Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях


Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях

Надзвичайні ситуації стаються по всьому світові з різною частотою та періодичністю. Тому важливо знати, як діяти у тих чи інших випадках. А також розуміти, на чому потрібно робити акцент у першу чергу. Час — один з основних чинників, від якого залежить виживання постраждалих у період НС. Багаторічні дослідження встановили, що існує три піки смертності, пов’язані з дією травмуючого агента:

  • перший — в момент дії ушкоджуючого фактора (чинник, на який медики вплинути не можуть);
  • другий — в перші хвилини та години з моменту НС;
  • третій — в перші дні та тижні після пошкодження (смерть настає внаслідок розвитку ускладнень).

Надання домедичної допомоги при масових травмах — складний процес, який вимагає чіткої організації, координації та розуміння пріоритетів. Нижче подані ключові особливості, які слід враховувати.

 

Тріаж (сортування постраждалих)

При проведенні медичного сортування постраждалі розподіляються на чотири сортувальні категорії за станом здоров’я та потребою в однорідних лікувальних та евакуаційних заходах відповідно до медичних показань.

Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях - Фото 1

Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях - Фото 2

Жовтий. Тяжко поранений або хворий. Стан постраждалого зі стабільними життєвими показниками, що дозволяють очікувати та отримати медичну допомогу в другу чергу.
Необхідні дії: Надання медичної допомоги та госпіталізація в другу чергу.

Зелений. Легко поранений або хворий. Незначне ушкодження здоров’я із задовільним загальним станом постраждалого та можливістю очікування отримання медичної допомоги довший термін.
Необхідні дії: Надання допомоги в третю чергу з подальшим (амбулаторним) лікуванням

Чорний. Пошкодження здоров’я постраждалого, що несумісні з життям, або вже померлі.
Необхідні дії: Догляд. Паліативна медична допомога з можливою евакуацією в лікувальний заклад. Ідентифікація. Констатація смерті.

Домедична допомога при термічних опіках — пам’ятка від журналу «Охорона праці і пожежна безпека»

Пріоритетність дій

  • Оцінка стану: перевірка свідомості, дихання, кровообігу та масивних кровотеч.
  • Зупинка критичних кровотеч: накладення турнікета, пов’язки або прямий тиск на рану.
  • Забезпечення прохідності дихальних шляхів: використання спеціальних технік чи засобів (наприклад, повітроводів).
  • Стабілізація переломів: фіксація кінцівок шинами або імпровізованими засобами.

Послідовність надання домедичної допомоги постраждалим з травмою згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України 09 березня 2022 року № 441:

  • Перед наданням допомоги переконатися у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого та тільки за її відсутності перейти до наступного кроку.
  • Первинне враження:

— під час наближення до постраждалого оцінити: вік, стать, вагу, положення, в тому числі стосовно довкільних предметів;
— оцінити активність постраждалого: орієнтований в часі та просторі, виконує цілеспрямовані рухи, збуджений тощо;
— звернути увагу на ознаки зовнішньої масивної кровотечі;
— звернутися до постраждалого: «Ви мене чуєте? Мене звати (назвати своє ім’я). Чи можу я Вам допомогти?»;
— наближатися до постраждалого зі сторони можливого візуального контакту, щоб обмежити його рухи головою;
— перейти до первинного огляду в залежності від симптомів, ситуації надавати домедичну допомогу згідно з алгоритмом, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09 березня 2022 року № 441.

  • Перейти до вторинного огляду — повністю оглянути постраждалого на предмет наявності травм від голови до ніг.
  • Забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.
  • При погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги.
  • За можливості, зібрати у постраждалого чи оточуючих максимально можливу кількість інформації стосовно обставин отримання травми. Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру служби екстреної медичної допомоги.

ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА: як зберегти життя/здоров’я потерпілого + практичний кейс про правила в умовах бойових дій
Для довідок: 0 (800) 21 99 77E-mail: info@mediapro.com.ua

Домедична допомога при пожежах

Контакт із полум’ям та димом спричиняє опіки шкіри та дихальних шляхів. У жертв пожежі часто трапляються отруєння оксидом вуглецю та нітрилами — органічними похідними ціановодню, що виділяються під час згорання.

Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях - Фото 7

Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях - Фото 3

 

Дії при отруєнні чадним газом

  • Негайно вийдіть на свіже повітря. Перш за все, важливо терміново покинути зону, де можливе накопичення чадного газу. Якщо людина знаходиться у будівлі, відкрийте всі вікна та двері для вентиляції.
  • Викликайте екстрену допомогу. Негайно телефонуйте в службу екстреної допомоги (наприклад, 103 або 112 в Україні). Чітко повідомте, що ви підозрюєте отруєння чадним газом.
  • Перевірте дихання та свідомість потерпілого. Якщо людина не реагує та не дихає, негайно розпочніть серцево-легеневу реанімацію (СЛР).
  • Не вдихайте чадний газ. При спробах надання допомоги уникайте вдихання чадного газу.
  • Забезпечте потерпілому комфортну позицію. Якщо потерпілий у свідомості, намагайтеся забезпечити йому комфортну позицію, зазвичай це положення сидячи або напівсидячи, щоб полегшити дихання. Розстебніть комір і пояс. Стимулюйте дихання — піднести нашатир, розтерти груди, зігріти кінцівки.
  • Моніторинг стану. Слідкуйте за станом потерпілого до прибуття медичних працівників, відзначаючи будь-які зміни в стані свідомості або диханні.

Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях - Фото 4

 

Алгоритм дій у разі отримання термічних опіків при пожежі

Опіки можуть бути 4-х ступенів, залежно від обсягу та глибини отриманих ушкоджень:

Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях - Фото 5

Дієвий алгоритм домедичної допомоги:

  • Зупиніть контакт із джерелом опіку, тобто зніміть гарячий чи обгорілий одяг. Приберіть прикраси, тісні речі, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але НЕ чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри! Спробуйте розрізати одяг навколо та залиште опік неушкодженим.
  • Охолодіть уражену ділянку холодною водою або холодним компресом до зменшення болю. Не прикладайте лід. Охолодження є ефективним, якщо триває до 20 хв протягом перших 3 год після ураження. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими й теплими. Не можна їх охолоджувати, якщо температура тіла впала до 350 С.

Домедична допомога в умовах надзвичайних ситуацій: особливості надання допомоги при масових травмах, пожежах, аваріях - Фото 6

  • Якщо спеціальної протиопікової пов’язки немає, прикладіть на місце опіку суху, стерильну марлеву пов’язку або шматок чистої тканини. Це допоможе захистити місце ураження. Не наносьте мазі, олії або спреї на ушкоджене місце.
  • Дайте потерпілому випити води, щоби зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення (при впевненості, що немає опіків верхніх дихальних шляхів).
  • Можна дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад, ібупрофен чи парацетомол, які використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.
  • Отпимальна поза для людини з опіком обличчя або очей — сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо ті, що відбулися в закритих просторах, можуть поєднуватися з ураженням дихальних шляхів. Буде добре, якщо, за наявності пульсоксиметра, ви зможете контролювати насичення крові киснем (сатурацію) постраждалого й повідомити про неї лікарів.
  • Зателефонуйте 103, якщо опік поверхні площі тіла в дорослого 10 % і більше, а в дитини — 5 %, або якщо з опіком пов’язана травма. Також за екстреною медичною допомогою потрібно негайно звертатися при опіках дихальних шляхів та очей.

Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Передплата. Акція 12 за ціною 9

Сергій Мартиненко
Сергій Мартиненко
Хірург, асистент кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини Національного медичного університету імені О. О. Богомольця

Матеріали до теми


Навчання з охорони праці оновлять: більше уваги домедичній допомозі та діям у надзвичайних ситуаціях
Міністерство економіки України підготувало проєкт наказу про внесення змін до Типового положення щодо порядку навчання і перевірки знань з питань ...
Техніка підвищеної небезпеки. Яке виробниче обладнання підлягає первинному технічному огляду
До техніки (обладнання) підвищеної небезпеки належать машини, механізми, устаткування, експлуатація яких пов’язана з підвищеним ризиком для життя та здоров’я працівників ...