До Управління Держпраці у Черкаській області надійшло повідомлення, в якому житель Чорнобаївського району запитує: «Добрий день. Я з недавніх пір працюю на підприємстві, що займається обробкою дощок, пиломатеріалів. На колишній роботі я не проходив медогляд, а на цій роботодавець наполягає на обов’язковому медогляді. Каже, що це так законодавством передбачено. Прошу мені відповісти, чи можу я відмовитися, бо начальник погрожує звільнити, якщо я не пройду медогляд».
Роз’яснення надає в.о. начальника відділу з питань гігієни праці Управління Марія Сікач.
«Відповідно до ст.159 Кодексу законів про працю України (КЗпП України) працівник зобов’язанийпроходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Згідно зі ст.169 КЗпП України, обов’язкові попередні (при прийнятті на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди проводяться для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та щорічно для осіб віком до 21 року.
Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій затверджений Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 №246 (далі – Порядок).
Попередній медичний огляд проводиться під час прийняття на роботу з метою:
– визначення стану здоров’я працівника і реєстрації вихідних об’єктивних показників здоров’я та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу;
– виявлення професійних захворювань (отруєнь), що виникли раніше при роботі на попередніх виробництвах, та попередження виробничо зумовлених і професійних захворювань (отруєнь).
Відповідно до ст. 46 Кодексу законів про працю України та розділу ІІІ Порядку, роботодавець має право в установленому законодавством порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов’язкового медичного огляд, до дисциплінарної відповідальності, та відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати».
Джерело: прес-центр Уаправління Держпраці у Черкаській області