Трапляються випадки, коли людям іноді доводиться перебувати в замкненому просторі, зокрема це стосується промислової сфери, житлового району, сільської місцевості, під час рятування та евакуації. Приміщення, що належать до замкненого простору, поширені в комунальному господарстві, на нафтопереробних, нафтохімічних і газопереробних заводах, у підземних відсіках, в резервуарах для зберігання, підземних каналізаційних колекторах, на морських суднах і багатьох інших об’єктах.
Приміщення, що мають підвищену небезпеку та об’єкти, пов’язані з входом і роботою в замкненому просторі, можуть стати причиною отримання тілесного ушкодження, хвороби і навіть смерті працівника. Фахівцями було підраховано, що виконання робіт в замкненому просторі в 100–150 разів небезпечніше за виконання завдання на відкритому майданчику. За статистикою, більшість загиблих в замкненому просторі — це особи, які надавали допомогу в порятунку своїх колег чи товаришів.
Робота всередині замкненого простору
Коли йдеться про замкнений простір, часто люди вважають, що для цього варто спуститися в люк або резервуар. Проте це зовсім не так, адже більшість пересічних робочих місць класифікують як замкнені. Наприклад — траншея, вирита на будівництві, може і не бути замкненим простором, та коли в ній присутні гази, скажімо, метан, то кисень може бути легко витіснений, перетворюючи в даному випадку звичайну траншею на смертельно небезпечний обмежений простір.
ВАЖЛИВО!
Деякі вуглеводневі гази можуть бути легші або важчі за повітря, а також накопичуватися в нижніх точках об’єкта.
Основна небезпека замкненого простору полягає в тому, що газоповітряне середовище в ньому виявиться не придатним для дихання. Але без спеціальних вимірювальних приладів цей параметр не завжди можна визначити. До таких приладів належать газоаналізатори. Одними з основних вимог безпеки при роботі в замкненому просторі є обов’язковий контроль газоповітряного середовища перед заходом (спуском) в потенційно небезпечний об’єкт і постійний контроль газоповітряного середовища під час виконання робіт.
Вхід через точку доступу
Будь-який вхід у замкнений простір характеризується небезпечними умовами середовища. А отже, перед виконанням будь-яких робіт, пов’язаних із входом у замкнений простір, необхідно провести обов’язковий аналіз атмосфери за допомогою газовимірювального обладнання.
Повітря в замкненому просторі може містити вибухонебезпечні й (або) отруйні гази, а також мати недостатній вміст кисню. Недостатній вміст кисню означає, що його відсоткове співвідношення в повітрі замкненого простору нижче безпечної межі. Вміст кисню в газоповітряному середовищі замкненого простору може знизитися внаслідок:
• горіння;
• корозії металу;
• розкладання органічного матеріалу (наприклад, тіла мертвих тварин);
• витіснення кисню більш важкими газами.
Брак кисню в повітрі насамперед впливає на центральну нервову систему людини. Зокрема, це спонукає до порушення дихання та втрати сил, а тривале «кисневе голодування» призводить до смерті.
У більшості країн законодавство вимагає обов’язкове використання газовимірювального обладнання в умовах замкненого простору, наприклад в каналізаційних колекторах, телефонних та електричних кабельних каналах тощо. Існують моделі газоаналізаторів (детекторів газу) для виявлення як одного, так і декількох видів газів.
Спуск в обмежений простір
У вузькому просторі і під час використання ізолюючих засобів захисту органів дихання працівникові досить складно самотужки спускатися і підійматися по анкерній лінії. У цьому випадку другий працівник може здійснювати його спуск і підйом. Часто у замкненому просторі є тільки верхній вхід з вертикально встановленими сходами, або він взагалі не має опорних точок.
У такому випадку можна запропонувати універсальну систему для спуску/підйому персоналу та вантажу, підстраховки в безопорному просторі, а також евакуації постраждалих.
Основою таких робіт є захист від зриву і падіння за допомогою тринога, що встановлюється над люком, а контроль спуску забезпечується відрегульованою лебідкою і блокуючим пристроєм. Також можуть використовуватися інші спускові пристрої та поліспасти. Як страхувальна система може використовуватися гнучка анкерна лінія з блокуючим пристроєм падіння повзункового типу, або ж окремий працівник може підстрахувати.
Рятувальні роботи
Статистка нещасних випадків засвідчила, що, виконуючи роботи в замкненому просторі, небезпека може з’явитися зненацька, і в деяких випадках це закінчується трагічно.
УВАГА!
Ніколи не покладайтеся на інтуїтивні відчуття щодо визначення безпеки повітря в замкненому просторі. Ви не зможете побачити або відчути запах токсичних газів чи визначити їх концентрацію!
При виконанні рятувальних робіт зазвичай задіяний достатній перелік рятувального обладнання.
Основою будь-якого комплекту слугують повітряний дихальний аппарат на стислому повітрі, а також півмаска/маска з відповідними фільтрами, системи підйому/спуску/евакуації персоналу і вантажів, обов’язкова наявність переносного газоаналізатора для чіткого визначення параметрів атмосфери.
Деякі гази і пари важчі за повітря і можуть осідати на підлогу непровітрюваного замкненого простору. І навпаки: наприклад, метан, легший за повітря і збирається у верхній частині замкненого простору. Отже, рекомендується проводити аналізи атмосфери на різних рівнях всередині замкненого простору. Варто зазначити, що атмосферні умови під час виконання робіт в замкненому просторі можуть змінюватися, тому у кожного працівника обов’язково мають бути персональні газоаналізатори.
Наявність замкненого простору може значно вплинути на план евакуації і рятування людей, бо інколи буває досить складно дістатися до постраждалого. Виконуючи роботи в замкненому просторі, постраждалого працівника потрібно одразу евакуювати вгору (з колодязя, з резервуара тощо), натомість у разі виконання робіт на фасадах будівель — постраждалого зазвичай потрібно доправити вниз. Час для успішного виконання рятувальної операції може бути обмеженим через робочий ресурс засобів індивідуального захисту органів дихання.
Якщо працівника доправляють (спуск чи підйом) із замкненого простору за допомогою лебідки або поліспаста, то ці пристрої м ожна використовувати і для його порятунку. Якщо постраждалий пересувається самотужки, то рекомендується використовувати встановлені рятувальні системи, що дозволяють в будь-який момент негайно евакуювати працівника із замкненого простору.
Працюйте безпечно та з комфортом!
За інформацією офіційного дистриб’ютора компанії Safe-Tec в Україні ТОВ «Восток-Сервіс»
width: 450px; height: 50px; line-height: 28px; -moz-border-radius: 3px; -webkit-border-radius: 3px; -khtml-border-radius: 3px; border-radius: 3px; text-align: center; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 17px; } .btn-vidannya:hover { background:#FFA07A; color:#fff !important; text-decoration: none !important; } .btn-vidannya-1 { color:#2F4F4F; !important; display: block; text-decoration: none !important; background: #f37465; background: -moz-linear-gradient(#FFFFFF, #A9A9A9); background: -webkit-gradient(linear, 0 0, 0 100%, from(#FFFFFF), to(#A9A9A9)); filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient(startColorstr='#FFFFFF', endColorstr='#A9A9A9');
width: 450px; height: 50px; line-height: 28px; -moz-border-radius: 3px; -webkit-border-radius: 3px; -khtml-border-radius: 3px; border-radius: 3px; text-align: center; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 17px; } .btn-vidannya-1:hover { background:#FFA07A; color:#fff !important; text-decoration: none !important; }