У готелях постійно перебуває велика кількість людей, зокрема в нічний час. Приміщення наповнені складним інженерним обладнанням, є певний запас горючих матеріалів. Відтак, виникнення пожеж у таких закладах може призвести до швидкого поширення вогню та масової загибелі людей.
Приміром, п’ятиповерхова будівля готелю в с. Славське Сколівського району на Львівщині спалахнула вночі 19 лютого 2019 р. Про це вогнеборців повідомили із запізненням, тому на момент прибуття перших пожежно-рятувальних підрозділів полум’я поширилося на велику площу і охопило дах будівлі та перекриття між четвертим та мансардним поверхами. Швидке поширення вогню зумовлювалося дерев’яними конструктивними елементами будівлі. Поблизу місця виникнення пожежі було відсутнє зовнішнє протипожежне водопостачання. Найближче вододжерело розташоване на відстані 2,5 км, і для гасіння вогню воду довелося постійно підвозити. Пожежу вдалося ліквідувати лише через 6 годин. Вогнем знищено дах та перекриття будинку на площі 1000 м².
У ніч на 17 серпня поточного року спалахнув готель «Токіо Стар» в Одесі. У тамтешніх 270 номерах (у деяких з них навіть не було вікон) перебувало щонайменше 200 постояльців. Вони не знали, що коїться, а тимчасом горіло на площі 1000 м². Внаслідок надзвичайної події постраждали 19 людей. Восьмеро загинули на місці пожежі, ще одна людина розпрощалася з життям у кареті швидкої допомоги.
Подібних надзвичайних ситуацій вистачає. Що ж потрібно робити, щоб вогонь обминав готелі?
Найчастіші причини виникнення пожеж:
До основних порушень, які можуть створити загрозу для життя та здоров’я людей у випадку пожежі, належать:
Керівник підприємства має визначити обов’язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту.
Протипожежний режим на об’єкті включає:
Для кожного приміщення об’єкта мають бути розроблені та затверджені керівником об’єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки.
В інструкціях про заходи пожежної безпеки зазначаються:
Інструкції про заходи пожежної безпеки не розробляються для душових, басейнів, мийних, умивалень та санвузлів, а також для коридорів та вестибюлів.
На видних місцях:
Під час розташування приміщень готелів у складі багатофункціональних будинків, а також у випадку блокування приміщень готелів з іншими підприємствами та установами готелі мають бути планувально відокремлені, ізольовані та забезпечені самостійними входами і комунікаціями (вертикальними і горизонтальними).
Розміщення житлових приміщень у підземних, підвальних і цокольних поверхах не допускається.
При включенні до складу готелю груп приміщень громадського призначення, що працюють на населений пункт, де розташований готель, для них слід передбачати ізольовані входи з вулиці.
У готелях мають бути забезпечені умови доступу і проживання інвалідів, що пересуваються на кріслах-колясках. При цьому необхідно передбачати резерв одно- і двомісних номерів з відповідним обладнанням, шириною проходів і дверних прорізів, а також пристрої для безперешкодного пересування інвалідів по горизонтальних і вертикальних комунікаціях.
Ґанки основних входів повинні обладнуватися пандусами з уклоном не більше 1:12. Ґанки і пандуси з висотою верхньої позначки від землі більше 0,45 м повинні мати огорожу.
Основні входи до готелів повинні мати тамбури. Другорядні входи допускається обладнувати подвійними дверима, що відчиняються в напрямку виходу.
Внутрішні сходи номерів повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 23 липня 2008 р. № 3391. Сходи допускається передбачати дерев’яними із забіжними сходинками.
У готелях усіх категорій місткістю більше 300 місць допускається влаштування магазинів із входами з готелю і з вулиці (зовні).
У житлових номерах готелів мають бути вивішені на видних місцях:
У готелях, гуртожитках, мотелях, кемпінгах, базах відпочинку та інших будівлях такого призначення, де мешкають іноземні громадяни, пам’ятки про правила пожежної безпеки та поведінку людей повинні бути виконані відповідними іноземними мовами.
На період проведення у готелях комплексних капітальних ремонтів, пов’язаних з переплануванням, проведенням вогневих та інших пожежонебезпечних робіт, мешканці повинні відселятися.
У готельних номерах та приміщеннях для обслуговуючого персоналу, які розташовані у будинках з атріумами (пасажами), у готелях умовною висотою понад 26,5 м категорії *** і більше, у готелях категорій **** і ***** незалежно від умовної висоти слід влаштовувати шафи для зберігання засобів індивідуального захисту органів дихання (далі — ЗІЗОД) для саморятування людей під час пожежі.
Шафи для зберігання ЗІЗОД мають:
Габаритні розміри шаф мають забезпечувати можливість розміщення зазначених засобів, враховуючи кількість місць у готельних номерах, кількість обслуговуючого персоналу та габаритні розміри цих засобів.
ЗІЗОД повинні мати сертифікати відповідності.
На дверцятах шаф (із зовнішнього боку) має бути напис «Засоби індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі».
Кількість ЗІЗОД визначається за кількістю місць у готельних номерах та кількістю обслуговуючого персоналу.
У випадку виникнення пожежі чи іншої надзвичайної ситуації евакуація відвідувачів та персоналу закладу здійснюється за допомогою евакуаційних шляхів та виходів.
Важливо!
Необхідно приділяти значну увагу:
Вимоги на випадок евакуації
Елементи, споруди, вироби, ситуації | Вимоги |
Двері на шляхах евакуації | • мають відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень); • за наявності людей у приміщенні можуть замикатися лише на внутрішні запори, які відкриваються зсередини без ключа |
Килими, килимові доріжки й інше покриття підлоги у приміщеннях з одночасним перебуванням ≤ 50, коридорах, на сходових клітках | • мають кріпитися до підлоги; • бути помірно небезпечними з точки зору токсичності продуктів горіння; • мати помірну димоутворюючу здатність |
Сходові марші та майданчики | • повинні мати справні огорожі з поручнями, котрі не зменшують встановлену ширину сходових маршів і майданчиків |
Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації | • мають бути забезпечені евакуаційним освітленням |
На випадок відключення електроенергії обслуговуючий персонал | • повинен мати електричні ліхтарі. Кількість ліхтарів визначається адміністрацією, виходячи з: • особливостей об’єкта; • наявності чергового персоналу; • кількості людей у споруді (але не менше одного ліхтаря на кожного працівника, який чергує на об’єкті у вечірній або нічний час) |
Дозволяється на сходових клітках (за винятком незадимлюваних і за умови, що це обладнання не зменшує нормативної ширини проходу сходовими площадками та маршами) встановлювати:
Не допускається:
Для готельних комплексів обов’язково:
За сигналом пожежної тривоги відповідальні за пожежну безпеку зобов’язані:
До дій у разі пожежі мають бути залучені усі працівники готелю, які знаходяться на робочих місцях.
До прибуття пожежних підрозділів за дії персоналу по евакуації людей і гасінню пожежі відповідає керуючий готелем, начальник служби безпеки, а за їх відсутності — інша старша посадова особа.
Для забезпечення суворого протипожежного режиму в готелях розробляють спеціальні пам’ятки з основними рекомендаціями стосовно заходів пожежної безпеки та правилами поведінки у разі виникнення надзвичайної ситуації. Пам’ятки зберігають у теках з рекламними матеріалами, які є в будь-якому номері.
Необхідність улаштування у готельно-ресторанних комплексах автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння визначається згідно з ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (далі — ДБН В.2.5-56:2014), затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 листопада 2014 р. № 312. Під час експлуатації автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння слід керуватися вимогами НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 р. № 1417, та технічною документацією на такі системи.
Експлуатація електроустановок має відповідати вимогам:
Протипожежне навчання співробітників готелів складається:
Первинний і повторний інструктажі проводяться на робочому місці особою, відповідальною за пожежну безпеку в цьому підрозділі.
Заняття з пожежно-технічного мінімуму проводять з працівниками інженерно-технічної служби та матеріально відповідальними особами за спеціально затвердженою директором готелю, ресторану програмою. По завершенню навчання працівники складають залік, результати якого заносяться у відомість.
Для забезпечення пожежної безпеки в готелях важливі наявність первинних засобів пожежогасіння та вміння обслуговуючого персоналу правильно користуватися ними. Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 р. № 25.
В українських готелях з 1 жовтня 2019 р. посилили вимоги пожежної безпеки:
Усе більш широко запроваджуються використання ефективних систем пожежогасіння тонко розпиленою водою, а також сучасних систем раннього виявлення загроз і надзвичайних ситуацій.
Готелі мають бути обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014. Під’їзд пожежних автомашин до будівель готелів слід передбачати відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 квітня 2019 р. № 104. Під’їзд має бути забезпечений до основних евакуаційних входів і виходів, що ведуть до пожежних ліфтів. Зберігаються вимоги щодо ступеня вогнестійкості будівель готелів і допустимої при цьому поверховості та площі протипожежних відсіків. Також допускається розміщувати готелі на 1–3 поверхах громадських будівель іншого призначення і в житлових будинках I–III ступенів вогнестійкості за умови, що вони будуть відокремлені протипожежними перегородками і для них будуть передбачені окремі шляхи евакуації.
______________
1 Діє до 1 грудня 2019 р. З 01.12.2019 р. діятиме ДБН В.2.2-15:2019 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 26 березня 2019 р. № 87.
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!