З наближенням нового року збільшилась кількість звернень працівників за консультаціями щодо роботи у святкові та неробочі дні у грудні 2024 — січні 2025 року.
Відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), до святкових та неробочих днів належить, в тому числі, 25 грудня – Різдво Христове та 1 січня – Новий рік, робота в дні релігійних свят (зокрема 25 грудня – Різдво Христове) не провадиться.
Однак статтею 6 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) визначено, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст. 73 КЗпП, тож офіційними вихідними залишаються лише субота та неділя.
Читайте також: Про зміни в законодавстві з охорони праці
Водночас роботодавці мають право надати працівникам додатковий вихідний за власний рахунок або скоротити робочий день у передсвятковий час.
Практика перенесення святкових днів, якщо вони припадають на вихідні, цього року також не діятиме. Оскільки 25 грудня та 1 січня випадають на середину робочого тижня, жодних змін у графіку роботи не передбачено.
Джерело: Управління Держпраці
Читайте також: Залучення працівників до роботи у вихідний день
Чи компенсується в період воєнного стану надурочна робота
Відповідно до частини 6 статті 6 Закону № 2136-IX, на період дії воєнного стану призупинено дію лише частини першої статті 65 КЗпП, а саме норм, які стосуються граничних норм застосування надурочних робіт.
Так, у період дії воєнного стану надурочні роботи можуть перевищувати для кожного працівника 4 години протягом 2 днів поспіль і 120 годин на рік. Але ці години будуть наднормово відпрацьованим часом, який відповідно до статті 106 КЗпП підлягає компенсації й оплаті в подвійному розмірі. Під час запровадження воєнного стану норма статті 106 КЗпП зберігає свою чинність.
Раніше писали: Оплата роботи працівника у вихідний день
Отже, надурочні роботи компенсуються відповідно до статті 106 КЗпП за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 % тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, — за всі відпрацьовані надурочні години. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.
Вікторія Ліпчанська, шеф-редакторка проєктів «КАДРОВИК.UA»
Читайте також:
- Графік роботи по змінах: розроблення і умови запровадження
- Про тривалість роботи напередодні вихідних та святкових днів
- Про особливості встановлення норми тривалості робочого часу
Джерело: КАДРИ.UA