Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Норми пожежної безпеки на зерноскладах та зерносушарках

Валентин СТОЄЦЬКИЙ,
начальник Київського підрозділу
Добровільного пожежного товариства
України

 

1. Загальні положення

1.1. Щороку перед початком збирання врожаю зерносклади та зерносушарні повинні перевірятися власником на відповідність вимогам пожежної безпеки. Виявлені вади в їх протипожежному стані необхідно усувати до початку сезону сушіння та приймання зерна.
1.2. Персонал зерноскладів і зерносушарень повинен знати правила пожежної безпеки та дотримуватися їх.

 

2. Улаштування будівель та агрегатів

2.1. Зерносклади слід розміщувати в окремо розташованих будівлях. Ворота в них повинні відчинятися назовні й нічим не захаращуватися.
2.2. У місцях транспортування зерна через отвори у протипожежних перешкодах слід установлювати захисні пристрої (протипожежні клапани тощо).
2.3. Відстань між складом зерна та пересувним сушильним агрегатом має бути щонайменше 10 м.
2.4. Будова топок сушарок повинна виключати вилітання іскор. Димові труби слід  обладнувати  іскрогасниками, а в місцях  їх проходження через горючі конструкції треба влаштовувати протипожежні переділки.
2.5. Сушильні агрегати, які працюють на рідкому паливі, повинні бути обладнані приладами контролю теплоносія та автоматики безпеки, які забезпечують відключення подавання палива в разі згасання факела в топці, підвищення температури та падіння тиску повітря перед форсункою.
2.6. Під час вентилювання зерна в зерноскладах вентилятори слід установлювати на відстані щонайменше 2 м  від стін з матеріалів груп горючості Г1, Г2 й не ближче 2,5 м від стін з матеріалів груп  горючості Г3, Г4. Повітроводи мають виготовлятися з негорючих матеріалів.
2.7. Дерев’яні конструкції (опори, галереї тощо) всередині зерноскладів, очисних та робочих башт повинні бути оброблені вогнезахисною речовиною.
2.8. Зерносклади та зерносушарні забезпечуються необхідними
засобами пожежогасіння, наочною протипожежною агітацією, електричним обладнанням відповідно до норм і, в разі необхідності, системою блискавкозахисту.

 

3. Експлуатація

3.1. При завантаженні складів зерном насипом відстань від верху насипу до горючих конструкцій покриття, а також до світильників та електропроводів має бути щонайменше 0,5 м.
3.2. Сушильна камера сушарок шахтного та жалюзійного типів повинна заповнюватися зерном таким чином, щоб над сушильними коробами або жалюзі був шар зерна менше щонайменше 0,4 м завтовшки.
3.3. Під час роботи сушарки повинен здійснюватися контроль за температурою зерна шляхом відбирання проб кожні дві години.
3.4. Для запобігання утворенню застійних ділянок очищення завантажувально-розвантажувальних механізмів сушарки від пилу та зерна необхідно проводити через кожну добу її роботи.

На подложке, не перемещать
Під час експлуатації зерноскладів та зерносушарень не дозволяється:
— зберігати вкупі із зерном небезпечні в пожежному відношенні матеріали, а також будь-яке устаткування;
— застосовувати всередині складських приміщень зерноочисні та інші машини з двигунами внутрішнього згоряння;
— застосовувати електропобутові та саморобні електронагрівальні прилади;
— працювати на пересувних механізмах при зачинених воротах з обох боків складу;
— засипати зерно вище рівня транспортерної стрічки й допускати тертя  стрічки об конструкції транспортера;
— розпалювати сушарки, які працюють на твердому паливі, за допомогою легкозаймистих і горючих рідин, а ті, що працюють на рідкому паливі — за допомогою смолоскипів;
— залишати без нагляду зерносушарки, що працюють;
— працювати на сушарках з несправними приладами контролю температури й автоматики відключення подавання палива в разі згасання факела в топці та з несправною системою електрозапалювання.Розсилка новин