Про роботи у святкові та неробочі дні у грудні 2024 — січні 2025 року та надурочні роботи


Про роботи у святкові та неробочі дні у грудні 2024 — січні 2025 року та надурочні роботи

З наближенням нового року збільшилась кількість звернень працівників за консультаціями щодо роботи у святкові та неробочі дні у грудні 2024 — січні 2025 року.

Відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), до святкових та неробочих днів належить, в тому числі, 25 грудня – Різдво Христове та 1 січня – Новий рік, робота в дні релігійних свят (зокрема 25 грудня – Різдво Христове) не провадиться.

Однак статтею 6 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) визначено, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст. 73 КЗпП, тож офіційними вихідними залишаються лише субота та неділя.

 

Читайте також: Про зміни в законодавстві з охорони праці

Водночас роботодавці мають право надати працівникам додатковий вихідний за власний рахунок або скоротити робочий день у передсвятковий час.

Практика перенесення святкових днів, якщо вони припадають на вихідні, цього року також не діятиме. Оскільки 25 грудня та 1 січня випадають на середину робочого тижня, жодних змін у графіку роботи не передбачено.

Джерело: Управління Держпраці

Читайте також: Залучення працівників до роботи у вихідний день

Чи компенсується в період воєнного стану надурочна робота

Відповідно до частини 6 статті 6 Закону № 2136-IX, на період дії воєнного стану призупинено дію лише частини першої статті 65 КЗпП, а саме норм, які стосуються граничних норм застосування надурочних робіт.

Так, у період дії воєнного стану надурочні роботи можуть перевищувати для кожного працівника 4 години протягом 2 днів поспіль і 120 годин на рік. Але ці години будуть наднормово відпрацьованим часом, який відповідно до статті 106 КЗпП підлягає компенсації й оплаті в подвійному розмірі. Під час запровадження воєнного стану норма статті 106 КЗпП зберігає свою чинність.

Раніше писали: Оплата роботи працівника у вихідний день

Отже, надурочні роботи компенсуються відповідно до статті 106 КЗпП за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 % тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, — за всі відпрацьовані надурочні години. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.

 

Вікторія Ліпчанська, шеф-редакторка проєктів «КАДРОВИК.UA»

Читайте також:

Джерело: КАДРИ.UA

Охорона праці і пожежна безпека. Друкований журнал. Передплата – 2025 Акція

Матеріали до теми


Вибухотехніки знищили бойову частину ворожого БПЛА на Кіровоградщині
Про це повідомила поліція Кіровоградщини, передає Укрінформ. «На території області співробітники відділу вибухотехнічної служби провели обстеження місць падінь безпілотних літальних ...
Реформування медико-соціальних експертних комісій: активування медзакладів у електронній системі оцінювання повсякденного функціонування
Реформування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) та впровадження оцінювання повсякденного функціонування розпочалося з 1 січня 2025 р. МОЗ України нагадує керівникам ...
Про створення протезно-реабілітаційного центру на базі медичного закладу МВС
Міністерство внутрішніх справ працює над створенням протезно-реабілітаційного центру на базі медичного закладу МВС. Про це повідомив Міністр внутрішніх справ Ігор ...