Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей

Про опалювання виробничих приміщень підприємства

Опалювання виробничих приміщень нашого підприємства поштового зв’язку здійснюється газовими котлами малої потужності (від 40 до 100 Квт) і газовими конвекторами, які встановлені в топкових та обладнані автоматикою: клапанами-відсікачами та сигналізаторами газу. З газовим господарством укладено угоду на виконання силами господарства ПТО річних планових ремонтів, профілактичного обслуговування, сезонного технічного обслуговування, ремонту газової апаратури та газопроводів за заявкою замовника, пуску газу до газоприладів, що запускаються, локалізацію аварійних обставин та аварій.
Відповідно до підпунктів 4.2.1, 4.6.27 ДНАОП 0.00-1.20-98 «Правил безпеки систем газопостачання України» (далі — ПБСГУ) наказом по підприємству призначено відповідальних за безпечну експлуатацію систем газопостачання та здійснення контролю за газовою установкою. Це начальники відділень поштового зв’язку, які один раз на 3 роки в учбовому комбінаті проходять навчання та перевірку знань з ПБСГУ, про що їм робиться запис у відповідному посвідченні.
Чи потрібно цим особам проходити додатково щорічне навчання та перевірку знань з ПБСГУ в учбовому комбінаті для отримання іншого посвідчення як «персоналу з обслуговування (або експлуатації) газового обладнання», чого вимагають представники газового господарства, посилаючись на останній абзац п. 4.6.28 ПБСГУ: «Експлуатація газовикористувальних установок, які розміщені в житлових і громадських будинках, без обслуговуючого персоналу не дозволяється»?
І як слід розуміти в п. 4.6.28 термін «обслуговуючий персонал» — це персонал з експлуатації, чи той, що здійснює технічне обслуговування газових установок? Я вважаю, що в нашому випадку це представники газового господарства за угодою.
З іншого боку, в п. 1.6. «Правил технічної експлуатації систем газопостачання України» (РТМ 204 УССР 059-80, введені в дію з 1 січня 1981 р.) зазначено, що експлуатація систем газопостачання включає в себе:
— річний плановий ремонт;
— проміжне технічне обслуговування;
— аварійно-відновлювальні роботи;
— сезонне технічне обслуговування;
— обслуговування за заявками.
Відповідно до п. 13 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26 січня 2005 р. № 15, робота з експлуатації газових установок і приладів не відноситься до робіт з підвищеною небезпекою (до робіт підвищеної небезпеки відноситься лише персонал з обслуговування, а не експлуатації).
Коло замкнулося — я «заблукала» в грі слів: «обслуговуючий персонал» та «персонал з експлуатації». Допоможіть!

Віра Самойленко, Харківська обл

На ваше питання стосовно того, чи потрібно начальникам відділень поштового зв’язку проходити ще додатково щорічне навчання і перевірку знань по ПБСГУ в учбовому комбінаті для отримання іншого посвідчення як «персоналу з обслуговування (або експлуатації) газового обладнання» роз’ясню:

  • на тих об’єктах поштового зв’язку, де опалювання виробничих приміщень здійснюється газовими котлами малої потужності (від 40 до 100 Квт) і газовими конвекторами та які розміщені в житлових і громадських будинках, дійсно необхідно визначити «персонал з обслуговування (або експлуатації) газового обладнання», що вимагають представники газового господарства, посилаючись на останній абзац п. 4.6.28 ПБСГУ. І краще за все, щоб це була інша людина, а не той самий начальник відділення, на якого покладені обов’язки відповідального;
  • ваш персонал з експлуатації газового обладнання виконує роботи підвищеної небезпеки — газонебезпечні роботи, до яких відноситься розпалювання газового котла. Згідно з визначенням, яке надається в Правилах безпеки систем газопостачання України, газонебезпечні роботи — роботи, які виконуються в загазованому середовищі або при яких можливий вихід газу;
  • дійсно, якщо відповідальні за безпечну експлуатацію систем газопостачання та здійснення постійного контролю за газовою установкою повинні проходити періодичну перевірку знань один раз на три роки, то персонал з обслуговування (або експлуатації) газового обладнання, який безпосередньо виконує ці роботи, та від правильності та швидкості дій якого залежить безаварійність роботи газового обладнання, повинен проходити перевірку знань один раз на рік. Крім того, з цим персоналом необхідно також проводити тренування навиків дій у аварійних ситуаціях.

Дійсно, на вашому підприємстві технічним обслуговуванням газових опалювальних котлів займається підрядна організація, але щоденною експлуатацією з розпалюванням, регулюванням режимів, викликом фахівців тощо — займаються робітники відділень.

Тепер подивимось на це питання з іншого боку. Відповідальний при виникненні питань з правильності експлуатації обладнання має можливість  звернутись до нормативної документації. А чи є така можливість у експлуатуючого персоналу під час витоку газу чи іншої аварійної ситуації?

Також спитайте себе та начальників відділень, які проходять навчання та перевірку знань з ПБСГУ, про що їм робиться запис у відповідному посвідченні, чи знають вони напам’ять властивості газу, ознаки отруєння чадним газом, порядок перевірки наявності тяги у димарях, порядок надання першої допомоги людині при отруєнні чадним газом.

Швидше за все почуєте відповідь «Ні», і не тому що вони цього не пам’ятають, а тому що такі знання не входять до програми навчання з ПБСГУ. А до програми навчання персоналу з обслуговування (або експлуатації) газового обладнання, який безпосередньо виконує ці роботи, ці питання обов’язково повинні входити. І періодичність такого навчання частіша, тому що небезпека роботи є вищою.

Якщо персонал поштового відділення складається з однієї людини, тоді дійсно і обов’язки відповідальної особи і обов’язки експлуатаційного персоналу покладаються на неї.

А якщо у відділенні працюють більше працівників, краще, щоб це була інша людина, яка також постійно знаходиться у приміщенні відділення та має можливість періодично звертати увагу на газове обладнання, на повітрообмін у приміщенні та на інші важливі показники безпеки експлуатації газового обладнання та своєчасно реагувати. Це підвищить безпеку експлуатації газового обладнання у відділеннях.

Юрій Грімович,
начальник відділу електробезпеки ТОВ «НВЦ «Професійна безпека» (Київ)

Матеріал надано редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»

Розсилка новин