Коли підприємство працює цілодобово, виникає необхідність залучення працівників до роботи вночі. Робота в нічний час може бути періодичною та не залежати від режиму роботи підприємства.
Про тривалість роботи в нічний час
Згідно зі статтею 54 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), встановлена тривалість роботи в нічний час скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу, зокрема працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці (не більше 36 годин на тиждень) або для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).
Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем. Але слід пам’ятати, що у період дії воєнного стану ці норми не застосовуються згідно із Законом України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
Оплата нічної роботи та обмеження для її виконання
Нічною вважається робота з 22:00 до 06:00. Оплата роботи в цей період встановлюється відповідно до статті 108 КЗпП. Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, та має бути не нижче 20% тарифної ставки за кожну годину роботи. Заробітна плата за роботу в нічний час нараховується на підставі табелів обліку робочого часу за фактично відпрацьований час, у тому числі нічні години роботи.
Законодавством запроваджено певні обмеження для нічної роботи. Забороняється залучати до робіт у нічний час:
- жінок, за винятком тих галузей економіки України, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід (перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час затверджується Кабінетом Міністрів України; ці обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім’ї);
- вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років;
- осіб молодших вісімнадцяти років;
- особи з інвалідністю можуть працювати в нічний час лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.
Читайте також: Графік роботи по змінах: розроблення і умови запровадження
Джерело: ПФУ