Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей

Чи можна користуватися у виробничих умовах саморобним заточним або відрізним верстатом? Якщо ні, то яким документом це визначено? Якщо так, то як ввести в експлуатацію таке обладнання? Чи потрібна для цього експертиза ЕТЦ і дозвіл Держгірпромнагляду? Серг

Чи можна користуватися у виробничих умовах саморобним заточним або відрізним верстатом?
Якщо ні, то яким документом це визначено? Якщо так, то як ввести в експлуатацію таке обладнання? Чи потрібна для цього експертиза ЕТЦ і дозвіл Держгірпромнагляду?
Сергій Рожков, м. Київ

Вимоги до виготовлення виробничого обладнання встановлені стандартами на даний вид обладнання, галузевими правилами охорони праці та іншими нормативно-правовими актами з охорони праці.
Закон України «Про охорону праці» (ст. 21) встановлює, що машини, механізми, устаткування, що вводяться в дію після виготовлення, реконструкції чи капітального ремонту повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Цим же Законом установлено, що обладнання, механізми, устаткування повинні виготовлятись згідно з проектом, який пройшов відповідну експертизу, відповідати вимогам галузевих правил охорони праці та стандартів на конкретний вид обладнання, мати технічний паспорт та інструкцію з експлуатації підприємства-виробника.
Нормативними актами з охорони праці забороняється експлуатація обладнання, машин, устаткування (в тому числі заводського виготовлення) без технічного паспорта та інструкції з експлуатації підприємства-виробника.
На запитання: «Як ввести в експлуатацію саморобне обладнання?» відповідь однозначна — ввести в експлуатацію саморобне обладнання підвищеної небезпеки не можна, якщо воно не відповідає викладеним вище вимогам.
Якщо саморобний заточний або відрізний станки виготовлені із заводських комплектуючих, обладнані необхідними засобами захисту (безпеки) і відповідають вимогам правил охорони праці та стандартів для цього виду обладнання, Ви можете звернутись до ДП «Київський експертно-технічний центр» (в інших областях у відповідний ЕТЦ) або до ДП «Український центр підтвердження відповідності «Промбезпека» з метою проведення технічної експертизи верстатів на предмет відповідності їх вимогам нормативних актів з охорони праці та можливості їх експлуатації на вашому підприємстві.
При наявності позитивного висновку технічної експертизи та експлуатаційної документації (паспорта, інструкції з експлуатації, проектної документації), а також лабораторних вимірів параметрів (шум, вібрація, заземлення, ізоляція провідників тощо) ввести в експлуатацію таке обладнання можна актом комісії підприємства.
Дозвіл Держгірпромнагляду на експлуатацію саморобного заточного або відрізного верстату одержувати не потрібно, тому що цей вид обладнання не включений до Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (додаток 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107).

Василь Харченко,
експерт з охорони праці,
ветеран Держгірпромнагляду України,
начальник служби охорони праці
ТОВ «УкрРадіоТел» (Киев)

Розсилка новин