок, коридорів, сходів) і шляхи евакуації. На 10 м2 в середньому потрібно 1 кг вогнегасної речовини.
- Клас можливої пожежі. Що може спалахнути в приміщенні — тільки тверді речовини або також рідини, електроприлади і гази. Виходячи з цього вибирають вид вогнегасника.
- Вага вогнегасника. Деякі моделі мають дуже велику вагу, що ускладнює їх використання. Наприклад, вуглекислотний вогнегасник при масі заряду 4 кг має загальну масу до 16,5 кг, а порошковий з такою ж масою заряду важить всього 6,5 кг.
- Вартість вогнегасника. Різні типи вогнегасників мають різні ціни при однаковій вогнегасної здатності. Потрібно пам’ятати, що два або кілька вогнегасників з більш низькою вогнегасною здатністю не можуть замінити один апарат з більш високими характеристиками.
Технічні норми України встановлюють, що ВІД всіх типів і марок повинні проходити перевірку не рідше ніж один раз на рік. Порошкові вогнегасники повинні заряджатися один раз на рік, а газові на основі вуглекислоти — один раз в п’ять років. Обов’язкова позапланова перезарядка проходиться в разі використання ВІД в ході придушення вогнища загоряння або задимлення, проведення тренувальних дій або випадкового запуску.
Купити вогнегасник вуглекислотний можна в спеціалізованих магазинах, що мають відповідний пакет супровідної документації. Його вартість залежить від розміру площі, яка захищається, а також від обсягу заряду.
Джерело: Євросервіс