Електромагнітне випромінювання. Частина 3


Електромагнітне випромінювання. Частина 3

Частина 1
Частина 2

Виробничий контроль

Роботодавці зобов’язані організовувати проведення вимірювань потужності ЕМВ на робочих місцях.

У разі виявлення перевищення рівня ЕМВ потрібно вжити термінових заходів захисту. Зокрема, мінімізувати інтенсивність випромінювання джерел ЕМВ. Для цього необхідно:

  • провести додаткове екранування робочої зони або організувати дистанційне керування пристроєм,
  • забезпечити працівників засобами колективного та індивідуального захисту.
  • забезпечити дотримання вимог щодо планування приміщень, у яких використовують джерела ЕМВ, і вентиляції.
  • за потреби обгородити зони випромінювання.

Попередній медичний огляд під час прийняття на роботу та періодичні медичні огляди потрібно проводити відповідно до пунктів 5.2.2 та 5.2.3 таблиці додатка 4 до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 р. № 246. У систему виробничого контролю умов праці входить вимірювання напруженості електричного і магнітного полів і зіставлення їх з нормативними значеннями.

Також перевірки параметрів ЕМП обов’язкові під час введення в експлуатацію технологічного обладнання, яке є джерелом ЕМВ, організації нових робочих місць та зміни технології й модернізації виробничого процесу.

Проведення вимірювань і гігієнічної оцінки результатів

Загальні вимоги до проведення вимірювань і гігієнічної оцінки результатів досліджень передбачені ДСанПіН3.3.6.096-2002.

Електромагнітні поля частотою 1 кГц — 300 МГц нормуються за інтенсивністю та енергетичними навантаженнями електричних і магнітних полів, зважаючи на час впливу. Одиницею напруженості електричного поля є В/м, магнітного поля — А/м; енергетичне навантаження — це добуток квадрата потужності ЕМП і часу його впливу; виражається: (В/м) • год — для електричного поля та (А/м) • год — для магнітного поля.

Електромагнітне поле в діапазоні частот 300 МГц — 300 ГГц нормується за інтенсивністю та енергетичним навантаженням щільності потоку енергії (далі — ЩПЕ). Одиницею вимірювання ЩПЕ є Вт/м2 (мВт/см2, мкВт/см2). Енергетичне навантаження — це добуток ЩПЕ випромінювання, що падає, і часу його впливу протягом робочої зміни в годинах (год); виражається у Вт • год/м2 (мВт • год/см2, мкВт • год/см2).

Рівні постійних магнітних полів протягом робочого дня не повинні перевищувати 8 кА/м. Пунктом 4.5.3 ДСанПіН 3.3.6.096-2002 установлені значення ГДР щільності потоку енергії залежно від тривалості дії ЕМВ.

Вимірювання ЕМВ здійснює акредитована лабораторія, яка пройшла акредитацію у відповідній галузі та має засоби вимірювальної техніки. Такі засоби повинні мати свідоцтва про калібрування від ДП «Укрметртестстандарт». Методи вимірювання ЕМВ наведені у спеціалізованій технічній документації. Інструментальні виміри ЕМВ здійснюються на висоті 0,5, 1,0 і 1,7 м від поверхні землі, підлоги приміщення, де розташоване обладнання. До того ж, вимірювання параметрів електричного і магнітного поля проводять на відстані 0,5 м від обладнання, що є джерелом ЕМВ. Як вимірювач напруженості ЕМВ використовують високоточну техніку ненаправленого приймання, оснащену ізотропними (трикоординатними) датчиками з допустимою відносною похибкою ±20%.

В окремих випадках прилади фіксують значення, що перевищують установлені ДСанПіН норми, на об’єктах, де використовують монітори з конструкцією екрану за типом електронно-променевої трубки, джерела безперебійного живлення комп’ютерів.

Крім того, до частих і значних перевищень допустимих норм ЕМВ призводять висока концентрація обчислювальної техніки на порівняно невеликій площі, допущені неточності під час створення заземлення, наявність у стінах і перекриттях будівлі великих металевих конструкцій.

Найстрашніший ворог здоров’я — невидимий ворог, яким є ЕМВ. Установити діагноз загального або професійного захворювання, що викликане хронічним впливом ЕМВ, дуже складно. Тому тільки суворе дотримання санітарно-гігієнічних вимог під час роботи з джерелами випромінювання допоможе працівнику зберегти здоров’я.

Джерело: Управління Держпраці

Матеріали до теми


Унесення відомостей про реконструкції та модернізації обладнання, що працює під тиском: консультує експерт журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
ЗАПИТАННЯ Чи потрібно після проведення модифікації (реконструкції та модернізації) робити записи до журналу нагляду (паспорту)? Та які саме дані потрібно ...
Безпека праці під час експлуатації обладнання, машин і механізмів із рухомими та обертовими деталями під час розробки родовищ корисних копалин
Робота на кар’єрі передбачає підвищені ризики через наявність великогабаритної техніки, рухомих механізмів, пилу та інших небезпечних факторів. Дотримання правил безпеки ...
Щодо безпечної експлуатації автомобільних підйомників: поради Держпраці
Під час роботи з автомобільними підйомниками виділяють, зокрема, такі небезпечні виробничі фактори: запиленість повітря робочої зони дія електричного струму вібрація ...
Безпечна експлуатація рейкових передатних візків: ключові вимоги
Рейкові передатні візки використовуються в комплексах складського й логістичного призначення для переміщення вантажів: усередині приміщень; між прольотами цехів; за межами ...