Проблеми метрологічної діяльності у сфері охорони праці


Проблеми метрологічної діяльності у сфері охорони праці

На сьогодні дуже складна ситуація склалася у сфері охорони праці в частині атестації робочих місць за умовами праці, за результатами якої реалізуються права працівників на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги й компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Так, згідно із Законом України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-XII (далі— Закон № 2694) роботодавець зобов’язаний організувати атестацію робочих місць та за її підсумками вжити заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров’я виробничих факторів.

Також забезпечити проведення медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах та роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці. Крім того, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII (далі — Закон № 1788) за результатами атестації робочих місць складаються списки виробництв, робіт, професій, посад та показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Атестація робочих місць, окрім іншого, передбачає гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці. Зазначені дослідження нерозривно пов’язані з вимірюваннями.

Діяльність, пов’язана з вимірюваннями, з контролем безпеки умов праці, належить до сфери законодавчо регульованої метрології.

Головне в статті:

  1.  Проблематика порядку атестації робочих місць за умовами праці
  2. «Принцип мовчазної згоди» не є панацеєю
  3. Атестація лабораторій на право проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудовогопроцесу

Повна версія статті — в рубриці «Правові засади діяльності» журналу «Охорона праці і пожежна безпека»№6, 2018. Автор — Іван Чижик, начальник науково-технічного відділу метрологічного забезпечення вимірювань та виробничих процесів ДП «УКРМЕТРТЕСТ-СТАНДАРТ»

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!

Матеріали до теми


З 1 листопада 2024 року спеціальність «Охорона праці» повернулася у вищі навчальні заклади України
Кабінет Міністрів України постановою від 30.08.2024 № 1021 «Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється ...
Як розробити інструкцію з ОП для оператора-гальваніка автоматичних та напівавтоматичних ліній
Дія такої інструкції має поширюватися на працівників підприємства, які працюють на посаді «оператор-гальванік автоматичних та напівавтоматичних ліній» (далі — оператор). ...