Шкідливі умови праці у сільському господарстві


Шкідливі умови праці у сільському господарстві

Сільське господарство — одна із провідних галузей виробничої сфери, яка займається забезпеченням населення продуктами харчування та постачанням сировини для промисловості.

Умови праці у сільськогосподарському виробництві мають свої особливості. До них відносяться:

  • сезонність сільськогосподарських робіт;
  • виконання робіт на відкритому повітрі;
  • часта зміна робочих операцій, виконуваних одним і тим же працівником;
  • віддаленість робочого місця від місця постійного проживання людей;
  • застосування хімічних речовин для захисту рослин від шкідників і хвороб.

Працівники, які зайняті на сільськогосподарських роботах, умовно поділяються на механізаторів, рільників, тваринників, працівників ремонтних майстерень і підсобних робітників.

Розглянемо основні характеристики умов праці механізаторів. До числа несприятливих чинників відносяться: мікрокліматичні умови, забруднення повітря робочої зони пилом і вихлопними газами, наявність шуму і вібрації, важкість та напруженість праці. Крім того, у ході проведення польових робіт механізатор має контакт із шкідливими хімічними сполуками, зокрема пестицидами та мінеральними добривами.

Рільництво в сільському господарстві включає комплекс виробничих операцій, серед яких основними є обробіток грунту, догляд за посівами, збирання врожаю та первинна обробка збіжжя. Роботи на полях вимагають чимало ручної праці, яка пов’язана з вимушеним положенням тіла, переміщенням вантажу, усі роботи виконуються на відкритому повітрі. Також на працівників впливають шум, вібрація, пил, який крім рослинних та мінеральних складових може містити в собі залишки пестицидів та добрив.

Умови праці в різних галузях тваринництва хоча і відрізняються один від одного, але мають подібні фактори виробничого середовища. Найнебезпечнішим фактором на тваринницьких фермах є професійна інфекція. Наступний чинник, що потребує урахування — мікроклі­мат, який в приміщеннях коливається в дос­татньо значних межах в залежності від пори року. На тваринницьких фермах спостерігаються такі фактори виробничого середовища, як специфічний неприємний запах, зумовлений наявністю у повітрі летких хімічних сполук та шум від різноманітних механізмів, що використовуються під час приготування кормів, доїня тощо.

Робота працівників ремонтних майстерень супроводжуються шкідливими виробничими факторами, а саме інтенсивним шумом та вібрацію під час ремонтних робіт, можливою загазованістю робочої зони, контактом з паливно-мастильними матеріалами, вимушеною робочою позою.

В сільськогосподарському виробництві зайнята значна кількість працівників, які мають право на пільги і компенсації за шкідливі і важкі умови праці за результатами атестації робочих місць за умовами праці, яка у свою чергу проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442 та Методичних рекомендацій щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 р. № 41.

Джерело: Управління Держпраці

Матеріали до теми


Всесвітній День охорони праці заплановано під девізом «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі»
Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та ...
Зміни у законодавстві з охорони праці: результати введення у дію Постанови № 303 та перегляд процедури медоглядів
Зміни у законодавстві з охорони праці — нескінченний процес, адже у досконалості немає кордонів. Цією роботою на постійній основі займаються ...
Приймальні випробування після реконструкції та модернізації обладнання під тиском
ЗАПИТАННЯ Хто повинен проводити приймальні випробування після реконструкції та модернізації обладнання під тиском?   ВІДПОВІДЬ Згідно з пунктом 4 «Правил ...