Комфортний відпочинок – це не лише близькі люди і вдало вибране місце. Не менш важливо подбати про корисне меню і заходи безпеки. Розповідаємо, про що важливо пам’ятати, готуючись до пікніка Правило №1 здорового пікніка – впевніться, що убезпечили себе від іксодових кліщів, гадюк і небезпечних наслідків відпочинку попередньої компанії.
Правило №1 здорового пікніка – впевніться, що убезпечили себе від іксодових кліщів, гадюк і небезпечних наслідків відпочинку попередньої компанії:
Якщо вам спекотно у футболці – не одягайте на дитину додатковий одяг, шапку, шкарпетки. Обмін речовин у малюків та дітей проходить більш інтенсивно. При цьому виробляється велика кількість тепла, від якого дитячому організму потрібно позбавлятись. В спеку цей процес проходить важче, тому діти набагато швидше перегріваються та зневоднюються в жарку погоду.
Щоби уникнути перегрівання:
Не весь пластиковий посуд призначений для гарячої їжі. Якщо це дозволено – зазвичай є відповідне маркування. Але навіть з відповідним маркуванням старі контейнери не варто використовувати для гарячої їжі, якщо на ньому є пошкодження (подряпини чи тріщини).
Науковці звертають особливу увагу на два компоненти, які часто наявні в пластику — фталати і бісфенол-А (BPA). Перші додають для отримання прозорого та твердого пластику, другі — щоби зробити пластик м‘яким і гнучким. Ці речовин пов‘язують з порушеннями роботи ендокринної системи через їх здатність впливати на рівень гормонів — естрогену і тестостерону. Дослідження останніх років показали, що BPA пов’язане з безпліддям, ожирінням, діабетом і репродуктивними проблемами. Зокрема деякі дослідження вказують, що ця речовина збільшує ризики передчасного народження). Через ці докази в 2012 році FDA (Управління продовольства і медикаментів в США) заборонило використання цього компоненту в дитячих пляшечках та чашках.
Здорова альтернатива: багаторазовий посуд.
Надійність у перевезенні і зручність у споживанні – два головних критерії у складанні меню для пікніка.
Звичайна вода найкраще втамовує спрагу. Здорові альтернативи — лимонад, узвар і молочна сироватка, а від енергетиків і солодких газованих напоїв краще відмовитись.
Навіть кілька ковтків води врятують нас від зневоднення, тому напоготові завжди слід мати питну воду.
Якщо ви відчуваєте сухість в роті, невелике запаморочення чи втому — скоріш за все це спрага. Сама спрага має змушувати нас пити воду, а не визначені норми споживання води на день.
Нагадуйте про пиття дітям. Тіло дітей містить більше води, ніж в дорослих, і тому їм критичніше втрата вологи.
Чисті руки – важливий запобіжний засіб, аби пікнік не завершився хворобою чи розладом шлунку.
Найкращий спосіб зменшити кількість мікробів на руках в більшості випадків – мити їх з милом і водою впродовж 20 секунд. Водночас, якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, який містить щонайменше 60% спирту. Дезінфікуючі засоби для рук на основі спирту можуть швидко зменшувати кількість мікроорганізмів на руках, проте вони не вбивають усі типи мікроорганізмів і можуть не видаляти шкідливі хімікати.
Навіть (і особливо) в умовах пікніка дбайте про чистоту рук на усіх етапах приготування їжі, після туалету, видування носу, кашлю або чхання, контакту з тваринами чи кормом, сміттям, а також після активних ігор.
Заздалегідь продумайте розваги для дітей і дорослих, обов’язково заплануйте активні ігри – волейбол, бадмінтон чи гра у “квача”. Не гайте жодної можливості, аби бути фізично активними. Адже регулярна фізична активність – це захист від небезпечних хвороб (серцево-судинних, інсульту, діабету та раку), покращення функціонального стану кісток та суглобів, хороший апетит і настрій, довше та якісніше життя.
Аптечка має бути укомплектована відповідно до ваших потреб та містити лише препарати, у яких не вийшов термін придатності. Щоб бути готовим до будь-якої ситуації, ГО «Захист Патріотів» підготували базовий набір, який має увійти до аптечки кожного:
Не менш важливо — вміти надавати домедичну допомогу, до приїзду швидкої. Цього вчать на спеціальних курсах, яких нині є багато. На базових курсах навчають як надавати допомогу при невідкладних станах — зупинка серцебиття та дихання, інфаркт, інсульт, удавлення сторонніми предметами. Довші курси вже мають свою специфіку, до прикладу, це може бути курс надання першої допомоги дітям. Важливо відпрацювати навички на практичних заняттях, на практиці спробувати різні методики на манекені, самостійно розібрати різні ситуації та вивчити своєрідні лайфхаки та їх застосування.
1. При тепловому ударі (температура тіла 39 º і вище, гаряча, червона, суха або волога шкіра, головний біль, нудота, дезорієнтація, зміни стану свідомості, невиразна мова, втрата свідомості) – дзвоніть 103, поки чекаєте на медичну допомогу, перейдіть у прохолодне приміщення, зніміть одяг, охолодіть потерпілого (допоможуть холодна ванна або компреси зі змоченою у воді тканиною).
2. При тепловому виснаженні (головний біль, нудота, запаморочення, слабкість, сильне потовиділення, підвищена температура тіла) – перейдіть у прохолодне приміщення, зніміть одяг, охолодіть потерпілого компресами зі змоченою у воді тканиною, давайте пити холодну воду маленькими ковтками. Дзвоніть 103, якщо: є блювання, симптоми тривають довше за 1 годину або погіршуються
3. При теплових судомах (біль або судоми у м’язах) – перейти у прохолодне приміщення, пити воду, уникати фізичної активності, доки судоми не минуть. Дзвоніть 103, якщо судоми не зникають довше 1 години, людина має проблеми з серцем, дотримується дієти із низьким вмістом солі.
4. При пітниці (яскраво-червоні висипання на шкірі, «гусяча шкіра») – зайти у прохолодне приміщення з меншою вологістю повітря, слідкувати, щоб область висипання залишалася сухою, а на ділянки з висипом можна нанести спеціальну присипку, але не мазь чи крем.
1. Якнайшвидше зверніться до лікаря.
2. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:
Ні в якому разі не обробляйте рану додатково, не припікайте її і не накладайте джгут і не вживайте алкоголь. Також не можна висмоктувати отруту, бо так ви збільшуєте ймовірність зараження (це допустимо лише у тоді, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу).
1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.
Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.
2. Після видалення кліща змастіть рану антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.
Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.
3. Ретельно вимийте руки з милом.
Будь-які порушення стану здоров’я – привід повернутися додому і проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром.
Будьте уважні до небезпечних станів і обов’язково телефонуйте 103 у таких випадках:
Бригада екстреної медичної допомоги має прибути на місце події у містах – протягом 10 хвилин, у населених пунктах поза межами міста – протягом 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера.
Джерело: kazatin.com