Гроші замість спецодягу та спецвзуття


Гроші замість спецодягу та спецвзуття

Чи може роботодавець замість спеціального одягу та спеціального взуття видавати працівникові відповідну грошову суму?

Відповідно до вимог ст. 163 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України), ст. 8 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту й безоплатно забезпечити ними працівників.

Згідно зі ст. 164 КЗпП України не дозволяється видавати замість спеціального одягу чи спеціального взуття працівникам грошові суми для їх придбання або матеріали для їх виготовлення.

Власник або уповноважений ним орган повинен компенсувати працівникові витрати на придбання спецодягу та інших засобів індивідуального захисту, якщо встановлений нормами строк видачі цих засобів порушено і працівник був змушений придбати їх за власні кошти. Компенсація виплачується на підставі наданих працівником документів (товарний або касовий чек).

15.01.2019 р. набули чинності Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 29.11.2018 р. № 1804 (далі — Мінімальні вимоги).

У разі придбання працівником спецодягу та/або інших ЗІЗ за свої кошти роботодавець зобов’язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором (п. 7 розд. ІІІ Мінімальних вимог).

За відсутності в працівника документів, які підтверджують сплачену суму, компенсація має проводить на умовах, що передбачені колективним договором.

Така компенсація (як правило) проводиться за роздрібними цінами підприємства-виробника. У разі дострокового зносу цих засобів не з вини працівника, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний замінити їх за свій рахунок.

Джерело: Управління Держпраці

Матеріали до теми


За чий рахунок працівники забезпечуються ЗІЗ?
Для забезпечення безпеки та захисту здоров’я працівників роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання (забезпечення працездатності ...
Які вимоги до забезпечення засобами індивідуального захисту працівників житлово-комунального господарства
Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) відповідно до нормативно-правових актів з ...
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту: коментар Держпраці
Відповідно до статті 8 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці», на роботах із шкідливими ...
Алгоритм організації усунення небезпечних виробничих факторів
Для усунення небезпечних виробничих факторів рекомендується дотримуватися таких універсальних заходів: Ідентифікація ризиків: регулярно проводити оцінку виробничих процесів, щоб виявити потенційні ...