Державна служба статистики України своїм наказом з 1 січня 2020 року скасовує звітність про травматизм на виробництві.
Зазначена форма державного статистичного спостереження регламентована законом про охорону праці та ратифікованою Україною Конвенцією Міжнародної організації праці (МОП) № 160. Крім того, вона має погоджуватись з Держпраці, профспілками та Фондом соціального страхування, як це передбачено Генугодою на 2019–2021 рр.
Однак, рішення Держстатом прийнято самочинно та всупереч зазначеним нормативно-правовим актам, на чому наголошується у листі СПО об’єднань профспілок до Міністра КМУ, голів Держстату і Держпраці.
Йдеться про те, що Україна відповідно до вимог Конвенції МОП, взяла на себе зобов’язання регулярно збирати, обробляти й публікувати основні статистичні дані щодо праці, зокрема і щодо виробничого травматизму та професійних захворювань. Скасування такої звітності, на переконання профспілок, фактично перешкоджає аналізу ситуації з безпекою праці на виробництві та позбавляє можливості державного впливу на боротьбу з негативними явищами у цій сфері.
«Профспілки з цим категорично не погоджуються, — зазначив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий. — Це все одно, що мати вуха, а не мати очей. Тому наша вимога — відновити збір інформації про нещасні випадки на виробництві. А також до кінця року спільно з Держпраці, СПО профспілок і ФСС напрацювати оновлену форму державного статистичного спостереження та затвердити її».
«В іншому випадку ми оскаржимо рішення Держстату і відповідно з нашими повноваженнями, направимо відповідне звернення до МОП», — підкреслив профспілковий лідер.
Джерело: Федерація профспілок України