Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Відповідальність за порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві

Переліком робіт з підвищеною небезпекою, затвердженим наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 р. № 15, визначено перелік Правил безпеки під час проведення відповідних робіт, врахо­вуючи, що в цьому випадку має значення не галузь виробництва, а сам характер таких робіт.

Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримуватися, при тому, що це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, є кримінально караним злочином за ст. 272 Кримінального кодексу України. Кримінальний закон передбачає, що порушення вимог законодавства про охорону праці на виробництві може мати місце не тільки на підприємстві або в установі, які проводять діяльність, пов’язану безпосередньо зі створенням продукції, але й там, де будь- яка діяльність підприємства ведеться із застосуванням праці людини.


У статті «Відповідальність за порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві» читайте докладніше:

1. Яка відповідальність за вчинення дій, що заборонені, згідно із законодавчо-нормативними вимогами?
2. Яка відповідальність за невиконання дій, які особа повинна була вчинити, згідно із законодавчо-нормативними вимогами?
3. Приклади порушення вимог законодавства про ОП та кримінально-правові наслідки


Порушення вимог законодавчих актів щодо охорони праці, яке буде кваліфікуватися за ст. 271 ККУ, полягає у вчиненні особою дій, які заборонені відповідними актами, або у невиконанні дій, які особа повинна була вчинити згідно із законодавчими або нор­мативними вимогами.

До відповідальності за такі порушення може бути притягнута службо­ва особа, яка має спеціальні обов’язки з охорони праці на підставі наказу адміністрації, посадової інструкції чи відповідно до займаної посади.

Слід зазначити, що порушення вимог законодавства про охорону праці, що потягло кримінально-правові наслідки, вчинене службовими особами, які не мають спеціальні обов’язки з охорони праці на підставі наказу адміністрації, посадової інструкції чи відповідно до займаної посади, не тягне за собою кримінальну відповідальність за ст. 272 ККУ. Такі особи можуть нести відповідальність за злочини у сфері службової діяльності, а рядові працівники — за злочини проти життя та здоров’я особи.

Злочини проти безпеки виробництва

Порушення вимог законодавства про охорону праці та правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою віднесено до злочинів проти безпеки виробництва. Відхилення від встановлених вимог безпеки, що є на виробництвах, можуть спричинити або спричиняють серйозну шкоду життю і здоров’ю працівників.

Кримінальний кодекс України
Злочин Покарання
Стаття 271. Порушення вимог законодавства про охорону праці

Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого (ч. 1)

Штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк

Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки (ч. 2)

Виправні роботи на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до семи років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого

Стаття 272. Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою

Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримувати, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого (ч. 1)

Штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого

Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки (ч. 2)

Обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років

Повна версія статті — у журналі «Охорона праці і пожежна безпека» № 5, 2019.
Автор — Лариса Сидорова, юрист, експерт із цивільного судочинства

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!Розсилка новин