Дослідження: за час війни в Україні зросла кількість курців


Дослідження: за час війни в Україні зросла кількість курців

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україні зросла кількість курців горючих сигарет на майже 5 %.

Як повідомили представники громадської організації “Здорові ініціативи” (Healthy Initiatives) на онлайн пресконференції, про це свідчить порівняльний аналіз результатів опитувань, проведених КМІС на початку 2021 року і наприкінці 2022 року.

Так, кількість українців, які зовсім не курять, скоротилася на 4,7 % у порівнянні з початком 2021 року і становить зараз 68,8 %. Два роки тому не вживали тютюн 73,5 %.

Зростання кількості курців є суттєвим, враховуючи, що до війни розповсюдженість куріння за цим опитуванням становила 26,5 %. Зокрема, на 2,3 % зросла кількість “щоденних” курців, і на 2,4 % більше стало курців, які вживають тютюн не щодня”, — зазначають в організації “Здорові ініціативи”.

Письмова консультація — замовте послугу від експертів журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Для довідок: (063) 590-97-54 

За словами голови організації Наталії Торопової, війна є найбільш очевидною причиною розповсюдження шкідливої звички, і, фактично, вона відкинула країну на кілька років назад у боротьбі проти тютюну.

“Загальна тенденція розчаровує. Українці почали курити більше. Це очікувано, це реакція на стрес, пов’язаний з війною, і абсолютна зміна пріоритетів життя. Але куди це нас заведе? Куріння залишається основною причиною смерті та інвалідності, якій можна запобігти”, — додала Торопова.

На пряме запитання до тих, хто не курив до війни, 5,5 % українців відповідають, що почали курити, і вже не кидають. При цьому абсолютна більшість (78,8 %) із тих, хто почав курити посилено, вживає звичайні сигарети, які пов’язані з максимальним ризиком для здоров’я.

За словами Торопової, незважаючи на зростання кількості курців, програми допомоги з відмови від куріння залишаються поза пріоритетом системи охорони здоров’я України. За опитуванням КМІС, 31 % курців розраховували тільки на себе, коли пробували відмовитися від тютюну. І тільки 0,9 % — на консультацію в установах охорони здоров’я.

“Вольові спроби залишаються головним методом відмови від куріння. Але це не працює. Лише 3-4 % людей, які намагаються кинути палити за допомогою характеру, можуть це зробити, а й 96 % за місяць-два-рік все одно повертаються до цієї звички”, — зазначає голова громадської організації.

За даними Коаліції проти куріння (SFAC), курці в середньому роблять 30 або більше спроб, перш ніж остаточно кинути палити. Курці, яким надається допомога, щоб кинути курити, здатні досягнути успіху, використовуючи до трьох спроб.

“За статистикою, у країнах, де лікарі займаються тим, щоб допомогти курцям позбутися шкідливої звички, боротьба з курінням значно ефективніша. Як приклад можна привести досвід Великої Британії, де саме лікарі зіграли провідну роль у боротьбі із тютюнопалінням”, — додає Торопова.

В умовах війни люди шукають рішення, як зменшити стрес. Описуючи найбільш уразливі групи, серед яких швидко поширюється куріння, лікар Юрій Стратович називає військових, людей в окупації, жителів районів з посиленими обстрілами, переміщених осіб і біженців. При цьому, він розвінчує міф, що куріння допомагає впоратися зі стресом.

“Люди, які курять, є залежними і потребують ґрунтовної професійної допомоги”, — зазначає лікар.

В організації Healthy Initiatives підкреслили, що куріння — це тільки один з індикаторів, який показує реакцію суспільства та його психологічний стан. Хоча під час війни тема куріння може здаватися “не на часі”, однак вона має великий середньо- і довготривалий ефект на здоров’я населення, економіку, систему охорони здоров’я та демографію. Тому курцям потрібна професійна допомога у контексті поліпшення ментального здоров’я та роботи із залежністю.

Громадська організація “Здорові ініціативи” — аналітичний центр, який здійснює дослідницькі проекти в Україні, Грузії, Казахстані та інших країнах (загалом у 8 країнах Європи та Азії) на тему економіки та громадського здоров’я.

Розроблення документів з охорони праці
Для довідок: (063) 590-97-54 

У 2021-2022 роках спільно з Єльським Університетом (США) організація розпочала експериментальне дослідження поведінки людей, які хочуть відмовитися від шкідливих звичок. Дослідження проводилося в Києві та Нью-Гейвні. Після нападу Росії на Україну дослідження було перерване, зокрема і тому, що частина українців, які брали в ньому участь і остаточно відмовилися від куріння, повернулися до сигарет, і неможливо було об’єктивно оцінити тривалість їхньої відмови.

Також спільно з Корнелльским Університетом (США) організація проводить дослідження у трьох країнах, моделюючи більше 120 сценаріїв розвитку демографічної ситуації та захворюваності в Україні залежно від регуляторних політик.

Джерело: ЦЕНЗОР.НЕТ


ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА: як зберегти життя/здоров’я потерпілого + практичний кейс про правила в умовах бойових дій

Спецвипуск № 1, 2023

  • Як діяти в разі виникнення забоїв, переломів, кровотеч, опіків, уражень електричним струмом
  • Як допомогти пораненим під час збройних протистоянь та транспортуванні їх в укриття
  • Багато іншого про дії при виникненні загрозливих станів для життя

Замовити

Матеріали до теми


Про безпеку на автомобільній газонаповнювальній компресорній станції
Заправлення автотранспорту та пересувних автогазозаправників стиснутим газом на станції має проводитися у порядку черги, за винятком автотранспорту спеціального призначення (автомобілі ...
Навчання електротехнічних працівників: які документи потрібно мати?
У СТАТТІ: Законодавчі суперечності щодо навчання електротехнічних працівників та способи їх вирішення. Коментарі щодо деяких пунктів НПА на основі роз’яснень ...
Стрес-менеджмент та інструменти психологічної самодопомоги для фахівців різних галузей
У СТАТТІ Гостра реакція на стрес — визначення та ознаки. Універсальні інструменти психологічної «швидкої допомоги».   Психологія — не дуже ...