Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Кого потрібно навчати електробезпеці. Шпаргалка для відповідального роботодавця

Роботодавці повинні знати, що навчання і перевірку знань з електробезпеки необхідно проходити не тільки електрикам. Щоб не допустити випадків електротравматизму і не спровокувати санкцій за несумлінне дотримання нормативних вимог, роботодавцям важливо занотувати категорії працівників, яким потрібно проводити навчання та перевірку знань.

Навчання та перевірку знань з електробезпеки повинні проходити:

  • працівники, які працюють з ручним електрифікованим інструментом І-го класу (електроінструмент, у якого всі деталі, що перебувають під напругою, ізольовані і штепсельна вилка має заземлювальний контакт). Такі працівники повинні мати ІІ групу з електробезпеки.
  • працівники, які працюють з ручним електрифікованим інструментом ІІ і ІІІ класу (ІІ клас – електроінструмент, у якого всі деталі, що перебувають під напругою, мають подвійну або посилену ізоляцію). Цей електроінструмент не має пристроїв для заземлення, номінальна напруга для електроінструмента класів І і ІІ має бути не більше 220 В для електроінструмента постійного струму, 380 В – для електроінструмента змін­ного струму. ІІІ клас – електроінструмент на номінальну напругу не вище 42 В, у якого ні внутрішні, ні зовнішні кола не перебувають під іншою напругою. Електроінструмент класу ІІІ призначений для живлення від безпечної наднизької напруги) Таким працівникам достатньо мати І групу з електробезпеки.
  • електрозварювальники: повинні мати не нижче II групи з електробезпеки, а електрозварювальники, яким надано право самостійного підключення зварювального обладнання до електромереж. – повинні мати III групу з електробезпеки;
  • особи, які призначаються відповідальними за електрогосподарство споживача, з числа працівників, які мають групу з електробезпеки не нижче IV, якщо у споживача використовуються електроустановки II та III категорій з надійності електропостачання на напругу до 1000 В; відповідно, якщо наявні електроустановки понад 1000 В – у відповідальної особи повинна бути V група з електробезпеки;
  • електротехнологічні працівники виробничих цехів та дільниць, які здійснюють експлуатацію електротехнологічних установок, повинні мати групу з електробезпеки не нижче II;
  • керівники структурних підрозділів, яким безпосередньо підпорядковані електротехнологічні працівники. Вони повинні мати групу з електробезпеки не нижчу, ніж у підлеглих працівників, і здійснювати технічне керівництво цими працівниками та контроль за їхньою роботою.

Читайте також:

Якби їх вчили так, як треба: розслідування смерті електромонтера внаслідок ураження струмом

 Безпечне виконання робіт на комутаційних апаратах в електромережах напругою понад 1000 В

Періодична перевірка знань з електробезпеки проводиться:

– первинне навчання та перевірка знань усіх працівників – до початку виконання роботи;

– для працівників, які безпосередньо організовують та проводять роботи з оперативного обслуговування діючих електроустановок чи виконують у них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні, профілактичні випробування або експлуатують електроустановки у вибухонебезпечних, пожежонебезпечних зонах, – один раз на рік;

– для адміністративно-технічних працівників, які не належать до вищезазначеного, а також для членів комісій з перевірки знань – один раз на три роки.

Мінімальний стаж роботи в електроустановках для присвоєння чергової групи з електробезпеки:

  • для працівників, які мають вищу технічну або середню електротехнічну освіту – з ІІ групи на ІІІ групу мінімальний стаж роботи становить 1 місяць; з ІІІ групи на IV групу мінімальний стаж роботи становить 3 місяці; з IV групи на V групу мінімальний стаж роботи становить 6 місяців;
  • для працівників, що закінчили спеціалізовані ПТУ – з ІІ групи на ІІІ групу мінімальний стаж роботи становить 2 місяці; з ІІІ групи на IV групу мінімальний стаж роботи становить 3 місяці; з IV групи на V групу мінімальний стаж роботи становить 12 місяців;
  • для працівників без спеціальної освіти – з ІІ групи на ІІІ групу мінімальний стаж роботи становить 2 місяці; з ІІІ групи на IV групу мінімальний стаж роботи становить 12 місяців; з IV групи на V групу мінімальний стаж роботи становить 24 місяці.

Читайте також: 

Щодо присвоєння кваліфікаційної групи з електробезпеки та перевірки знань роботи в електроустановках

Електробезпека в ОСББ: роз'яснення Управління Держпраці


Збільшити плакат

Крім того варто зауважити, що керуючись статтею 18 Закону України «Про охорону праці» та п.3.16 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» – не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці!

Згідно статті 13 Закону України «Про охорону праці» та п.3.18 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» відповідальність за організацію і здійснення навчання та перевірку знань з питань охорони праці покладається на роботодавця!

Роз’яснення надав головний державний інспектор відділу нагляду у промисловості Управління держпраці у Рівненській області Олександр Іващук.

Джерело: прес-центр Головного Управління Держпраці у Рівненській області

Читайте такожРозсилка новин