Продовження. Початок в № 4-2019
Численні дослідження з визначення захисних властивостей респіраторів у реальних умовах свідчать про те, що пряме використання технічних показників респіраторів, які надаються виробниками для їх вибору або розрахунку терміну захисної дії, може призвести до помилок, пов’язаних із впливом багатьох різних виробничих факторів, які складно передбачити.
Підсумки досліджень можна звести до наступного:
- при правильному виборі якісного фільтра загальна ефективність фільтрувальних ЗІЗОД визначається тільки просочуванням невідфільтрованого повітря через зазори між лицьовою частиною півмаски (респіратора) і обличчям, що є основним шляхом забруднення вдихуваного повітря;
- виникнення зазорів за смугою обтюрації залежить від безлічі факторів (до найпоширеніших належать невідповідність півмаски антропометричним параметрам обличчя через відсутність перевірки респіратора під час його вибору, недосконалість конструкції обтюратора, сповзання півмаски під час роботи, що пов’язане з розтягуванням наголів’я, послабленням притискних зусиль, недосконалість конструкції наголів’я, необхідність позбавлення відчуття дискомфорту або болю за смугою обтюрації, викликаних надмірним тиском півмаски на м’які тканини обличчя, знімання респіратора під час роботи для розмови та ін.).
У статті «На захисті дихання: фільтрувальні респіратори» читайте докладніше:
- Визначаємо коефіцієнт захисту респіратора
- Міжнародний досвід з вибору ЗІЗОД
- Оцінюючи придатність ЗІЗОД, які фактори враховують?
Наявність вище вказаних зазорів в умовах важкої праці, великої вологості повітря (> 80%) і концентрації пилу (≥ 500 мг/м3) через надто швидке підвищення опору диханню фільтрів сприятиме збільшенню надходження нефільтрованого повітря у підмасковий простір, що наглядно демонструє рис. 1.
У разі відсутності щілин коефіцієнт витрати повітря за смугою обтюрації дорівнює нулю. В іншому випадку чим більша різниця між перепадом тиску на фільтрі і респіраторі, тим більший коефіцієнт. Також зростання опору фільтра, наприклад при його запиленні, призведе до збільшення коефіцієнта витрат, а отже і до погіршення захисних властивостей респіратора в цілому.
Умовою щільного прилягання півмаски до обличчя по смузі обтюрації є відповідність перепаду тиску на респіраторі після правильної підгонки і експлуатації до перепаду тиску на фільтрі при однаковій витраті повітря, у такому разі коефіцієнт витрат буде дорівнювати нулю.
Dpr – Dpf.
У разі підсмоктування повітря виконуватиметься наступна умова
Dpr < Dpf.
Повна версія статті — у журналі «Охорона праці і пожежна безпека» № 5, 2019.
Автори:
- Василь Голінько, завідувач кафедри аеорології та охорони праці НТУ «Дніпровська політехніка», професор, докт. техн. наук;
- Сергій Чеберячко, доцент кафедри аеорології та охорони праці НТУ «Дніпровська політехніка», докт. техн. наук;
- Іван Книш, аспірант кафедри аеорології та охорони праці НТУ «Дніпровська політехніка».
Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!