Проблеми метрологічної діяльності у сфері охорони праці


Проблеми метрологічної діяльності у сфері охорони праці

На сьогодні дуже складна ситуація склалася у сфері охорони праці в частині атестації робочих місць за умовами праці, за результатами якої реалізуються права працівників на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги й компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Так, згідно із Законом України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-XII (далі— Закон № 2694) роботодавець зобов’язаний організувати атестацію робочих місць та за її підсумками вжити заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров’я виробничих факторів.

Також забезпечити проведення медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах та роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці. Крім того, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII (далі — Закон № 1788) за результатами атестації робочих місць складаються списки виробництв, робіт, професій, посад та показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Атестація робочих місць, окрім іншого, передбачає гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці. Зазначені дослідження нерозривно пов’язані з вимірюваннями.

Діяльність, пов’язана з вимірюваннями, з контролем безпеки умов праці, належить до сфери законодавчо регульованої метрології.

Головне в статті:

  1.  Проблематика порядку атестації робочих місць за умовами праці
  2. «Принцип мовчазної згоди» не є панацеєю
  3. Атестація лабораторій на право проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудовогопроцесу

Повна версія статті — в рубриці «Правові засади діяльності» журналу «Охорона праці і пожежна безпека»№6, 2018. Автор — Іван Чижик, начальник науково-технічного відділу метрологічного забезпечення вимірювань та виробничих процесів ДП «УКРМЕТРТЕСТ-СТАНДАРТ»

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!

Матеріали до теми


Як безпечно використовувати агрохімікати
На Одещині тривають весняно-польові роботи. Сільськогосподарські підприємства проводять внесення різноманітних пестицидів та мінеральних добрив в ґрунт. З метою недопущення випадків ...
Унесення відомостей про реконструкції та модернізації обладнання, що працює під тиском: консультує експерт журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
ЗАПИТАННЯ Чи потрібно після проведення модифікації (реконструкції та модернізації) робити записи до журналу нагляду (паспорту)? Та які саме дані потрібно ...
Безпека праці під час експлуатації обладнання, машин і механізмів із рухомими та обертовими деталями під час розробки родовищ корисних копалин
Робота на кар’єрі передбачає підвищені ризики через наявність великогабаритної техніки, рухомих механізмів, пилу та інших небезпечних факторів. Дотримання правил безпеки ...