Надурочними вважаються роботи понад встановлену тривалість робочого дня (стаття 62 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України).
Згідно статті 106 КЗпП України робота в надурочний час за погодинною системою оплати праці оплачується в подвійному розмірі годинної ставки.
За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 відсотків тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, – за всі відпрацьовані надурочні години.
На безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин.У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді.
Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається
Святкові і неробочі дні встановлено статтею 73 КЗпП України.
Робота у святковий і неробочий день відповідно до статті 107 КЗпП України оплачується у подвійному розмірі:
• відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;
• працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
• працівникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку.
Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.Тривалість роботи в нічний час визначено статтею 54 КЗпП України.
Робота у нічний час згідно статті 108 КЗпП України оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.
Автор: Ольга Ткачівська, начальник відділу Управління Держпраці в Івано-Франківській області
Джерело: dspif.gov.ua