Порядок, умови видачі та продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 № 455, порядок заповнення листка непрацездатності – Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406.
Відповідно до пункту 1.1 Інструкції № 455 тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.
У разі захворювання чи травми на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) видається листок непрацездатності, що обраховується в календарних днях (пункт 2.1 Інструкції № 455).
Пунктом 1 Інструкції № 532 визначено, що листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та матеріального забезпечення застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Як відомо, влітку зростають ризики, пов’язані з травмами через активну діяльність і відпочинок. У той же час нерідко люди, які хочуть отримати лікарняний, бувають напідпитку.
Заступник директора департаменту фінансового контролю та аудиту – начальник відділу медичної експертизи виконавчої дирекції Фонду Олена Єлєзова зазначила, що у разі тимчасової непрацездатності, зумовленої захворюванням або травмою, внаслідок алкогольного, токсичного сп’яніння чи дії наркотиків, видається листок непрацездатності з обов’язковою позначкою про це в ньому та в медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого (пункт 2.10 Інструкції № 455).
Окрім того, згідно із пунктом 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі, якщо травма сталася внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням.
Читайте також: Відповідальність за появу на роботі у нетверезому стані, стані наркотичного чи токсичного сп’яніння
Згідно з пунктом 3 статті 30 Закону України № 1105 рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування.
Нагадаємо, що комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Джерело: Фонд соціального страхування України