До необережного поводження з вогнем належать паління і застосування відкритого вогню в заборонених місцях, залишення без нагляду електронагрівальних приладів, перевірка витікання газу за допомогою відкритого вогню, підігрівання мастила тощо. Для усунення цих причин необхідно підвищувати виробничу дисципліну, встановлювати в цехах суворий протипожежний режим.
Пожежна небезпека відкритого вогню зумовлена інтенсивністю теплового впливу, площею впливу, орієнтацією у просторі, періодичністю й часом його впливу на горючі речовини. Відкрите полум’я небезпечне не тільки при безпосередньому контакті з горючим середовищем, але й як джерело опромінювання горючого середовища. Воно має достатню температуру та запас теплової енергії, які спроможні викликати горіння ycix видів горючих речовин i матеріалів як при безпосередньому контакті, так i в результаті опромінення.
На промислових підприємствах часто відкритий вогонь застосовується згідно з умовами технологічного процесу: вогневі печі та топки, факели для спалювання газів, паяльні лампи, газові різаки та інше.
Розводити багаття, спалювати відходи, тару, викидати незагашене вугілля та попіл на відстань менше 30 м від будівель та споруд, а також у межах, установлених будівельними нормами протипожежних розривів, не дозволяється.
Викликати пожежу можуть також іскри, які виникають у топках та під час газоелектрозварювання, а також та при роботі двигунів. Це розжарені частинки пального або окалини в газовому потоці, які виникають внаслідок неповного згоряння чи механічного винесення горючих речовин і продуктів корозії. Температура такої частинки досить висока, але запас теплової енергії невеликий, оскільки іскра має малу масу. Іскри здатні запалити тільки ті речовини, які достатньо підготовлені для горіння: газо- й паро-повітряні суміші, осілий пил, волокнисті матеріали.
Пожежна небезпека іскор пічних труб, котелень, труб тепловозів, інших машин, багать значною мірою визначається їх розміром і температурою. Встановлено, що іскра діаметром 2 мм пожежонебезпечна, якщо має температуру близько 1000 °С, діаметром 3 мм — 800 °С, діаметром 5 мм — 600 °С. Іскри середніх розмірів 3,5 мм охолоджуються до пожежобезпечного стану протягом 5 с.
Топки можуть «іскрити» при конструктивних недоліках: у разі застосування не того сорту палива, на яке розрахована піч; неповного згоряння палива, коли подача повітря недостатня або подача палива є надмірною; недостатнього розпилення рідкого пального, а також при порушенні строків очищення печей
Іскри та нагар при роботі дизельних та карбюраторних двигунів виникають через неправильне регулювання системи подавання пального й електрозапалювання; при тривалій роботі двигуна з перевантаженнями; коли пальне забруднене змащувальними мастилами.
До джерел відкритого вогню належить і полум’я сірників, необережне поводження з якими може призвести до пожежі.
Багато речовин можуть займатися від таких «малокалорійних» джерел запалювання, як тліючі недопалки. Контакт незагашеного недопалка з твердими та волокнистими речовинами або пилом призводить до утворення осередку тління, який при достатньому доступі повітря та за умов, які сприяють акумуляції тепла, що виділяється, викликає процес горіння.
Тліюча сигарета за наявності оптимальних умов запалює стружки й деревину через 1–1,5 та 2–3 год. (полум’я з’являється, коли температура досягає 450–500 °С); паперові відходи, сіно, солому — через 0,25–1 год. (залежно від їх щільності); бавовняні тканини — через 0,5–1 год. (залежно від об’ємної маси тканини).
Забороняється паління:
• на території та в приміщеннях об’єктів з видобутку, переробки та зберігання ЛЗР, ГР і горючих газів (ГГ), та виробництва всіх видів вибухових речовин;
• у будівлях з наявністю вибухопожежонебезпечних приміщень, дільниць, торгових підприємств, складів і баз;
• у приміщеннях дитячих дошкільних, шкільних та лікувальних закладів;
• на хлібних злакових масивах і зерноприймальних пунктах;
• в лісових масивах.
На території об’єктів, де паління дозволяється, адміністрація зобов’язана визначити й обладнати спеціальні місця для цього, позначити їх знаком або написом, встановити урну або попільницю з негорючих матеріалів.
Продовження читайте у щомісячному додатку до журналу «Охорона праці і пожежна безпека» № 9, 2016 — «Все про причини пожеж на підприємстві та способи запобігання їм»
Джерело: редакція журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Завжди актуальні матеріали в журналі «Охорона праці і пожежна безпека» |
Придбати видання |