Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей

Вимоги охорони праці в технологічному процесі

На виготовлення виробу на підприємстві технічним відділом розробляється технологічний процес. Які вимоги з охорони праці мають бути враховані та відображені в ньому? Який нормативний документ визначає вимоги з охорони праці при розробленні техпроцесу?

Технологічна документація — сукупність документів, що визначають технологічний процес виготовлення або ремонтування виробу (п. 4.4 ДСТУ 2391:2010 «Система технологічної документації. Терміни та визначення основних понять»).

Мета системи технологічної документації або технологічної підготовки виробництва — розроблення необхідного для організації виробництва комплекту технологічних документів і забезпечення виробництва засобами технологічного оснащення.

Видами технологічної документації є:
– проект виконання робіт;
– технологічна карта;
– технологічна інструкція;
– технологічний регламент;
– технологічний паспорт.

До технологічних документів загального призначення відносять титульний лист; карту ескізів і технологічну інструкцію. До технологічних документів спеціального призначення відносять: карти технологічних процесів (маршрутні, операційні, налагоджувальні тощо) та відомості (обладнання, витрат матеріалів, дефектів тощо). Технологічна документація затверджується, як правило, технічним керівником підприємства (наприклад, головним інженером).

Вимоги до оформлення технологічної документації визначають:
– ДСТУ-Н 7914:2015 «Система технологічної документації. Настанови щодо оформлення документів на технологічні процеси ремонтування»;
– ДСТУ-Н 7915:2015 «Система технологічної документації. Настанови щодо оформлення карти реєстрування результатів випробування»;
– ДСТУ-Н 7916:2015 «Система технологічної документації. Настанови щодо оформлення документів, застосовуваних для розроблення, упровадження та функціювання технологічних процесів»;
– ДСТУ-Н 7917:2015 «Система технологічної документації. Настанови щодо оформлення технологічного паспорта, карти вимірів і журналу контролю технологічного процесу».

Існує також ДСТУ 3-058:2004 «Система технологічної документації. Порядок розроблення та застосування документів технологічних процесів».

Технологічна карта — це основний документ технологічної документації, в якому плануються технологія виробництва, обсяги робіт, необхідні для їхнього виконання засоби виробництва та робоча сила, а також обсяги матеріальних витрат. Існують відомчі нормативні бази типових технологічних карт.

Микола Федоренко, головний державний інспектор Головного управління Держпраці України в Київській обл.

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Придбати журнал із додатком
Придбати електронний журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати вигідний комплект видань

Розсилка новин