Оскільки мобілізований працівник залишається у трудових відносинах з підприємством, роботодавець зобов’язаний нараховувати такому працівникові середньомісячний заробіток, проводити з нього всі необхідні відрахування до бюджету і страхових фондів, а також утримувати членські профспілкові внески та перераховувати їх на рахунок профспілки. Таке роз’яснення надано Департаментом правового захисту апарату ФПУ.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування цих коштів.
Законом України від 20.05.2014 №1275-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» (далі – Закон № 1275 від 20.05.2014), внесені зміни до КЗпП України, зокрема частину третю статті 119 викладено в такій редакції: “За працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України”.
Виходячи із зазначеного, мобілізований залишається у трудових відносинах з підприємством, тому роботодавець зобов’язаний нараховувати такому працівникові середньомісячний заробіток, проводити з нього всі необхідні відрахування до бюджету і страхових фондів, а також утримувати членські профспілкові внески та перераховувати їх на рахунок профспілки. Окрім того, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1275 від 20.05.2014 передбачено, що дія частини третьої статті 119 КЗпП України в редакції цього Закону поширюється на громадян України, які починаючи з 18 березня 2014 року були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303 “Про часткову мобілізацію”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про часткову мобілізацію”. Тому у разі, якщо роботодавець звільнив працівника у зв’язку з проведенням мобілізації, у працівника виникає право на поновлення на роботі відповідно до вказаної вище норми Закону.
Профспілка працівників охорони здоров’я