Забезпечення пожежної безпеки підприємства стає особливо актуальним в зимовий період. Холодна погода вносить свої корективи в експлуатацію протипожежних систем та обладнання, використання опалювальних приладів створює додаткову небезпеку виникнення пожежі.
Як захистити виробництво від вогню взимку, як мінімізувати наслідки від пожеж, ОПіПБ розповів начальник Управління державного нагляду з питань пожежної безпеки Головного управління Держтехногенбезпеки у Київській області, підполковник служби цивільного захисту Олександр ВОЙТЕНКО.
1. Протипожежне обладнання
Складні погодні умови взимку змушують переглянути порядок використання протипожежного оснащення підприємств.
Дороги, проїзди до будівель, споруд, пожежних вододжерел, підступи до зовнішніх пожежних драбин, пожежного інвентарю, обладнання та засобів пожежогасіння мають бути завжди вільні та взимку очищуватися від снігу.
1.1. Пожежні гідранти та вододжерела
Кожне підприємство має бути забезпечене необхідною кількістю води для пожежогасіння. Тому ще в передзимовий період необхідно потурбуватися про протипожежний водогін, відповідальність за технічний стан та правильну експлуатацію якого несе власник підприємства.
Перевірка пожежних гідрантів (ПГ) повинна проводитися щонайменше 2 рази на рік (навесні й восени). В холодний період ПГ повинні бути утеплені, очищені від льоду та снігу, а стояки звільнені від води.
При наявності на території підприємства або поблизу нього ( в радіусі до 200 метрів) природних або штучних вододжерел — річок, озер, басейнів, градирень — до них слід влаштувати під’їзди з майданчиками (пірсами) розмірами не менше 12 х 12 м для встановлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року.
Пожежні резервуари на території підприємства мають бути захищеними від замерзання води.
Взимку для забирання води з відкритих вододжерел слід обладнати утеплені ополонки розміром мінінмум 0,6 x 0,6 м, які мають утримуватись в зручному для використання стані.
Водонапірні башти повинні бути забезпечені під’їздом та пристосовані до забору води пожежною технікою будь-якої пори року.
1.2. Внутрішні пожежні водогони
Як свідчить практика, брак уваги до стану цих мереж взимку призводить до поривів водогону з наступним його недешевим ремонтом. Тому в приміщеннях, які не опалюються, взимку необхідно зливати воду з внутрішнього протипожежного водогону. При цьому біля пожежних кранів (ПК) мають бути відповідні написи (таблички), де вказано місце розташування та порядок відкривання відповідної засувки або пуску насоса. До того ж з порядком відкривання засувки або пуску насоса слід ознайомити всіх працівників у цьому приміщенні.
За наявності в неопалюваному приміщенні або будівлі трьох і більше ПК на сухотрубній мережі внутрішнього протипожежного водогону в утепленому місці на вводі необхідно встановлювати засувку з електроприводом. Її відкриття та пуск насосу має здійснюватися дистанційно від пускових кнопок всередині шафок пожежних кранів.
1.3. Вогнегасники
Правила експлуатації вогнегасників, затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 2 квітня 2004 р. № 152, визначають порядок їх використання в холодну пору року. Відповідно до вимог цих Правил, вогнегасники, які розміщуються поза межами приміщень або в неопалювальних приміщеннях та не призначені для експлуатації за температури нижче 5 °C, на холодний період року необхідно переносити в придатне для їх зберігання приміщення. У таких випадках на пожежних щитах і стендах повинна розміщуватись інформація про місце розташування вогнегасників.
2. Системи опалення
2.1. Опалювальні прилади
Перед початком опалювального сезону існуючі на кожному підприємстві котельні, теплогенеруючі й калориферні установки, печі та інші опалювальні прилади слід перевірити та в разі необхідності відремонтувати. Всі подібні прилади необхідно розміщувати таким чином, щоб до них був забезпечений вільний доступ для огляду та очищення. Очищення димоходів та печей від сажі потрібно проводити перед початком, а також протягом усього опалювального сезону. Улаштування тимчасових печей у виробничих і побутових приміщеннях, як правило, не дозволяється.
2.2. Електронагрівальні прилади
Взимку на підприємствах масово використовують електронагрівальні прилади безпосередньо на робочих місцях, а це створює небезпечне навантаження на електромережу. У цьому напрямі також потрібно проводити профілактичні заходи. Власники підприємств зобов’язані забезпечувати обслуговування та безпечну технічну експлуатацію електронагрівальних установок, організовувати профілактичні огляди та планово-попереджувальні ремонти електрообладнання та електромережі, а також своєчасно усувати порушення, які можуть призвести до пожежі. Тому при підготовці підприємства до роботи в зимовий період необхідно привести в справний стан електромережу та електрообладнання відповідно до вимог Правил улаштування електроустановок.
Я б хотів детальніше зупинитись на використанні електроопалювальних приладів на підприємствах.
Відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, застосування електричних опалювальних приладів у приміщеннях категорій за їхньою вибухопожежонебезпекою А та Б не дозволяється. Також забороняється застосування електронагрівальних приладів у пожежонебезпечних зонах складських приміщень.
У разі застосування, згідно з умовами виробництва, в пожежонебезпечних зонах будь-якого класу електронагрівальних приладів обов’язковим є виконання таких вимог.
1. Нові підключення струмоприймачів слід проводити з урахуванням допустимого струмового навантаження електромережі.
2. Електронагрівальні прилади мають бути встановлені на поверхні з негорючого матеріалу.
3. Нагрівальні робочі частини цих приладів мають бути захищені від зіткнення з горючими матеріалами.
4. Для опалення невеликих приміщень, у тому числі підприємств торгівлі, пересувних побутових приміщень (вагончиків) для будівельників, можуть застосовуватися масляні радіатори та електропанелі із закритими нагрівальними елементами. Такі прилади повинні мати справний індивідуальний електрозахист і терморегулятор.
5. Забороняється залишати електрообігрівальні прилади, які працюють, без нагляду. Адже недбальство та халатність персоналу підприємства під час використання обігрівачів також може призвести до пожежі.
Перелік ілюстрацій
Фото 1, 2 та 2 (2) — З внутрішнього протипожежного водогону злито воду на зимовий період. Поруч розташована ємність з водою.
Фото 3 — Ємність з водою біля складського приміщення для протипожежних потреб. На зиму вода з неї також зливається.
Фото 4 — Ремонтні роботи на протипожежному водогоні після злиття води.
Фото 5 — Взимку ПГ має бути утеплений, очищений від льоду і снігу, а стояк звільнений від води. Захисний ковпак має бути пофарбованим у червоний колір та мати відповідні написи.
ПідготувалаТамара Благовірна