Незважаючи на труднощі, пов’язані із запровадженням режиму воєнного стану та веденням бойових дій на території України, Державною службою України з питань праці здійснюються всі необхідні заходи для організації та проведення розслідувань нещасних випадків на виробництві з метою забезпечення конституційних прав потерпілих та членів їх сімей на соціальний захист, передбачений законодавством України.
Так, з початку збройної агресії російської федерації 24 лютого і станом на 12 квітня Держпраці зареєстровано вже 110 нещасних випадків на виробництві, що підлягають спеціальному розслідуванню, в яких постраждав 191 працівник, у тому числі 115 — зі смертельним наслідком.
Серед них 33 нещасних випадки сталися саме внаслідок поранень, отриманих працівниками під час виконання трудових обов’язків через активні бойові дії. В результаті таких нещасних випадків поранено 94 працівники, у тому числі 50 — зі смертельним наслідком. За всіма цими нещасними випадками Держпраці та її територіальними органами утворено комісії та проводяться спеціальні розслідування.
Зокрема, наказами Держпраці утворено комісії щодо розслідування резонансних нещасних випадків:
- групового нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався 25.02.2022 з працівниками ПрАТ «Вінницький олійножировий комбінат» внаслідок вибуху розчинника, який призвів до пожежі (11 потерпілих, в т. ч. 1 — зі смертельним наслідком);
- групового нещасного випадку зі смертельними наслідками, що стався 03.03.2022 з працівниками ТОВ «Брокенергія» (м. Охтирка, Сумська обл.) внаслідок ракетного обстрілу збройними силами російської федерації (8 потерпілих, в т. ч. 5 — зі смертельним наслідком);
- групового нещасного випадку зі смертельними наслідками, що стався 06.03.2022 з працівниками КП «Аеропорт Вінниця» внаслідок бомбардування збройними силами російської федерації (6 потерпілих, усі — зі смертельним наслідком);
- групового нещасного випадку зі смертельними наслідками, що стався 29.03.2022 з працівниками державних установ, розташованих у приміщенні Миколаївської обласної ради, внаслідок ракетного обстрілу збройними силами російської федерації (45 потерпілих, в т. ч. 19 — зі смертельним наслідком).
Що стосується Полтавської області, то в Управлінні Держпраці, на яке, до врегулювання безпекової ситуації, покладено здійснення повноважень та виконання функцій і Управління Держпраці у Сумській області, зареєстровано 12 нещасних випадків, в яких постраждало 21 працівників, з них 10 — зі смертельним наслідком. Утворено 9 спеціальних комісій і проводиться розслідування.
Беручи до уваги те, що в умовах воєнного стану значна кількість нещасних випадків на виробництві стається з працівниками в результаті поранень, отриманих внаслідок ведення активних бойових дій, Держпраці вживаються заходи щодо методичного супроводження проведення розслідування таких нещасних випадків, в зв’язку з чим підготовлено відповідні роз’яснення щодо практичного застосування вимог Порядку розслідування нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві в умовах воєнного стану, які розміщено на офіційному веб-сайті Держпраці.
Наразі триває робота щодо організації та проведення спеціального розслідування інших подібних нещасних випадків.
Джерело: Управління Держпраці