Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Пестициди та агрохімікати: загальна характеристика та заходи охорони праці при використанні

Весна у розпалі, і на полях та присадибних ділянках тривають активні роботи. У сільському господарстві часто застосовуються пестициди та агрохімікати. Ці речовини далеко не прості, під час роботи з ними потрібно бути дуже обережними.

Держпраці надає консультацію щодо використання та зберігання цих речовин — і не тільки спеціалістам сільського господарства, а й усім тим, хто працює з ними на присадибних ділянках, дачах тощо.

Пестициди — токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкоди матеріальним цінностям, а також гризунів, бур’янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.

Агрохімікати — органічні, мінеральні і бактеріальні добрива, хімічні меліоранти, регулятори росту рослин та інші речовини, що застосовуються для підвищення родючості ґрунтів, урожайності сільськогосподарських культур і поліпшення якості рослинницької продукції (Закон України «Про пестициди та агрохімікати» від 2 березня 1995 року № 86/95-ВР).

Пестициди, якими користуються в сільському господарстві для боротьби з шкідниками і хворобами рослин і тварин, належать до різних груп хімічних сполук. Застосовують їх на багатьох етапах сільськогосподарського виробництва.

Пестициди можуть потрапляти в організм людини не тільки через дихальні шляхи, а й безпосередньо через неушкоджену шкіру і слизові оболонки очей, через травний канал. Деякі з них мають здатність нагромаджуватись в організмі і через тривалий період часу спричиняти хронічні отруєння. Потрапивши в організм, пестициди можуть уражати центральну нервову систему, печінку, нирки та інші внутрішні органи.

Це потрібно знати і враховувати не тільки спеціалістам сільського господарства, які зобов’язані раціонально вирішувати питання конкретного застосування пестицидів на практиці, а й усім тим, хто працює з ними на присадибних ділянках, дачах тощо.

Профілактика

Серед профілактичних заходів важливе значення має недопущення до роботи з пестицидами осіб, які мають протипокази за станом здоров’я. Це забезпечується проведенням попередніх та періодичних медичних оглядів осіб, які мають працювати з пестицидами, відповідно до нині діючого наказу МОЗ України «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 р. № 246, незалежно від того, постійна ця робота чи тимчасова, сезонна.

Так, категорично забороняється допускати до роботи з пестицидами вагітних, жінок-годувальниць, підлітків до 18 років, чоловіків понад 55 і жінок віком понад 50 років, а також осіб, які мають різні хронічні недуги, не допускаються на оброблені пестицидами сільськогосподарські ділянки діти дошкільного та шкільного віку.

Періодичним медичним оглядам підлягають працюючі в сільському господарстві, яких спеціально виділяють для постійної тривалої роботи з хімічними речовинами (на складах пестицидів, тракторних обприскувачах, на приготуванні робочих розчинів пестицидів, перевезенні та при торгівлі пестицидами тощо), яким також проводять навчання з охорони праці при виконанні робіт, пов’язаних з пестицидами та з відповідним інструктажем перед початком роботи з реєстрацією в спеціальному журналі, ознайомлюють із заходами надання першої долікарської допомоги у випадках отруєння пестицидами.

Залежно від виконання певних робіт з пестицидами працюючі повинні дотримуватись конкретних гігієнічних вимог і відповідних заходів безпеки:

  • перевозити пестициди потрібно тільки на спеціально виділеному транспорті у міцній, надійній упаковці, щоб вони не розливалися чи не розсипалися та з відповідною позначкою на тарі (упаковці);
  • застосування хімічних препаратів (обприскування, обпилювання, протруювання тощо) має бути механізоване за допомогою спеціальної апаратури (ранцевої, наземної чи авіаційної), з суворим додержанням усіх технологічних регламентів, інструкцій та рекомендацій на упаковках, з урахуванням швидкості та напрямку вітру, санітарних розривів до житлових приміщень, джерел водопостачання, відкритих водоймищ, тваринницьких приміщень та пасік;
  • у польових умовах під час підвищеної температури повітря весною або влітку пестициди потрібно використовувати тільки вранці або ввечері, як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні, щоб уникнути їх швидкого випаровування та можливого отруєння людей;
  • тривалість робочого дня при роботі з високотоксичними пестицидами — 4 години, з іншими — не більше 6 годин, невикористані залишки робочих розчинів пестицидів в кінці робочого дня повинні повертатись на склад з відповідною реєстрацією в спеціальному журналі, (в домашніх умовах — в підсобне приміщення, відокремлено від харчових продуктів);
  • на місцях праці з пестицидами забороняється зберігати і вживати їжу, пити, курити, працювати без спецодягу і засобів індивідуального захисту (респіраторів, наприклад РУ-60М, РПГ-67 або сучасних імпортних з фільтрувальним патроном відповідної марки, «Астра»-2, протигазів, окулярів). Звичайні протипилові респіратори (типу «Лепесток») чи марлева пов’язка не запобігають проникненню пестицидів в організм. На робочих місцях повинні бути спеціальні медаптечки для надання першої долікарської допомоги при отруєнні пестицидами. При випадковому потраплянні пестицидів у шлунок зробити промивання та терміново звернутися до лікаря;
  • під час робіт з мінеральними добривами в зону дихання працюючого чи на шкіру рук також можуть потрапляти різні хімічні речовини, в тому числі пари аміаку, окиси азоту, сірчистий ангідрид, фтор, пил та інші, які шкідливо впливають на здоров’я людини, тому засоби безпеки мають бути аналогічними, як і при використанні пестицидів;
  • після роботи з пестицидами засоби індивідуального захисту треба старанно очищати, спецодяг прати, знезаражувати за допомогою дезінфікуючих речовин (5% розчин соди) і зберігати не в робочому приміщенні, а в спеціальних приміщеннях, а при застосуванні пестицидів чи мінеральних добрив в домашніх умовах повинен виділятись одяг винятково для таких робіт, з відокремленим зберіганням (пранням) від іншого домашнього одягу, ретельно вимити руки, промити водою порожнини рота та носа;
  • пролиті і розсипані речовини слід негайно видаляти і знешкоджувати. Для цього на складі, (також і в домашніх умовах), де зберігаються пестициди, та на місцях роботи з ними повинні бути дегазуючі речовини — хлорне вапно, кальцинована сода. Порожню тару з використаних пестицидів та інших агрохімікатів застосовувати повторно для інших потреб суворо заборонено, така тара утилізовується відповідно до діючих екологічних та гігієнічних норм;
  • на ділянках, оброблених пестицидами, поновлюють роботи тільки після закінчення визначених термінів, встановлених в залежності від фізико-хімічних властивостей використаних пестицидів (від 1 до 60 діб). Випас худоби на оброблених пестицидами ділянках та в радіусі 300 м від них дозволяється через 25 днів. Для надзвичайно небезпечних, високонебезпечних і стійких пестицидів терміни поновлення робіт вказані в спеціальних інструкціях щодо їх застосування.

Отже, тільки при суворому дотриманні регламентів застосування пестицидів та інших агрохімікатів, вимог санітарних норм і правил при роботі з ними можна забезпечити не лише захист рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, а й зберегти особисте здоров’я та довкілля.

Джерело: Управління ДержпраціРозсилка новин