Держпраці в рамках роз’яснювальної роботи та проведення превентивних заходів інформує про необхідність виконання вимог безпеки і охорони праці під час виконання робіт з обробки металу на верстатах згідно з НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями».
До роботодавця висуваються, зокрема наступні вимоги:
- Зобов’язаний забезпечити безпечні та нешкідливі умови праці відповідно до «Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників».
- Організовує проведення медичних оглядів працівників певних категорій під час прийняття на роботу (попередній медичний огляд) та протягом трудової діяльності (періодичні медичні огляди) відповідно до вимог «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
- Забезпечує працівників засобами індивідуального захисту відповідно до вимог «Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту».
- Повинен забезпечити встановлення знаків безпеки для позначення небезпечних зон.
- При настанні нещасного випадку повинен організувати розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві відповідно до вимог «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві».
Виходячи з досвіду попередніх перевірок суб’єктів господарювання та враховуючи статистику нещасних випадків, для створення безпечних умов під час проведення робіт з обробки металу на верстатах необхідно виконувати наступні вимоги нормативно-правового акту з охорони праці:
- Металообробні верстати, а також усі види верстатних пристроїв (кондуктори, патрони, планшайби, магнітні плити, оправки тощо) повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.009-80 «ССБТ. Станки металлообрабатывающие. Общие требования безопасности», ГОСТ 12.2.029-88 «ССБТ. Приспособления станочные. Требования безопасности».
- Місця для підключення до електричної мережі переносних електроприймачів струму повинні мати написи, що вказують про напругу мережі та вид струму.
- Струмопровідні частини обладнання повинні бути ізольовані або огороджені. Металеві частини обладнання, які можуть внаслідок пошкодження ізоляції потрапити під напругу, повинні бути заземлені.
- Стаціонарні верстати повинні бути встановлені на міцних фундаментах або підмурках, вивірені, надійно закріплені та пофарбовані відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности».
- Передачі, розміщені поза корпусами верстатів, повинні мати огородження (суцільне, із жалюзі, з отворами), обладнане пристроями для зручного та безпечного відкривання, знімання, переміщування та встановлення.
- Верстати повинні бути обладнані захисними пристроями (екранами), зблокованими з пуском верстата. Захисні пристрої не повинні обмежувати технологічні можливості верстата і викликати незручності під час виконання робіт, прибирання, налагоджування та призводити у разі відкривання їх до забруднення мастильно-охолоджувальною рідиною.
- Захисні пристрої повинні бути надійно закріплені.
- Під час виконання робіт на верстатах робоче місце необхідно утримувати в чистоті та не захаращувати.
- Зону обробки універсальних токарних верстатів, призначених для обробки заготовок діаметром до 630 мм включно, необхідно огороджувати захисним пристроєм (екраном).
- Різці, що установлюються, повинні бути правильно заточені, без тріщин та надламів.
- Затискні патрони універсальних токарних та токарно-револьверних верстатів повинні мати рухомі огородження.
- У горизонтально-фрезерних та вертикально-фрезерних верстатах заввишки до 2,5 м задня частина шпинделя разом з виступним кінцем гвинта для закріплювання інструменту, а також кінець фрезерної оправки, який виступає з підтримки, повинні бути відгороджені знімними кожухами.
- Копіювальні свердлильно-фрезерні та фрезерні верстати повинні бути обладнані кінцевими вимикачами для здійснення вимикання фрезерних та свердлильних кареток.
- Поперечностругальні верстати повинні бути оснащені стружкозбірником та екраном для запобігання розкиданню стружки за межі стружко збірника.
- Довбальні верстати з механічним (кулісним) приводом повзуна повинні мати блокування для запобігання перемиканню швидкості довбача (різця) під час роботи верстата.
- Згинальні та профілезгинальні верстати повинні бути обладнані приймальними пристроями із запобіжними огородженнями.
- Гільйотинні ножиці для різання листового металу повинні бути оснащені:
1) запобіжними пристроями, зблокованими з пусковими механізмами для унеможливлення потрапляння пальців рук працівника під ножі та притискачі;
2) столом, установленим на рівні нерухомого ножа;
3) напрямною та запобіжною лінійками;
4) регульованими упорами для обмеження подавання листа, що розрізується;
5) механічними або гідравлічними притискачами для фіксації металу, що розрізується;
6) роз’єднувальними пристроями, що запираються для здійснення вимикання електродвигуна під час простоювання або перерви у роботі ножиць;
7) закриті по околу спеціальні огородження для запобігання доступу до циліндричних притискачів, установлених перед огороджувальним (захисним) пристроєм зони ножів;
- Установлювати і знімати великогабаритні деталі необхідно в рукавицях і тільки після зупинення верстата.
- Прозір між краєм підручника та робочою поверхнею шліфувального круга повинен бути меншим за половину товщини виробу, що шліфується, але не більше 3 мм.
Під час проведення робіт з обробки металу на верстатах звертати особливу увагу:
- До виконання робіт з обробки металу на верстатах допускаються особи, не молодше 18 років, та які пройшли професійний добір відповідно до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі; медичний огляд відповідно до вимог Положення про медичний огляд працівників певних категорій; спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці.
- Забороняється виконувати роботи на несправних верстатах, а також на верстатах з несправними або незакріпленими огородженнями.
- Застосовування у виробничих приміщеннях рубильників відкритого типу або рубильників з проріззю у кожухах для рукоятки або ножів не допускається.
- Не дозволяється використовувати на верстатах інструмент із забитими або спрацьованими конусами та хвостовиками.
- Не дозволяється під час роботи верстата очищувати та поправляти різальний інструмент, пристосування та оброблювані деталі.
- Не дозволяється під час роботи верстата перевіряти рукою гостроту різальних кромок інструменту, глибину отвору та вихід свердла з отвору в деталі, а також охолоджувати свердла мокрою ганчіркою.
- Не дозволяється виконувати роботи на свердлильних верстатах у рукавицях, рукавичках або із забинтованими кистями рук.
До працівників, які виконують роботи з обробки металу на верстатах висуваються наступні вимоги:
- Знати і виконувати вимоги Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями, інших нормативно-правових актів та інструкцій з охорони праці, що стосуються їх робіт чи професій та затверджені на підприємстві.
- Дбати про особисту безпеку, а також про безпеку оточуючих людей під час виконання будь-яких робіт.
- Виконувати роботи із застосуванням необхідних засобів індивідуального та колективного захисту.
- Проходити в установленому порядку медичний огляд.
Джерело: Управління Держпраці